Festival komedií uctil Jindřicha Poláka

  12:14aktualizováno  12:14
Poslední fanfáry 25. novoměstského hrnce zazněly v sobotu na počest nedávno zesnulého režiséra Jindřicha Poláka. Prezident přehlídky herec Pavel Zedníček za účasti svého kolegy - prezidenta karlovarského festivalu Jiřího Bartošky udělil posmrtně cenu za přínos české komedii tvůrci Návštěvníků či Pana Tau. Cenu převzali jeho blízcí, manželka Zuzana a syn Jindřich Polákovi.

"Můj muž právě tady kdysi točil Pana Tau, náš tehdy malý syn v něm hrál a tak strašně to kazil, až ho manžel vystřihl. Teď jsme tu my dva. A jsme rádi, že jsme s vámi," děkovala za poctu vdova po světoznámém filmaři. "Tátovi se zpětně omlouvám, že jsem mu Pana Tau kazil, nikdy jsem mu to neřekl," připojil se syn.

Vzpomínkou na Poláka vyvrcholilo rozdílení cen jubilejního ročníku festivalu českých komedií. V televizní tvorbě získal hlavní cenu poroty Zlatý Prim režisér Ondřej Kepka za příběh Stará láska nerezaví, který Česká televize uvede 12. října.

Mezi filmy pro kina patří Zlatý Prim Janu Hřebejkovi za Pupendo, které si připsalo také cenu pro nejlepší herečku Evu Holubovou.

"Hurá! Ten letošní budík bude slavnostně tikat na poličce cti a nebude tam sám," zmínil producent Pupenda Ondřej Trojan stejné trofeje získané za Hřebejkovy filmy Pelíšky či Musíme si pomáhat, než se rozjel zpět na noční natáčení Hřebejkovy novinky Horem pádem.

Proč vyhrál Kepkův film

Televizní komedie režiséra Ondřeje Kepky Stará láska nerezaví vyhrála cenu Zlatý Prim krátce před svou premiérou. "ČT ji uvede v neděli," říká Kepka.

Proč váš snímek vyhrál?
Mohu jen hádat. Zřejmě se s osmi vynikajícími hereckými výkony spojil u nás dosud neznámý text Bernarda Sladea. Je zábavný, vtipný, chytrý, a přitom široce srozumitelný.

Kdo jsou jeho hrdinové?
Čtyři páry pobývající v jednom hotýlku. Libuše Šafránková a Viktor Preiss hrají manžele před rozvodem, kteří tu tráví rozlučkový víkend, do hry vstoupí jejich milenci.

Proslul jste dětskou rolí Honzíka v Arabele. Za ni jste cenu nedostal?
Ne, s dětskými rolemi jsem na festivaly nejezdil. Jen v Ostrově jsem byl jako dabér Mrkáčka Čika a náhodou právě na ostrovský festival letos vezu dokument o Emilu Sirotkovi z cyklu Předčasná úmrtí.

Nejlepším hercem se stal Miroslav Donutil odměněný za televizní snímek Bankrotáři a za výkon v Nudě z Brna. "Je to dvojnásobná radost, navíc z festivalu, který mám rád," řekl v telefonickém vstupu člen pražského Národního divadla, který měl večer představení.

K Bankrotářům, jejichž premiéru chystá ČT o Vánocích, putovala i cena za scénář pro jejich autora a režiséra Zdeňka Zelenku. Také Zelenka už stál na novoměstském pódiu potřetí, v minulých letech díky filmu Rebelové a televizní frašce Brouk v hlavě.

Cena za výtvarný počin připadla Františku Liptákovi za film Čert ví proč, cenu Zdeňka Podskalského určenou mladým tvůrcům porota přiřkla autorům filmu Nuda v Brně Janu Budařovi a Vladimíru Morávkovi.

Ocenění diváků, jež tradičně dostává film, při jehož promítání se naměří nejdelší doba smíchu, putovalo k Troškovu Kameňáku, jehož druhý díl se už dokončuje.

Historický rekord diváckého smíchu, který dosud držely Pelíšky, byl letos pokořen dokonce dvakrát. Nejprve hranici třiceti procent "prosmáté" doby promítání překonalo Pupendo a pak ji Kameňák dotáhl až k šestatřiceti procentům.

"Já jsem nikdy nedostala cenu, leda tak útěchy, a teď najednou Kameňák získal dvě shodné trofeje během měsíce," připomněla jeho hlavní představitelka Jana Paulová, že Kameňák vyhrál u diváků i na nové přehlídce evropských filmových úsměvů v Mladé Boleslavi.

Podle Zedníčka však konkurenční festival, jenž se konal v září, novoměstské tradici neublížil: "Naopak slyším i od sponzorů, že se o nás letos víc ví."

Těšila ho i návštěvnost: do jediného sálu přišlo bezmála pět tisíc diváků, tři tisíce lidí si nenechaly ujít úvodní slavnost na letišti, další stovky zlákaly projekce kinematografu bratří Čadíků.

Zedníčkův optimismus podpořil i Jiří Bartoška, který si vzpomněl na někdejší souboj karlovarského festivalu s pražským. "V roce 1995 jsme byli v podobné situaci - tehdy vznikl coby soupeř Varů Zlatý golem. Golem už dneska neexistuje, Vary trvají. Usínejte v dobré víře," řekl Bartoška Novoměstským.


<big>Čemu se diváci nejdéle smáli </big>

* Kameňák (2003)
* Pupendo (2003)
* Pelíšky (1999)
* Slunce, seno a pár facek (1989)
* Brouk v hlavě (2002)
* Byl jednou jeden polda 2 (1997)
* Stůj, nebo se netrefím (1998)
* Rebelové (2001)
* Slunce, seno, erotika (1991)
* Dědictví aneb Kurvahošigutentag (1993)

Manželka režiséra Jindřicha Poláka se synem Jindřichem přebírají cenu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Pořád jsme doufali, že to uvidí, říká Třeštíková o Miloši Formanovi

Z dokumentu Forman vs Forman

Celovečerní dokument Forman vs. Forman, který natočila Helena Třeštíková se střihačem Jakubem Hejnou, se po Cannes a...

Hra o trůny může naposledy získat televizní ceny Emmy. Má 32 šancí

Z finále seriálu Hra o trůny

Americká televizní akademie vyhlásila nominace na 71. ročník televizních cen Emmy, které se budou udílet 22. září....

VIDEO: Jak to celé začalo. Hlásí se The King's Man: První mise

The King's Man: První mise

Producenti zveřejnili první ochutnávku filmu The King's Man: První mise, který svou tuzemskou premiéru předběžně...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz