Dyk a Klus si zahrají a zazpívají ve Svěrákově pohádce Tři bratři

  9:39aktualizováno  9:39
Tomáš Klus a Vojtěch Dyk natáčejí pohádku pod vedením Jana Svěráka s názvem Tři bratři. Vznikla podle scénáře Zdeňka Svěráka, který volně vychází z dětských minioper pro Národní divadlo. Třetím bratrem bude Zdeněk Piškula.

Vojtěch Dyk a Tomáš Klus si zahrají dva ze tří bratrů v nové pohádce rodiny Svěráků. Ilustrační foto | foto: Marek Navrátil iDNES.cz

Koně už se sedlají, jihočeskou krajinou se totiž poprvé před kamerou projedou tři bratři - Dyk, Klus a Piškula, hrdinové pohádky, kterou režíruje Jan Svěrák. Napsal ji jeho otec Zdeněk Svěrák, který v roli vypravěče jako jeden z mála nebude zpívat.

Film volně vychází z pásma dětských minioper, které Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř napsali pro pražské Národní divadlo. "Použili jsme hudbu i text z Karkulky, Šípkové Růženky i Dvanácti měsíčků, jen namísto Budulínka dopsal tatínek čtvrtý příběh tří bratrů, který všechny pohádky propojuje," představil režisér projekt plný tónů a hvězd.

Humor na vývoz

Titulní role ztvární Vojtěch Dyk, Tomáš Klus a nejmladší Zdeněk Piškula. "Tři sourozenci ze statku se vydají do světa, aby se zbavili svých špatných vlastností. A dopadne to dobře," napovídá Svěrák.

Vedle představitelů bratrů si ve filmu zazpívají také Jiří Lábus, Zuzana Norisová, David Matásek, Ivana Chýlková či Sabina Rojková. Naopak bez zpěvu se obejdou role Oldřicha Kaisera, Miroslava Táborského a postava vypravěče, jímž bude Svěrák starší.

Kostýmy od Simony Rybákové, architekt Jan Vlasák a kameraman Vladimír Smutný dokládají, že by měla vzniknout klasická romantická výpravná pohádka pro děti do dvanácti let, ale též pro jejich rodiče, které, jak doufá Jan Svěrák, osloví především humorem. A nejen doma, rýsují se totiž hned tři verze v jazycích koprodukčních zemí - v češtině, dánštině a ve slovenštině.

"Dánové s námi spolupracují už tradičně, podíleli se na Vratných lahvích i na Kukym. Za Slovensko do projektu vstupuje společnost hudebního skladatele Michala Novinského, jenž Uhlířovy noty oblékl do nového hávu vhodného pro velké plátno," vysvětlil Svěrák.

Náhradní plán

Přitom měl jiné plány. "Před dvěma lety jsem seděl na chalupě s dopsaným scénářem pro anglicky mluvený film podle románu Saula Bellowa Henderson, král deště. A říkal jsem si, že takový projekt se může připravovat hodně dlouho, takže bych si měl uchystat náhradu, abych nevyšel z formy a neuzoufal si čekáním. Poslouchal jsem dokola minioperky a pouštěl si fantazii na špacír. Je tam tolik melodií, emocí, vtipu! Za rok jsme měli první verzi scénáře a příští rok, dá-li pánbůh, bude premiéra, zatímco Henderson se bude dál toulat světem a nejspíš marně klepat na dveře zahraničním producentům," míní režisér.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

RECENZE: Úhoři mají sice nabito, ale slepými. Herci se baví víc než diváci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Není v českém filmu větší lítosti než nad projektem se slibnými jmény i začátkem, který se pak postupně rozpadá před...

Další z rubriky

RECENZE: Elegantní finále. Jak draka vycvičit, oženit a dát mu sbohem

Trailer k filmu Jak vycvičit draka 3

Po devíti letech se uzavírá jedna legenda. Premiérový animovaný snímek tuzemských kin Jak vycvičit draka 3 sice svým...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

RECENZE: Málo sněžného pluhu. I tak se Liam Neeson tarantinovsky mstí

Záběr z filmu Mrazivá pomsta

Hans Petter Moland, režisér norského hitu Boj sněžného pluhu s mafií, jej natočil znovu. Nyní v angličtině, s Liamem...

Najdete na iDNES.cz