Lex Luthor kuje pikle, a tak je Superman zpět

  12:23aktualizováno  12:23
Superman zmizel na opuštěnou farmu svých adoptivních rodičů, aby se nakonec po pěti letech trucování vrátil a znovu spasil svět.

Superman Returns - Fotografie z filmu Superman Returns | foto: Oficiální stránky filmu

"Na světě není země, kde by neznali Supermana," říká Bryan Singer, režisér filmu Superman se vrací, který poprvé vzbudil pozornost oceněným filmem Obvyklí podezřelí, po němž režíroval úspěšné trháky X-Men a X-Men 2. "Je možné, že kdybyste štít s písmenem 'S' vzali do džungle, i tam by ho poznal každý druhý člověk. V tomto směru jde o celosvětového superhrdinu."

"Všichni vyrostli s nějakou verzí Supermana," dodává Dan Harris, jenž spolu s Michaelem Doughertym napsal scénář. "Ať už jsme ho znali z komiksů, televizní obrazovky nebo filmového plátna, všichni víme, kdo je Muž z oceli. Tak to prostě je."

Zpět na farmu
Supermana a jeho minulost nemá smysl představovat. V aktuálním zpracování se divák ocitne v době, kdy už pět let není po Supermanovi vidu ani slechu, jeho životní láska Lois Laneová vyhrála Pulitzerovu cenu za esej Proč svět nepotřebuje Supermana, je zasnoubená se synovcem šéfredaktora a musí se starat o malého syna.

Superman se vrací na farmu Kentových a marně hledá své místo ve vesmíru, jemuž se odcizil. Lexe Luthor však nespí a hodlá využít Supermanových technologií ke vlastnímu prospěchu a ovládnutí světa. Superman ale pohlédne do očí Lois, pochopí, že jeho místo je v Metropoli a v elastickém oblečku se vrací na oblohu a do ulic ohroženého města.

Film Superman se vrací je duchovním nástupcem filmů Superman a Superman II a využívá prvky vystoupení Marlona Branda jako Jor-Ela. "Myslím, že rozhodnutí natočit pokračování Donnerova filmu nám dalo pružnost a odvahu posunout věci dopředu," říká scenárista Dougherty.

"Měli jsme pocit, že všichni, ať už vědomě nebo nevědomě, původní příběh znají. Všichni do určité míry vědí, kdo Superman je. My se jen snažíme v tom příběhu pokračovat."

Obsadit hlavní roli nebylo jednoduché. "Třebaže byl úkol nahradit Christophera Reevea skličující, herec, který měl hrát Supermana, nemohl mít za sebou kariéru filmové hvězdy," říká režisér. "Potřeboval jsem někoho, kdo reprezentuje a vypadá jako naše kolektivní vzpomínka na Supermana."

Hledání nového Supermana
Nakonec zvolil Brandona Routha, známého z filmu Bestie Karla. "Když jsem vešel do Clarkova pokoje, do pokoje Kal-Ela, byl přesně takový, jak jsem si ho představoval," vzpomíná Routh.

"V prvním záběru jsem jako Clark přecházel hospodářský dvůr a jako on jsem se také tehdy cítil. Hrát tuto roli pro mě byla všeobsahující zkušenost. Je to velká zodpovědnost dostát Bryanově představě a ztělesnit někoho, koho si tolik lidí po celém světě v duchu představovalo."

"Když jste pouhý člověk, jaký je podle vás nadčlověk?” dodává herec. "Jak zahrajete tu vznešenost a dobrotu? Chtěl jsem dostát všemu, co tu bylo přede mnou, ale postavu jsem musel hrát tak, aby jí štáb mohl věřit a mohl být nadšený tím, že se podílí na natáčení."

Na rozdíl od obsazení Supermana netrvalo hledání muže, jenž by hrál ďábelsky nadaného ducha pomsty, nijak dlouho. Singer režíroval Kevina Spaceyho již v roli Verbala Kinta ve filmu Obvyklí podezřelí.

Lexe popisuje Spacey jako mnohem temnějšího, víc zahořklého a pomstychtivého, ale přesto se smyslem pro komičnost. "Je to v podstatě kapitalista. Má veliké, ohromně náročné zákeřné plány. Ale nakonec je to vlastně prosté. Chce si prostě urvat svoje," říká.

Natáčení v Austrálii
Hlavní natáčení začalo nedaleko australského Breeza, na venkovské zemědělské půdě přetvořené do pracovního natáčecího prostoru. Štáb se posléze na tři týdny stěhoval do Nového jižního Walesu, aby natočil Kentovu farmu, postavenou nedaleko městečka Tamworth. Štáb dokonce pro dosažení toho správného dojmu z opuštěné farmy vypěstoval v okolí vlastní obilí.

"Pěstování obilí u Tamworth bylo ohromně obtížné," říká šéf výpravy Guy Hendrix Dyas. "Tato oblast Austrálie trpí už řadu let suchem. Museli jsme vlastně vytvořit zavlažovací systém, abychom obilí na Kentově farmě udrželi při životě do konce natáčení. Byl to neuvěřitelný úspěch a když jsme se sbalili a odjeli, naše obilí nakrmilo spoustu místních hospodářských zvířat."

Film Superman se vrací bude rovněž prvním akčním celovečerním filmem na světě, jehož některé části, celkově asi dvacet minut,  budou převedeny z dvojrozměrného formátu do formátu IMAX®3D.

SUPERMAN SE VRACÍ (Superman Returns)
sci-fi, 154 minut (Warner Bros)
režie: Bryan Singer - scénář: Michael Dougherty, Dan Harris
kamera: Newton Thomas Sigel - hudba: John Ottman
hrají: Brandon Routh, Kate Bosworthová, James Marsden, Frank Langella, Kevin Spacey
oficiální web: www.supermansevraci.cz

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Šarm francouzské komedie utopí Ibiza v názorné močůvce

Z plakátu filmu Ibiza

Americká série Bláznivá dovolená putující s filmovou rodinkou Griswoldových se nikdy netvářila hlubokomyslně, ale na...

RECENZE: Proč ti prase smrdí, když jsi ho nejedl, vyzvídá Letní hokej

Záběr z filmu Letní hokej

Teenagerské Kokosy na sněhu v dokumentárním balení; tak se dá zjednodušeně popsat novinka kin Letní hokej, kterou...

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz