KOMENTÁŘ: Proč potřebuje každá televize své vlastní ceny TýTý

  1:56aktualizováno  1:56
Na rovinu: osobně neznám a ani si neumím dost dobře představit člověka natolik zamilovaného do televizního pořadu nebo tváře, že si koupí časopis, vystřihne kupon, vyplní ho, nalepí na korespondenční lístek a jde ho vhodit do schránky. Tolik investic a energie – proč?

Karel Gott TýTý od roku 1992 nevyhrál jen dvakrát. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Přesto to celé roky fungovalo; i před Listopadem, dokud vysílala jedna jediná státní obrazovka, dostával vítěz divácké ankety místo dnešního zrcadélka TýTý cenu Televizní rolnička. Býval to často Karel Gott.

Až nyní dostává tradice trhliny: na jedné straně nechtějí pořadatelé do soutěže pustit internetové pořady, na straně druhé Nova, nejsilnější hráč trhu, se letos TýTý neúčastní a jedná s ostatními stanicemi o jiné podobě společných trofejí. Chystá „odborně zorganizované televizní ocenění, které bude přijatelné pro všechny velké televizní skupiny“. Co to znamená?

Že chce vyhrávat a že chce z akce, kterou v posledních letech vysílá výhradně Česká televize, taky něco mít. Jenže to by chtěli všichni.

TýTý žije z tradice. Rolničky udílel týdeník Československá televize, nynější TýTý vyhlašuje Týdeník Televize. Vítězové se mění zřídka, Karla Gotta od roku 1992 pouze dvakrát vystřídal Michal David. Přibyla možnost hlasovat prostřednictvím esemesek a internetu, ale hlavně přibylo televizí – a to není na výsledcích znát. Počínaje internetovým Blaníkem, který pořadatelé vyřadili, a konče zdejší HBO, která také vysílá vlastní tvorbu včetně Hořícího keře, ale do TýTý ji dosud nikdy nepřizvali.

Vzpoura je tedy namístě, leč není první a víme, jak neslavně dopadly ty předchozí.

Nova udílela po několik let divácké ceny Anno pro muže, ženu a pořad roku výhradně ve vlastním vysílání; připomínalo to vnitropodnikový večírek. Česká filmová a televizní akademie zase dávala kdysi odborné ceny Elsa; sice napříč všemi stanicemi, ale vyhrávala vesměs ČT a ceremoniál byl stejně domácký, jen ještě stonásobně chudší. Mimochodem naposledy se Elsy vyhlásily před pěti lety: dvě tehdy dostal Karel Šíp a jeho Všechnopárty, vítězící rovněž v TýTý. Vzácná shoda kvality a popularity.

Dokonce natolik vzácná, že by nenašla soupeře, čili pro alternativní ceny je třeba hledat jiná kritéria. A někoho jistě napadne, že už od roku 1997 máme peoplemetrové měření sledovanosti. Tady se totiž zrodil klíčový problém: proč nevyhrajeme TýTý, když máme nejvíc diváků?

Jenže proti téhle variantě se logicky vymezí stanice s menším podílem diváckého koláče; navíc by chybělo překvapení, protože výsledky sledovanosti jsou známy každý den, a taky by hrozila nuda, kdyby zlato, stříbro i bronz brala předpověď počasí.

Výjimečně nepomůže ani zahraniční zkušenost. Sice už u nás vysílá kdejaká partička z garáže, ale pořád jich není dost na to, aby se o ceny jako v Americe staraly hned tři organizace a udílely následující trofeje: Emmy za denní pořady, Emmy pro tituly hlavního vysílacího času, Emmy sportovní, Emmy za dokumenty a zpravodajství, Emmy věnované technologickým novinkám, Emmy mezinárodní za programy vytvořené mimo Státy, Emmy regionální za místní vysílání...

Troškaři; nám by to stejně nestačilo. Kde jsou Emmy pro ezoterické věštkyně nebo roztomilá zvířátka ze zpráv? Kdepak, pryč s cizáckými nápady, v Česku nechť si každá stanice udělí své TýTý za to, nač je nejvíc hrdá: za nejhlasitější reklamu, nejlevnější dabing, nejnudnější politické debaty, nejuplakanější telenovely, nejtrapnější silvestry. A bude klid. Protože množiny diváků aktivně hlasujících, trpně přihlížejících a TýTý zcela nepolíbených se nikdy spravedlivě neprotnou. Hlavně televizím nesmíme tvrdit, že je to jen hra. Pro ně není.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

VIDEO: Pět minut vestoje tleskali v Cannes příběhu Eltona Johna

Trailer k filmu ROCKETMAN

Festivalová noc plná emocí, píše se o canneské premiéře životopisného snímku Rocketman, na níž se potkali Elton John i...

Nejradši mám střeva, říká Pavlátová. Pitvá se animovaný pohled burkou

Z příprav filmu Moje slunce Maad

Za Repete má Zlatého medvěda z Berlinale, za Řeči, řeči, řeči... oscarovou nominaci, s Tramvají vyhrála v Annecy. Po...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz