GLOSÁŘ: Televize Cool ví, co letí ve světě, chybí jí však vlastní tvorba

  6:19aktualizováno  6:19
Paradoxně to, co slibovala a nesplnila TV Barrandov, se pokusí od 1. dubna nabídnout nový kanál Primy, Cool. Tedy program zacílený na mladší aktivnější městské generace, žádající od televize alternativu: "ulítlé" fanouškovské seriály vyhledávané dosud na internetu, akční podívanou, svět moderních technologií, černý humor.

Poprvé se Cool přihlásí ve středu večer pět minut po šesté hodině. Začne sice svým nejslabším kouskem, hororovým cyklem Angel, ale na něj hned po sedmé naváže kultovní lahůdka, animovaná Futurama.

Poté přijde Brainiac čili varianta Cleveru: vědecké experimenty nabízí ještě bláznivější, ale bez praktického smyslu a hlavně bez stylizovaného "šíleného vědce"; tady jsou průvodci mladí a civilní.

Ze seriálu Teorie velkého třesku

Mezi osmou a devátou nastoupí Chuck, hrdina seriálu spojujícího úsměv s akcí, a po deváté večer přijdou ke slovu dva sitkomy, novější z televizního prostředí Zpátky do studia a legendární rozhlasový Frasier.

 

Jak naladit Cool

V zemi, která donedávna znala jen tři pozemně vysílající celoplošné televize, je Cool už dvanáctým neplaceným programem šířeným digitálně. Vysílá v rámci multiplexu 2 Českých Radiokomunikací z následujících vysílačů: Brno-Hády a Brno-město, Praha, Praha-město, Ústí nad Labem, Domažlice, Ostrava – Slezská Ostrava, Plzeň, Chomutov, Mikulov a Votice. Přijímat se dá rovněž prostřednictvím kabelové televize, satelitu či po telefonní lince.

Podobný model si Cool udrží po celý týden, jen v žánrových "oknech" prostřídá tituly, třeba napínavou Heuréku nebo sitkomový Kancl. Víkendovou nabídku doplní anglický fotbal či magazíny jako Top Gear určený milovníkům aut. Po desáté hodině večer mají prostor výběrové filmy, mezi prvními třeba X-Men, Potíže s Arizonou, Vrtěti psem nebo Starsky & Hutch.

Ze startovního programu nového kanálu vyplývají dvě zjevné skutečnosti. Zaprvé, jeho dramaturgie má přehled, co dnes ve světě opravdu letí. Zadruhé, zatím mu chybějí vlastní nápady, neboť veškeré pořady dováží ze zahraničí. 

Hodnocení MF DNES

Teorie velkého třesku

Hodnocení: 80 %
Jednoznačný král programu, chytrý vtipný sitkom na půdorysu Přátel, ale s vyhraněnějšími hrdiny. Jeden byt obývají mladí géniové znalí sice záhad kvantové fyziky, leč naprosto ztracení v praktickém životě včetně lásky; druhý byt obsadí jejich pravý opak, blondýnka z cukrárny, jejíž IQ stačí tak na sen o Hollywoodu. Oni vnímají celý svět vědecky, od jídla po námluvy, ona jim nerozumí ani slovo, ale dovede si je dokonale ochočit. Z kontrastu pramení humor inteligentní, něžný a ve svém žánru až nečekaně samozřejmý.

Ze seriálu Teorie velkého třesku

Futurama

Hodnocení: 80%
Fanouškům netřeba představovat, pro nezasvěcené jen v krátkosti: animovaný seriál z autorské dílny Simpsonových nezapře shodný typ humoru, jen přenesený do světa budoucnosti, jenž nabízí nekonečné množství nápadů typu laserových pendreků. Typický outsider se tu vzepře celoživotnímu údělu poslíčka a spustí rebelii s novými přáteli, ke kterým patří jednooká slečna nebo miláček publika, robot-notorik. Vtipné, hravé, ale přesto: hubatí Simpsonovi byli první. Slušnému dabingu vévodí Jan Dolanský.

Heuréka

Hodnocení: 70 %
Nová Akta X říznutá Městečkem Twin Peaks neboli mysterium ve zdánlivě všedním Zapadákově, kam zabloudí federální agent s vlastní dcerou v želízkách. Netuší, že vláda sem ukryla rodiny geniálních vědců, takže děti tu řeší rovnice a každý domek skrývá výbušnou laboratoř. Záhady doplňuje milý sarkasmus, jen je škoda, že originální podstatu  seriálu tvůrci až příliš brzy prozradí, takže do chvějivého tajemna mezi nebem a zemí brzy vtrhne Pentagon plus obvyklé banality rodinných vztahů či proradných krásek.

 

Zpátky do studia

Hodnocení: 60 %
Znalci televizního zákulisí si známku jistě zvednou, protože sitkom je umí vystihnout do detailu. Kromě profesního chaosu a žertů, jejichž oběťmi jsou propocený šéf zpráv, vnadná rosnička či reportér vysílaný pomalu na smrt, baví jiskření hlavní dvojice moderátorů. On se vrací do místa, kde začínal, coby padlá velká hvězda, ona odtud nikdy neodešla a dává mu to jedovatě znát. Ve studiu je hodně veselo – třeba rybí smrtící série připomene Comeback; slabší už je citová rovina s kořeny v minulosti.

Kancl

Hodnocení: 60 %
Americká verze britského sitkomu se rozumně drží podstaty, kterou je takřka dokumentárně zhmotněná trapnost kancelářského předstírání důležité práce, veselého kolektivu a milovaného šéfa. Hraje ho Steve Carell tak dokonale, že přesně dociluje pocitu vlastního studu za jiné. Úřednická absurdita obchodů se zbytečným papírem vyrábí humor z bezmoci a z marnosti bezmála existenciální; vyžaduje sice diváka hodně soustředěného, ale vydržet se rozhodně vyplatí. Lidská důstojnost tu dostává na frak.


Frasier

Hodnocení: 60 %
Americká sitkomová klasika, vznikla v roce 1993 a vysílala se jedenáct sezon. Titulní hrdina, kterého hraje Kelsey Grammer, je psychiatr, který v rozhlase dává rady posluchačům. Sám by však potřeboval odbornou pomoc, když se mu v bytě usídlí jeho nerudný otec, pes a ošetřovatelka. Navenek nevýbojně starosvětský pořad má  vtipné hlášky – Máte tady WC? Miluju Ameriku! – a jeho báječná vztahová nekorektnost činí z televizní legendy příjemnou podívanou. Navíc patří k herecky nejvyrovnanějším.

Spolužáci

Hodnocení: 60 %
Další kousek založený na půdorysu Přátel, jen se zralejší, tedy hořce zábavnou zkušeností. Hrdina po letech sezve bývalé spolužáky, aby se jim pochlubil snoubenkou. Ta sice brzy uteče, zato však z trapasů a přepjatého cvrlikání bývalé třídy tryská černý humor ztracenců, kteří se marně snaží předstírat úspěch. Na troskách jednoho zpackaného večírku se tak zrodí staronové city, křivdy, nevraživosti i spojenectví. Nenucenému sitkomu sluší lidská přirozenost a dojemná kolekce roztodivných "týpků".

Ze seriálu Spolužáci

Chuck

Hodnocení: 50 %
Akční thriller těžící z věčného motivu nýmanda, jenž zabředne do vysoké hry, staví před kameru počítačovou generaci. Hrdina, jenž opravuje cizí mobily a marně pošilhává po jejich krásných majitelkách, dostane od zabitého spolužáka e-mail. Zděšen zjistí, že obsahoval vládní údaje, jež teď nosí v mozku pouze on, takže se o něj poperou tajné služby. Směšný antihrdina ve zběsilé profesionální akci vedené vnadnou děvou už tu byl mnohokrát, takže těší jen "cool" detaily jako výzbroj na rande nebo hrozba při všedním nakupování.

Ze seriálu Chuck

Usvědčeni

Hodnocení: 40%
Opět stará vesta ve stylu "dneska přišel nový kluk", tentokrát do světa bojujícího proti zločinu. Čili dalšího mladého jelimánka hodili rovnou do divoké vody, jmenovitě do prostředí kriminalistů a soudních síní. Od přijímacího pohovoru zamíří lehce zmatený nováček za prvním případem. Ale nečeká ho nic nového, tradičně totiž půjde o pašování drog, do nějž se zapletou studentky. Jedna přežije – bude svědčit proti mafii? Takových standardizovaných seriálů je na všech kanálech i bez Coolu více než dost.

Ze seriálu Usvědčeni

Angel

Hodnocení: 30 %
Nejslabší článek řetězu – tedy pokud člověk nepatří přímo do fanklubu béčkových upírských pohádek – představuje pánská odvozenina vampýrského seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Angel není sice tak dětinský, volí temnější ladění, ale jeho obsah přečte každá kartářka z ruky. Už zase hodný upír chrání lidi před zlými upíry, přičemž zažívá unylou romanci. Představitel titulní role David Boreanaz navíc zosobňuje prototyp oplácaného manekýna, který se tváří stejně vážně jako celá ta upírská sága.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Výstřední hrdinka Půlnočního kovboje Sylvia Milesová odešla z této planety

Herečka Sylvia Milesová na snímku z roku 2007

Ve věku 86 let zemřela americká herečka Sylvia Milesová, známá z filmu Půlnoční kovboj, za nějž byla nominovaná na...

RECENZE: Co zbylo z Mužů v černém? Parodie na bondovku a povrchní humor

Záběr ze třetího pokračování Mužů v černém

Jestli Muži v černém 3 příjemně překvapili, pak startovní snímek nové série Muži v černém: Globální hrozba znamená...

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

Najdete na iDNES.cz