Nové díly Comebacku jsou dobré, i když méně dravé

  4:12aktualizováno  4:12
Potřetí zkouší Comeback vstoupit do téže fanouškovské řeky. A bez ohledu na dnešní rozjezd lze se znalostí několika příštích dílů úlevně vydechnout: pořád je to dobrý sitkom, byť přece jen trochu ztratil na zdravé dravé drzosti.

z pořadu Comeback | foto: TV Nova

V některých epizodách sice vyhrávají lehce dětinské kanadské žertíky nad původní totální absurditou, ale když přijde na řadu módní vlna papežské pop-music nebo krvelačný skanzen na Bruntálsku, jazýček vah se z šedesátky znovu zvedne o něco blíž k sedmdesáti procentům. Mimo jiné i proto, že za dva roky od vzniku Comebacku mu nedokázal nikdo jiný vybudovat konkurenci.

Coby král na pustém žánrovém ostrově se Comeback mírně rozmáchl, i když to nemusí být vždycky k dobru věci. Užívá více prostředí, postav i komparzních scén, třeba ve finále pivního pětiboje, kde Ozzák bojuje o zlato, nicméně nejlepší okamžiky se stále rodí z podstaty žánru, v bytových přestřelkách původní komorní sestavy.

z pořadu ComebackMarie Doležalová (Saša) ze sitkomu Comeback

Také děj, ač stále v samostatných uzavřených epizodách, sleduje dlouhodobější témata: jak ztráta lokálu U Jezevce zasáhne Ozzáka či barmanku živící dvě děti, zda se Ozzákův bratr vrátí na scénu pop-music a zařídí-li mu oddaná Marcelka zmínku v bulváru.

Právě odkazy k bulvárnímu tisku patří k slabším motivům; užívají často konkrétní jména – Jiří Pomeje, Iveta Bartošová, Leoš Mareš, což cyklus činí doma vděčným, ale v cizině neprodejným a za pár let těžko reprízovatelným.

Ovšem i tady se najdou perličky jako nové pozadí aféry nahého premiéra v Berlusconiho vile a skvěle pobaví bavičská příručka Vladimíra Hrona.

Ozzák v převleku "kotlíkáře"

Dokonce se objeví náznak satiry na úřad práce a byrokraty vůbec, naštěstí v podobě zcela nekomunální, mísící čiročirou kafkárnu s rozverností.

V neposlední řadě Comeback odbrzdil svou výtvarnou stránku, zejména v epizodě představující smyšlenou "happy" síť rychlého občerstvení, kde Simona Babčáková ve firemním úboru za pultem a její seriálové děti na brigádě vyrábějí salvy smíchu.

z pořadu Comeback

A výjimečně hrdinové opustí i studio, třeba když Martin Dejdar coby Ozzák zažívá něžnou krizi identity, postávaje před hospodou v nenáviděném převleku za "kotlíkáře" s usárnou a širákem.

Bezmála existenciální smutek rockera, kterému zkřížila cestu rosa na kolejích, rozhodně sedí Ozzákovi líp než klukoviny z bujnosti a nedostatku šílenějších autorských nápadů.

Občas jako by se Comebacku nedostávalo někdejší krajní výstřednosti a záruky rychlopalných point, ale naštěstí se pokaždé rozpomene, že mu nic nebývalo svaté, a s papežskou či bruntálskou zápletkou se zase vše v starý dobrý neuctivý humor obrátí.

Je příjemné vědět, že ještě někdo umí provokovat vtipem. Ale do Bruntálu by tvůrci bez ochranky přece jen jezdit neměli.

Hodnocení MF DNES: 70%


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

VIDEO: Zrychlený dech a běh o život. Představuje se Nabarvené ptáče

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

Je dlouhý, těžký, kontroverzní, černobílý, velmi drahý, skoro němý a dokončený bez kompromisů. Tak charakterizuje...

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

VIDEO: Ženy i muži v záchranářské akci. Odstartuje seriál Linka

TV Prima spustila Linku

Ondřej Brzobohatý, Eva Leimbergerová, Sandra Černodrinská či Vladimír Kratina se představí v seriálu Linka, který...

Najdete na iDNES.cz