KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

  6:57aktualizováno  6:57
Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo neviděl, přesto podle průzkumů existuje: spokojený televizní divák.

Ze seriálu Most! | foto: ČT

Dokonce velice spokojený, na stupnici od jedné do deseti bodů se totiž průměrná spokojenost na českém televizním trhu pohybuje kolem hodnoty 8,2.

Vážně máme tak skvělé pořady?

Zpravidla se televize vyžívají v měření sledovanosti, nejnověji se třeba hojně přetřásá vyprázdněnost pěveckých soutěží, protože úvodní díl nového ročníku talentové show The Voice Česko Slovensko našel v neděli večer na Nově jenom sedm set tisíc zájemců, zatímco konkurenční detektivka ČT Případ dvou manželek přilákala přes půldruhého milionu lidí – a vyhrávala ve všech věkových skupinách.

Jmenovitě Česká televize dociluje podle výsledků tradičního diváckého výzkumu, který ovšem zároveň sama uskutečňuje, se svou nabídkou vůbec nejvyšší spokojenosti. Dosáhla na hodnotu 8,4, což značí nejvyšší číslo za posledních pět let.

A dá se jít ještě výše. Přestože běžný smrtelník si na potkání notuje se svými bližními, jaká je to pořád bída a že v té bedně zase už nebylo vůbec nic ke koukání, příznivci dvou programů vyšroubovali svou spokojenost s jejich vysíláním dokonce až ke známce 8,6.

Které kanály to jsou? Zdánlivě naprosté protipóly, totiž ČT sport a ČT art.

Nicméně má to logiku. Sportovní fanoušci stejně jako vyznavači umění totiž dostanou na své stanici přesně a jedině to, co od ní chtějí. Nehrozí jim nepříjemná překvapení, mezi dva fotbalové přenosy se neprodere opera a naopak do bloku klasických filmů nevpadne hokejová liga. Neobtěžuje tu ani mohutná reklama, ani otravná politika; čím úžeji zaměřený kanál, tím bezpečnější území zkrátka zaručuje pro svého adresáta.

Fotogalerie

Nicméně zrovna politika se přece jen vklínila mezi nejvýše hodnocené loňské pořady ČT. Na stoprocentní spokojenost to sice nedotáhl žádný z nich, devátá řada taneční soutěže StarDance i dokumentární cykly Národní klenoty a Obecní dům, jak jej neznáte se dopracovaly známky 9,2, přímý přenos novoročního koncertu Vídeňských filharmoniků si získal hodnocení 9,4. A mezi ně se vedrala Prezidentská debata s průměrnou spokojeností 9,3.

Asi se dalo čekat, že umírněný program ČT v průměru lépe hodnotí ženy, zato nejspokojenější věková skupina může překvapit. Jakkoli se veřejnoprávní obrazovce často přisuzuje spíše pamětnické publikum, nejspokojenější s ní jsou lidé v produktivním věku od 30 do 54 let.

Pravda, sociologický výzkum je vždy třeba brát s rezervou. Pokud už se člověk stane jeho účastníkem, asi těžko bude do každodenních výkazů své spokojenosti psát – Hanba, hrůza, fuj, dávám čistou nulu! Navíc respondent ví, že pokud bude svůj programový deníček vyplňovat a odesílat poctivě, dostane se do slosování o ceny, kde vedle knih, vstupenek či tabletu může vyhrát i televizor. Pak by se stal divákem ještě spokojenějším a spokojenějším, nejspokojenějším na celém světě.

Ovšem na druhé straně znamená role diváckého „vzorku“ nevděčný úděl: den co den poctivě vysedávat, sledovat, zapisovat, nevypínat. Načež se může stát, že bez ohledu na rekordní spokojenost s ČT zůstane nakonec nejsledovanější televizí Nova, i když zrovna loni s Kavčími horami o procento prohrála.

Možná se někteří dívají a přitom hudrají. Ale to je pro komerční stanice, respektive pro jejich inzerenty asi tak podstatné jako pro poslance občan po volbách.


Nejčtenější

Rád bych někdy přijel a poznal Vojtu Kotka osobně, řekl Daniel Radcliffe

Daniel Radcliffe (Los Angeles, 6. srpna 2014)

Už dávno není kouzelnickým učněm. Výběrem rolí i změnou image dává Daniel Radcliffe jasně najevo, že se chce od role...

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

V Benátkách uspěla restaurovaná Extase. Zlatého lva má Joker

Z filmu Extase

Ocenění v kategorii Venice Classics si ze 76. ročníku benátského filmového festivalu odváží Národní filmový archiv...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

Další z rubriky

Proč bych měl zabít Ramba? Sylvester Stallone křísí akční legendu

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Do svých třinácti let byl Sylvester Stallone za své chování vyloučen ze čtrnácti škol. V patnácti vyhrál hlasování...

Ženy v běhu, Přes prsty. Festival komedie hlásí převahu romancí

Vladimír Polívka, Zlata Adamovská, Tereza Kostková, Veronika Khek Kubařová a...

Festival české filmové komedie, který o víkendu v Novém Městě nad Metují vstoupí do svého 41. ročníku, hlásí mimořádnou...

Po třiceti letech má Česko studentského Oscara. Za animovanou Dceru

Záběr z animovaného snímku Dcera, který natočila Daria Kashcheeva

Současné dobré jméno posluchačů animace z pražské FAMU se po úspěchu na festivalu v Annecy potvrdilo i na americké...

Najdete na iDNES.cz