Chystá českého Forresta Gumpa. Igor Orozovič byl hostem Za scénou

  16:56aktualizováno  16:56
V neděli se herec Igor Orozovič divákům naposledy představil v třídílné kriminální sérii Jana Hřebejka Živé terče. Sám se nyní věnuje hlavně přípravám nové inscenace v Národním divadle nebo představení Bezruký Frantík. „Je to takový český Forrest Gump,“ prozradil Orozovič Za scénou.

Herec a zpěvák Igor Orozovič v kulturním magazínu Za scénou. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Můj kamarád je z vesnice, kde končí silnice uprostřed hor. Právě tam se narodil v roce 1904 bezruký Frantík. Stal se z něj slavný podnikatel. Měl kavárnu, podal si nohu s americkým prezidentem, Henry Ford mu dal auto, které řídil nohama,“ popisuje Igor Orozovič.

Pro inscenaci, kterou uvede Divadlo pod Palmovkou, připravil kromě námětu také hudbu. Frantíka si zahraje Jakub Albrecht.

Fotogalerie

Jinak však Orozovič v domovském Národním divadle zkouší nové zpracování Misantropa v režii Jana Friče. „S ním je to vždy experimentátorské. Snažíme se nastavovat zrcadlo sami sobě i dnešní společnosti. Celou dobu bude na jevišti probíhat raut, takové to food porno. Takže hodně řešíme přebytek a blahobyt lidstva. Jídlo se ocitne i na nás,“ říká.

Za uplynulou dekádu si Igor Orozovič vyzkoušel širokou paletu velkých divadelních rolí. Ztvárnil mimo jiné Oidipa, Nikolu Šuhaje, Švandu dudáka nebo třeba Mozarta. „Výzvy mě baví, zároveň to však neznamená, že výzvou může být jen velká role. Často jde třeba jen o to, s kým právě představení připravujete,“ vysvětluje a dodává, že mu v herectví přípravy často dlouho trvají.

Obzvlášť úspěšná byla inscenace Život v rytmu swingu, kde ztvárnil slavného skladatele Jiřího Traxlera. Národní divadlo už ji sice neuvádí, Orozovič však načetl do audioknižní podoby skladatelovy memoáry, které právě vycházejí.

Za scénou

Za scénou je pořad, který vzniká ve spolupráci iDNES.tv, kulturní rubriky iDNES.cz a MF DNES. Divákům nabízí zajímavé hosty ze světa filmu, hudby nebo literatury (archiv pořadu najdete zde). Moderuje Monika Zavřelová.

Logo pořadu Za scénou

Na rozdíl od divadelních prken, která jsou pro 34letého herce domovem, si na filmový plac stále zvyká. „Nejsem ten typ, který by byl přirozený herec před kamerou. Až teď si to začínám užívat,“ popisuje. Kromě Živých terčů si detektivní žánr vyzkoušel ještě v seriálu Polda. Sám jako divák krimi nesleduje. „Mám rád jen Colomba, a to hlavně kvůli tomu, že je to spíše drama. Baví mě sledovat, jak ke zločinu dojde, ačkoliv znám vraha,“ popisuje.

Sám má rád, když po umělci něco materiálního zůstává, ať už text či skladba. Pomíjivost divadla a herectví jej příliš neokouzluje. Možná také proto společně se spolužáky z DAMU Milanem Šotkem a Jiřím Suchým z Tábora provozuje už deset let Cabaret Calembour.

„Líbí se mi, že za něj máme autorskou zodpovědnost. Je to forma založená na hraní s jazykem. Milan Šotek je z nás největší mistr,“ popisuje. Přesto s kolegy zatím neplánuje, že by se kabaretu začali věnovat intenzivněji. „Děláme to hlavně pro zábavu a v tom je ta hlavní síla,“ odpovídá na otázku, zdali by si nechtěli založit vlastní divadlo.

Autor:

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Další z rubriky

Akční hrdina John Wick 3 porazil v kinech pokémony i Avengers

Z filmu John Wick 3

Keanu Reeves, Halle Berryová a jejich vynalézavé bojové pomůcky včetně psů si došli o víkendu v českých kinech pro...

TELEVIZIONÁŘ: Zvítězí u diváků Albert Černý, nebo Karel Šíp?

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Ať už si člověk o hledání evropské písně roku myslí cokoli, je přece jenom poněkud tristní, že večer, v němž Albert...

Mrtví neumírají. Režisér Jarmusch proměnil Iggyho Popa v zombie

Iggy Pop ve filmu Mrtví neumírají

Režisér Jim Jarmusch natočil hororovou komedii Mrtví neumírají. Kromě Billa Murrayho nebo Adama Drivera do filmu...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz