KOMENTÁŘ: Proč potřebuje každá televize své vlastní ceny TýTý

  1:56aktualizováno  1:56
Na rovinu: osobně neznám a ani si neumím dost dobře představit člověka natolik zamilovaného do televizního pořadu nebo tváře, že si koupí časopis, vystřihne kupon, vyplní ho, nalepí na korespondenční lístek a jde ho vhodit do schránky. Tolik investic a energie – proč?

Karel Gott TýTý od roku 1992 nevyhrál jen dvakrát. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Přesto to celé roky fungovalo; i před Listopadem, dokud vysílala jedna jediná státní obrazovka, dostával vítěz divácké ankety místo dnešního zrcadélka TýTý cenu Televizní rolnička. Býval to často Karel Gott.

Až nyní dostává tradice trhliny: na jedné straně nechtějí pořadatelé do soutěže pustit internetové pořady, na straně druhé Nova, nejsilnější hráč trhu, se letos TýTý neúčastní a jedná s ostatními stanicemi o jiné podobě společných trofejí. Chystá „odborně zorganizované televizní ocenění, které bude přijatelné pro všechny velké televizní skupiny“. Co to znamená?

Že chce vyhrávat a že chce z akce, kterou v posledních letech vysílá výhradně Česká televize, taky něco mít. Jenže to by chtěli všichni.

TýTý žije z tradice. Rolničky udílel týdeník Československá televize, nynější TýTý vyhlašuje Týdeník Televize. Vítězové se mění zřídka, Karla Gotta od roku 1992 pouze dvakrát vystřídal Michal David. Přibyla možnost hlasovat prostřednictvím esemesek a internetu, ale hlavně přibylo televizí – a to není na výsledcích znát. Počínaje internetovým Blaníkem, který pořadatelé vyřadili, a konče zdejší HBO, která také vysílá vlastní tvorbu včetně Hořícího keře, ale do TýTý ji dosud nikdy nepřizvali.

Vzpoura je tedy namístě, leč není první a víme, jak neslavně dopadly ty předchozí.

Nova udílela po několik let divácké ceny Anno pro muže, ženu a pořad roku výhradně ve vlastním vysílání; připomínalo to vnitropodnikový večírek. Česká filmová a televizní akademie zase dávala kdysi odborné ceny Elsa; sice napříč všemi stanicemi, ale vyhrávala vesměs ČT a ceremoniál byl stejně domácký, jen ještě stonásobně chudší. Mimochodem naposledy se Elsy vyhlásily před pěti lety: dvě tehdy dostal Karel Šíp a jeho Všechnopárty, vítězící rovněž v TýTý. Vzácná shoda kvality a popularity.

Dokonce natolik vzácná, že by nenašla soupeře, čili pro alternativní ceny je třeba hledat jiná kritéria. A někoho jistě napadne, že už od roku 1997 máme peoplemetrové měření sledovanosti. Tady se totiž zrodil klíčový problém: proč nevyhrajeme TýTý, když máme nejvíc diváků?

Jenže proti téhle variantě se logicky vymezí stanice s menším podílem diváckého koláče; navíc by chybělo překvapení, protože výsledky sledovanosti jsou známy každý den, a taky by hrozila nuda, kdyby zlato, stříbro i bronz brala předpověď počasí.

Výjimečně nepomůže ani zahraniční zkušenost. Sice už u nás vysílá kdejaká partička z garáže, ale pořád jich není dost na to, aby se o ceny jako v Americe staraly hned tři organizace a udílely následující trofeje: Emmy za denní pořady, Emmy pro tituly hlavního vysílacího času, Emmy sportovní, Emmy za dokumenty a zpravodajství, Emmy věnované technologickým novinkám, Emmy mezinárodní za programy vytvořené mimo Státy, Emmy regionální za místní vysílání...

Troškaři; nám by to stejně nestačilo. Kde jsou Emmy pro ezoterické věštkyně nebo roztomilá zvířátka ze zpráv? Kdepak, pryč s cizáckými nápady, v Česku nechť si každá stanice udělí své TýTý za to, nač je nejvíc hrdá: za nejhlasitější reklamu, nejlevnější dabing, nejnudnější politické debaty, nejuplakanější telenovely, nejtrapnější silvestry. A bude klid. Protože množiny diváků aktivně hlasujících, trpně přihlížejících a TýTý zcela nepolíbených se nikdy spravedlivě neprotnou. Hlavně televizím nesmíme tvrdit, že je to jen hra. Pro ně není.

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Jazyky Kiss a plnovousy ZZ Top. V Edenu hráli skvělí veteráni

Kiss na akci Prague Rocks na stadionu v Edenu (19. června 2019)

Druhý ročník akce nazvané Prague Rocks představil na stadionu v Edenu dvě hudební legendy – americké kapely ZZ Top a...

Další z rubriky

Filmové ceny MTV ovládli Avengers, bodovaly Lady Gaga i Sandra Bullocková

Sandra Bullocková si odnesla cenu za „nejděsivější výkon“, kterou si vyloužila...

Hlavním vítězem letošních filmových a televizních cen stanice MTV se stal superhrdinský epos Avengers: Endgame. Snímek...

Víc než pohádka, Toy Story je symbol Pixaru. Čtvrtý díl míří k rekordu

Z filmu Toy Story 4: Příběh hraček

Průměrná známka v hodnocení kritiků 98 procent ze sta, to se na filmovém webu Rotten Tomatoes často nevidí. Animovaný...

DO KINA: Chudý týden zachrání nacista v britské lize a návrat mazlíčků

Trailer k filmu Tajný život mazlíčků 2

Ze čtyř novinek si divácký rekord nejspíše připíše animovaný příběh Tajný život mazlíčků 2, který může přivést do kin...

Najdete na iDNES.cz