RECENZE: Nechutní chlapi, MeToo. Proč blondýnka rozpoutala krvavou Pomstu

  6:56aktualizováno  6:56
Kdyby si Quentin Tarantino nechal změnit pohlaví, zbavil se humoru, začal si hrát na velké umění a dvoudílný opus o nevěstě bažící po odvetě Kill Bill vtěsnal do jediného filmu, vypadal by výsledek zhruba jako francouzská Pomsta mířící do našich kin.

Z filmu Pomsta | foto: M.E.S. Productions

Natočila ji coby svůj celovečerní debut podle vlastního scénáře Coralie Fargeatová. Hlavní roli plavé naivky dostala Matilda Anna Ingrid Lutzová z Itálie, jejího ženatého milence ztvárnil Kevin Janssens z Belgie. Marockou poušť kolem nich zkrápí tolik falešné krve, že prý produkci brzy došly všechny zásoby.

Příběh nahrává polemikám kolem hnutí MeToo odhalujícího sexuální násilí na ženách. Jedni by řekli – Co asi čeká vyzývavá lolitka s lízátkem v puse, když se v nevěrníkově odlehlém luxusním sídle provokativně vlní před jeho dvěma obhroublými kamarády z lovecké výpravy? A druzí by namítli – To ještě neznamená, že si na ni mohou dovolovat a pak se ji snažit umlčet.

Trojice násilníků zosobňuje až karikovanou tresť chlapácké nechutnosti: hnusně se cpou, zpíjejí, chlípně tváří, sledují sport – a přitom režisérka dusno před bouří nastavuje upachtěnou symbolikou včetně mravenců a zahnívajícího jablka.

Fotogalerie

Od chvíle, kdy polonahá zraněná slečna stane v pustině proti třem ozbrojeným mužům, přizná Pomsta naplno barvy. Přesněji barvu jedinou: křiklavě rudou. Inscenuje se typický žánrový model štvanice, studentského cvičení ve vymezeném prostoru a času, jehož nálada sice účinkuje, zato sdělení se příčí zdravému rozumu. Nicméně člověk musí uvěřit, co všechno dokáže křehká dívčina přežít, aby mohl ocenit opravdu vynalézavé postupy, kterými si pomáhá. 

Od robinsonovsky posbírané výstroje až po nevšední nápady, co se dá v nouzi podniknout se sluchátky, zapalovačem nebo s plechovkou. Pravda, schopnostmi sebeléčitelství slečna přebíjí i doktora medicíny v Uprchlíkovi, ale logika musí uhnout zásadnímu varování: Pánové, nepodceňujte zdánlivě hloupoučké blondýnky s výrazem tanečnice od tyče!

Bez nadsázky

Do rozhodující bitvy kráčí hrdinka bosá a špinavá, leč ztepile odhodlaná, zázračně uzdravená a westernově osudová, bohužel bez oné zábavné tarantinovské nadsázky. Dá se čekat, že tupí nadsamci neznalí základních hororových pravidel jí práci usnadní podle šablony, kterak se kořist mění v lovce, a stejně průhledně se rýsuje i pořadí jednotlivých střetů, aby se smyčka zatáhla ve výchozím bodu.

Pomsta

Francie, 2017, 108 min

Režie: Coralie Fargeatová

Scénář:

Hrají: Matilda Anna Ingrid Lutzová, Kevin Janssens

Hodnocení­: 50 %

Ovšem jedno překvapení nakonec přece jen přijde: do rozhodujícího souboje nastoupí mstitelčin urostlý protihráč v Adamově rouše. Možná k potěše milovnic pánského striptýzu, ale jinak bezúčelně; k předešlým praktickým prostředkům finále přidá už jenom nouzové použití kuchyňské fólie.

Jako názorný inventář krabičky poslední záchrany pro přežití v divočině je Pomsta docela originální, filmařsky by zapadla mezi snesitelnou béčkovou produkci, která povinně cáká červenou na bílé koberce – ale pak by nesměla ostentativně předstírat vyšší umělecké cíle.

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

RECENZE: O krok blíž k filmařskému peklu. Román pro pokročilé je Sezn@mka 2

Záběr z filmu Román pro pokročilé

Právě zemřela naděje, že po křiklavě neumělé prvotině Sezn@mka už nemohou tíž tvůrci dostat šanci. Jejich novinka Román...

Hra o trůny naposledy vyhrála, cenu Emmy mají i Potvora a Černobyl

Herci Hry o trůny na udílení cen Emmy 2019.

V losangeleském Microsoft Theatre se udílely výroční televizní ceny Emmy. Mezi dramaty vyhrála počtvrté a naposledy Hra...

Další z rubriky

DO KINA: Pánskou jízdu diktují Marek Vašut, Brad Pitt a navrch Rambo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Mezi pěti novinkami týdne jsou zastoupeny různé žánry od sci-fi přes akční či animovaný film až po romantickou komedii,...

VIDEO: Žerou mozky a ten ona nemá, hlásí hororová komedie Zombieland 2

Film o filmu Zombieland: Rána jistoty

Deset let poté, co se zrodila hororová komedie Zombieland, se její hrdinové, které hrají Woody Harrelson, Jesse...

RECENZE: O krok blíž k filmařskému peklu. Román pro pokročilé je Sezn@mka 2

Záběr z filmu Román pro pokročilé

Právě zemřela naděje, že po křiklavě neumělé prvotině Sezn@mka už nemohou tíž tvůrci dostat šanci. Jejich novinka Román...

VIDEO: Od hladových medvědů po pavoučí horor. Hurá na pohádky

Hurá na pohádky - Trailer

Animované pásmo Hurá na pohádky představující celkem pět krátkých animovaných filmů pro malé diváky a jejich rodiče...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR STRATEGIC BUYER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz