Druhá šance Novy léčí těžké životy plastikou a kadeřníkem

  11:07aktualizováno  11:07
Unikátní projekt Druhá šance, jenž dnes odstartuje na Nově, sleduje dvanáct lidí, kteří klesli až na dno. Dva roky se točilo, jak jim televize pomohla k návratu – a co z toho vzešlo?

Z pořadu Druhá šance | foto: TV Nova

Plastická chirurgie, s. r. o., po česku. Alespoň v pěti epizodách se totiž nový začátek pojí s úpravou zevnějšku; "vylepšují" se nosy, poprsí i pozadí, o účesech či šatech nemluvě.

Popelky a jejich sny

Tvůrci to vysvětlují sociologicky zajímavým úkazem: prý všechny hrdinky si právě plastiku přály. Jenže hrdina z ulice je sice vděčný herec, ale špatný dramaturg, který slibnou dokumentární látku nasměroval k nudě četných reality show o proměnách a la Vypadáš skvěle!

Za novými nosy

Nový začátek se v Druhé šanci pojí s úpravou zevnějšku; "vylepšují" se nosy, poprsí i pozadí, o účesech či šatech nemluvě.

Iveta cyklus zahajuje. Pět let se nemůže vzpamatovat ze synovy sebevraždy; pláče, píše mu posmrtné dopisy, nepracuje a pouští si "aspoň třikrát týdně" muzikál Tři mušketýři se svým oblíbencem Petrem Kolářem. Jak vypadá léčba?

Posilovna, břišní tanec, plastika, výbava pokoje pro vnuka, kadeřník, nový šatník. Zkrátka sponzorovaný magazín o životním stylu; nepřináší nic, nač by lidé bez televize nemohli dosáhnout – snad vyjma setkání s Kolářem.

Jitku první muž bil a druhý ji opustil těhotnou, do třetice ji sňatkový podvodník připravil o úspory. Jeho "milostné" SMS žádající peníze, to je opravdu síla – ale pak zase následuje plastika, účes, kostýmy, dovolená u moře. Z léčby trčí stejný reklamní systém jako z televizních seznamek či soutěží, kde milionář hledá nevěstu; Nova jen hrdince přidala práci v komparzu. Ale nutno uznat, že sny popelek plní opravdu do detailu, včetně večerní róby dodané v krabici do hotelu, odkud je vede perský princ pod světla ramp.

Radka měla rodinu, vilu, služku, ale odešla za jiným, s nímž skončila u hracích automatů; pokusila se o sebevraždu a živila se prostitucí. Pro nový start jí otevřeli konto a splatili část dluhů – to není pomoc, nýbrž dar. A též zkrášlují dámu i její byt.

Užitečnější než "krásná nahá"

Až Ema upoutaná na vozík vnese do pořadu jiný tón. Skutečně tvrdý úděl, jejž si nezavinila, ji nezlomil; je činorodá, samostatná, má obyčejná přání jako lázně nebo nový počítač, aby mohla pracovat. Když ho dostane, je šťastná jako dítě, na nákup jde s první výplatou sama, i přítele si najde přirozeně. Emin příběh se "napsal" sám a televize mu jen přihlížela; je tím jímavější, čím více z něj čiší, že hrdinka by to svedla i bez kamer. A bez té věčné plastiky.

Barbora šíří podobnou nezdolnost, ač má dvojčata, rakovinu, s níž podle lékařů rok "přesluhuje", a exmanžel se s ní soudí o děti, s jejichž kamarádkou ženu podváděl. Jakmile hrdinka osobně nerovný boj nevzdává, účinkuje příběh emotivněji, zvláště když jej rozsvítí bezprostřední dětské výroky – byť i tady se díky televizní dobročinnosti tvaruje postava a jede do Disneylandu.

Z pořadu Nahá jsi krásná (průvodcem pořadu je stylista Libor Šula)Barborou či Emou měla Druhá šance začít; v jejich osudech má totiž blíž k dokumentu než k řízené plačtivé charitě propojené s reklamou. Naštěstí zbývají dva přísliby: že dojde i na mužské příběhy a že napravené osudy bude Nova sledovat dál: až se darované šaty obnosí, účesy zplihnou a dluhy zas přihlásí.

Navíc je to stále poctivější a užitečnější pořad než novinka Primy Nahá jsi krásná. V něm už víc než sponzorské proměny služek v princezny ani nepředstírají a proces vylepšování vzhledu za pokřiku moderátora "Maximálně si to užij!" završí focením aktů. Vskutku průlom.

Druhá šance
Vysílá Nova od 26. února, dvanáct epizod po 50 minutách, psáno z dílů Iveta, Jitka, Radka, Ema, Barbora.
Hodnocení MF DNES: 60 %


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Kdo byl hvězdou televizních cen? Veterán americké zábavy v klobouku

Norman Lear a Jimmy Kimmel na udílení tvůrčích cen Emmy 2019

Válečný veterán, který létal nad Itálií, poté herec, režisér, scenárista, producent, legenda americké americké...

Proč bych měl zabít Ramba? Sylvester Stallone křísí akční legendu

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Do svých třinácti let byl Sylvester Stallone za své chování vyloučen ze čtrnácti škol. V patnácti vyhrál hlasování...

V oscarové bitvě se Václav Marhoul utká s Pedrem Almodóvarem

Petr Kotlár a Václav Marhoul na festivalu v Benátkách uvedli Nabarvené ptáče

Česká filmová a televizní akademie vybrala Nabarvené ptáče scenáristy režiséra a producenta Václava Marhoula jako...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz