Oscarům vládlo ticho, filmem roku je němý Umělec. Cenu má i Streepová

  15:30aktualizováno  27. února 10:36
Po napínavém vyhlašování se filmem roku stal černobílý snímek Umělec. Oscara získal i jeho režisér Michel Hazanavicius a herec v hlavní roli Jean Dujardin. Celkem pět cen dostal stejně jako němý film i jeho největší rival, Scorseseho Hugo a jeho velký objev.

Umělec se tak stal teprve druhým němým filmem, který získal Oscara pro nejlepší film. Dosud jediným takto oceněným snímkem je válečné drama Wings, jež uspělo na vůbec prvním udílení těchto prestižních filmových cen v roce 1929. Tehdy se hodnotily snímky za předchozí dva roky.

Tři nejcennější sošky patří Umělci, celkem jich má pět

Ačkoliv v závěru večera vedl Hugo a jeho velký objev nad Umělcem 5:2, zvrat nastal ve chvíli, kdy zotavený Michael Douglas vyhlásil jméno režiséra roku. Stal se jím Francouz Hazanavicius, jemuž se uznání dostalo již od asociace amerických režisérů, na domácích cenách César či na ceremoniálu BAFTA u sousedů v Británii.

Který snímek je podle vás Filmem roku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. března 2012. Anketa je uzavřena.

Umělec 1288
Hugo a jeho velký objev 845

"Jsem nejšťastnější režisér na světě," řekl aplaudujícímu sálu a usmíval se na "své" herce z hlavních rolí Jeana Dujardina a Bérénice Bejoovou. "Děkuji všem šílencům, kteří nám dali peníze. Ten film nám přináší radost a štěstí," dodal.

Oscary 2012

Ba co víc, mezi muži zazářil i až na dvě slova v závěru snímku němý Jean Dujardin v roli George Valentina. "To je legrační, v roce 1929 ceny nemoderoval Billy Crystal, ale Douglas Fairbanks. Lístky tehdy stály pět dolarů a celé to trvalo padesát minut. Doba se změnila. Díky, Douglasi, tvůj dědeček mne inspiroval, a děkuji, Micheli, za ten neuvěřitelný dar. Díky i Bérénice, skvělému štábu, tvůrcům a mé ženě, miluji tě... Kdyby George Valentin mohl mluvit, zakřičel by Formidable, merci beaucoup (úžasné, děkuji mnohokrát)!" výskl Dujardin a radostí si na pódiu poskočil.

Když se na jevišti v úplném finiši objevil i producent Thomas Langmann, Umělcův oscarový sen se stal definitivně skutečností. Langmann vzpomněl na svého otce, režiséra a producenta Clauda Berriho, který spolupracoval například s Milošem Formanem. "Sám jsem si přál s takovými filmaři pracovat a splnilo se mi to. Stojím tu s Michelem," řekl téměř se slzami v očích.

"A znovu děkuji své ženě – jsi duše toho filmu a ty jsi ho inspirovala," dodal ještě režisér Hazanavicius, který přišel na jeviště i s celým týmem Umělce.

Meryl Streepová čekala na dalšího Oscara 30 let

Řeč, která se bezesporu zapíše do oscarových dějin, nicméně pronesla Meryl Streepová. Herečka na svůj okamžik čekala dlouhých třicet let. Naposledy si totiž na jeviště šla pro cenu za film Sophiina volba. Nyní získala Oscara pro nejlepší herečku za roli Margaret Thatcherové ve filmu Železná lady.

Triumf „Železné lady“ Meryl Streepové. Herečka, která ztvárnila neústupnou

Triumf "Železné lady" Meryl Streepové

"Děkuji moc!" vydechla si a sál povstal. "Když řekli moje jméno, tak si polovina Ameriky povzdechla: 'Ale ne, proč zase ona.' Ale to je jedno. Pardon," smála se a pokračovala.

"Nejdřív chci poděkovat Donovi, svému muži, protože nechci, aby to zaniklo v hudbě, která hraje na závěr. Všechno, čeho si v životě cením nejvíc, jsi mi dal ty," uvedla a vzápětí vyzdvihla maskéra, s nímž spolupracuje již od Sophiiny volby.

"Chci poděkovat Royovi a také, protože vím, že už tady nikdy nebudu, všem svým kolegům a přátelům. Je to taková čest! Děkuji za tu skvělou kariéru."

Režisér filmu Hugo a jeho velký objev Martin Scorsese nicméně vyrazil do boje proti Umělci hned v úvodu večera cenou pro nejlepší kameru. Robert Richardson ji převzal z rukou několikanásobného laureáta Toma Hankse.

Hugo porazil Harryho Pottera

"Nemohu uvěřit tomu, že se kamerou začíná. Už to může být jen lepší a lepší," nechal se slyšet od mikrofonu tvůrce filmu, v němž díky nejmodernější technologii ožívá dílo francouzského filmového průkopníka Georgese Méliese. "Díky, Marty, jsi génius. Jako vždy," dodal skromně na adresu Scorseseho.

Nejlepší momenty Oscarů

V Hugově krasojízdě pokračoval manželský pár. Dante Ferretti a scénografka Francesca Lo Schiavo si z losangeleského sálu Hollywood and Highland Center (bývalý Kodak Theatre) odnesli trofej za výpravu. Zatímco Dante děkoval celému štábu, Francesca se obrátila na režiséra Scorseseho. "Tohle je pro Martina a Itálii," dodala.

Další dva pozlacené rytíře přidali kolegové od zvuku. S mixem zvuku bodovali Tom Fleishman a John Midgley, střih zvuku pak ovládli Philip Stockton a Eugene Gearty. Hugo pak dal ostrou facku do tváře i Harrymu Potterovi, když ho díky práci Roba Legata, Josse Williamsa, Bena Grossmanna a Alexe Henninga předběhl v kategorii speciálních efektů. Adolescentní kouzelník tak vyšel z letošního udílení cen dokonale naprázdno.

Miláčku, kde jsi celou dobu byl?

Černobílý svět, skrytý černý kůň ustájený v zadní kóji daleko za Hugem a Umělcem, pro sebe urval alespoň cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli. "Díky za sexy chlapa. A také velké díky mé rodině po celých Spojených státech," řekla s pláčem za ovací vestoje Octavia Spencerová.

Oscar 2012

Vítězové v jednotlivých kategoriích

Film roku: Umělec
Anim. film: Rango
Zahraniční film: Rozchod Nadera a Simin režiséra Asghara Farhadiho (Írán)
Režie: Michel Hazanavicius (Umělec)
Herec v hl. roli: Jean Dujardin (Umělec)
Herečka v hl. roli: Meryl Streepová (Železná lady)
Herec ve vedl. roli: Christopher Plummer (Začátky)
Herečka ve vedl. roli: Octavia Spencerová (Černobílý svět)

Adap. scénář: Alexander Payne, Nat Faxon a Jim Rash (Děti moje)
Původní scénář: Woody Allen (Půlnoc v Paříži)

Hudba: Ludovic Bource (Umělec)
Píseň: Bret McKenzie (Man or Muppet z filmu Mupeti)

Kamera: Robert Richardson (Hugo a jeho velký objev)
Výprava: výtvarník Dante Ferretti a scénografka Francesca Lo Schiavo (Hugo a jeho velký objev)

Kostýmy: Mark Bridges (Umělec)
Make-up: Mark Coulier a J. Roy Helland (Železná lady)

Speciální efekty: Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossmann a Alex Henning (Hugo a jeho velký objev)

Střih: Kirk Baxter a Angus Wall (Muži, keří nenávidí ženy)
Střih zvuku: Philip Stockton a Eugene Gearty (Hugo a jeho velký objev)
Mix zvuku: Tom Fleishman a John Midgley (Hugo a jeho velký objev)
Celovečerní dokument: Undefeated (TJ Martin, Dan Lindasy a Rich Middlemas)
Krátký dokument: Danile Junge a Sharmeen Obaid-Chinoy (Saving Face)
Krátkometrážní film: Terry George a Oorlagh George (The Shore)
Krátký animovaný film: William Joyce a Brandon Oldenburg (The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore)

Podobně zametená cena přistála v klíně i Christopheru Plummerovi za film Začátky. Herec zvedl Oscara k nebi a řekl: "Jsi jen o dva roky starší než já, kde jsi byl celý můj život, miláčku?" Zasloužilý umělec poděkoval také svému filmovému partnerovi Ewanovi McGregorovi a zejména své dceři a manželce.

Střihači vstoupili dvakrát do stejné řeky

Není ovšem dobrého filmu bez skvělého scénáře. A tak si trofej opět nevyzvedl Woody Allen, který svým romantickým cestováním v čase v Půlnoci v Paříži porazil i černobílého Umělce. Cenu za adaptovaný scénář pak získali Alexander Payne, Nat Faxon a Jim Rash za drama Děti moje.

Nat Faxon a Jim Rash se radují z ocenění za adaptovaný scénář k filmu Děti...
Francouz Ludovic Bource se také dočkal, takhle ukazuje své rozpoložení poté, co...
Konečně! Christopher Plummer dosáhl vytoužené mety za nejlepší mužský herecký...

OSCAROVÁ RADOST. Takhle nádherně se radují Nat Faxon a Jim Rash (snímek Děti moje), Ludovic Bource a Christopher Plummer.

Je téměř nemožné, aby se v jedné kategorii dal obhájit titul, a přesto se to dvojici Kirk Baxter a Angus Wall povedlo. Loni si tři kila brittania odnesli za The Social Network, letos je Akademie poplácala po rameni za střih Muže, kteří nenávidí ženy, tedy další titul v režii hvězdného Davida Finchera. "Ti, kteří přežijí natáčení s Fincherem, byl měli cenu dostat automaticky," zaznělo v českém komentáři trojice Tomáš Baldýnský – Saša Michailidis – František Fuka.

Nejlepších kostýmů a masek si divák snad ani nevšimne, protože jsou tak dokonale vsazené do příběhu, že s ním hrají jednu z vedlejších rolí. Akademie ovšem nezapomíná ani na jejich autory. V síni slávy kostýmních výtvarníků se nově zabydlel Mark Bridges a s ním i jeho práce na filmu Umělec. "To je neuvěřitelné. Chci poděkovat Michelovi (Hazanaviciusovi, pozn. red.), že mě k filmu přizval a nechal mě se s jeho slávou svézt. A děkuji akademii, že mi splnila můj celoživotní sen," vzkázal od pultíku.

Ještě jedna momentka z Cirque du Soleil
Dáte si něco dobrého, pane Spielbergu?

LASKOMINY. Lahůdkou pro oko bylo akrobatické číslo souboru Cirque du Soleil. Koho honila skutečná mlsná, mohl si stejně jako Steven Spielberg pochutnat na popcornu.

Cena za make-up putovala celkem logicky za Železnou lady. Získali ji Mark Coulier a J. Roy Helland. "Díky, Meryl, že mě již 37 let zaměstnáváš. Tvá dokonalost se přenáší i na mou práci bez ohledu na to, jaká zrovna je," vzkázal herečce Helland, jemuž oceněná královna večera věnovala vlastní dík.

Co se týká hudby, tady si Umělec připsal po kostýmech druhý zářez. "Chci vzdát čest síle hudby. Tímto Oscarem jste mi, akademie, dala zvláštní uznání. Přijměte mě mezi sebe, mám tolik lásky, kterou vám chci rozdat. Díky za vše, má Michelle," řekl stálý spolupracovník Hazanaviciuse Bource a obrátil se na svou dojatou manželku v hledišti.

Při poslechu písní si musela porota zoufat. Nakonec dala přednost méně nablblé melodii z filmu Mupeti před přihlouplým papouščím "zpěvem" z filmu Rio.

Působivá tematická scenérie dokreslující udělování slavných cen. Sošky

Působivá tematická scenérie dokreslující udělování slavných cen. Sošky přinášejí Penélope Cruzová a Owen Wilson.

Ve zvláštní sestavě "animáků" nakonec zvítězil chameleon Rango, který za sebou nechal i Banderasova Kocoura v botách. "Hurá, Rango, vřele doporučuji, když už tedy mezi animáky nevpustili Tintinova dobrodružství...," zareagovala v on-line reportáži filmová kritička Mirka Spáčilová ihned po vyhlášení vítěze.

Zahraničním filmem roku se podle očekávání stal Rozchod Nadera a Simin íránského režiséra Asghara Fardahiho. V konkurenci porazil snímky z Belgie, Kanady, Izraele i Polska. Zároveň nepřímo rozdrtil i českého Aloise Nebela, který se do užších nominací neprobojoval.

Mezi dokumenty uspěl titul Undefeated tvůrců TJ Martina, Dana Lindsayho a Richa Middlemase.

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Dal půldruhého milionu na politický thriller o Františku Krieglovi

František Kriegel

Zázraky se ještě dějí. Na besedu Ivana Fíly o jeho knize a připravovaném stejnojmenném filmu Muž, který stál v cestě...

Přichází Yesterday. Líčí, jak Ed Sheeran pomáhal ukrást písně Beatles

Ed Sheeran ve filmu Yesterday

Jako byste slyšeli písně Beatles poprvé, popisují tvůrci britskou hudební komedii Yesterday, v níž se i popová hvězda...

Majetek to byl velkej, sebrat se to chtělo. Točí se pokračování Modré krve

Cyklem Modrá krev provází František Kinský.

Při natáčení nových dílů dokumentárního cyklu o šlechtických rodech Modrá krev se štáb dostal až k vládci...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz