Druhá šance Novy léčí těžké životy plastikou a kadeřníkem

  11:07aktualizováno  11:07
Unikátní projekt Druhá šance, jenž dnes odstartuje na Nově, sleduje dvanáct lidí, kteří klesli až na dno. Dva roky se točilo, jak jim televize pomohla k návratu – a co z toho vzešlo?

Z pořadu Druhá šance | foto: TV Nova

Plastická chirurgie, s. r. o., po česku. Alespoň v pěti epizodách se totiž nový začátek pojí s úpravou zevnějšku; "vylepšují" se nosy, poprsí i pozadí, o účesech či šatech nemluvě.

Popelky a jejich sny

Tvůrci to vysvětlují sociologicky zajímavým úkazem: prý všechny hrdinky si právě plastiku přály. Jenže hrdina z ulice je sice vděčný herec, ale špatný dramaturg, který slibnou dokumentární látku nasměroval k nudě četných reality show o proměnách a la Vypadáš skvěle!

Za novými nosy

Nový začátek se v Druhé šanci pojí s úpravou zevnějšku; "vylepšují" se nosy, poprsí i pozadí, o účesech či šatech nemluvě.

Iveta cyklus zahajuje. Pět let se nemůže vzpamatovat ze synovy sebevraždy; pláče, píše mu posmrtné dopisy, nepracuje a pouští si "aspoň třikrát týdně" muzikál Tři mušketýři se svým oblíbencem Petrem Kolářem. Jak vypadá léčba?

Posilovna, břišní tanec, plastika, výbava pokoje pro vnuka, kadeřník, nový šatník. Zkrátka sponzorovaný magazín o životním stylu; nepřináší nic, nač by lidé bez televize nemohli dosáhnout – snad vyjma setkání s Kolářem.

Jitku první muž bil a druhý ji opustil těhotnou, do třetice ji sňatkový podvodník připravil o úspory. Jeho "milostné" SMS žádající peníze, to je opravdu síla – ale pak zase následuje plastika, účes, kostýmy, dovolená u moře. Z léčby trčí stejný reklamní systém jako z televizních seznamek či soutěží, kde milionář hledá nevěstu; Nova jen hrdince přidala práci v komparzu. Ale nutno uznat, že sny popelek plní opravdu do detailu, včetně večerní róby dodané v krabici do hotelu, odkud je vede perský princ pod světla ramp.

Radka měla rodinu, vilu, služku, ale odešla za jiným, s nímž skončila u hracích automatů; pokusila se o sebevraždu a živila se prostitucí. Pro nový start jí otevřeli konto a splatili část dluhů – to není pomoc, nýbrž dar. A též zkrášlují dámu i její byt.

Užitečnější než "krásná nahá"

Až Ema upoutaná na vozík vnese do pořadu jiný tón. Skutečně tvrdý úděl, jejž si nezavinila, ji nezlomil; je činorodá, samostatná, má obyčejná přání jako lázně nebo nový počítač, aby mohla pracovat. Když ho dostane, je šťastná jako dítě, na nákup jde s první výplatou sama, i přítele si najde přirozeně. Emin příběh se "napsal" sám a televize mu jen přihlížela; je tím jímavější, čím více z něj čiší, že hrdinka by to svedla i bez kamer. A bez té věčné plastiky.

Barbora šíří podobnou nezdolnost, ač má dvojčata, rakovinu, s níž podle lékařů rok "přesluhuje", a exmanžel se s ní soudí o děti, s jejichž kamarádkou ženu podváděl. Jakmile hrdinka osobně nerovný boj nevzdává, účinkuje příběh emotivněji, zvláště když jej rozsvítí bezprostřední dětské výroky – byť i tady se díky televizní dobročinnosti tvaruje postava a jede do Disneylandu.

Z pořadu Nahá jsi krásná (průvodcem pořadu je stylista Libor Šula)Barborou či Emou měla Druhá šance začít; v jejich osudech má totiž blíž k dokumentu než k řízené plačtivé charitě propojené s reklamou. Naštěstí zbývají dva přísliby: že dojde i na mužské příběhy a že napravené osudy bude Nova sledovat dál: až se darované šaty obnosí, účesy zplihnou a dluhy zas přihlásí.

Navíc je to stále poctivější a užitečnější pořad než novinka Primy Nahá jsi krásná. V něm už víc než sponzorské proměny služek v princezny ani nepředstírají a proces vylepšování vzhledu za pokřiku moderátora "Maximálně si to užij!" završí focením aktů. Vskutku průlom.

Druhá šance
Vysílá Nova od 26. února, dvanáct epizod po 50 minutách, psáno z dílů Iveta, Jitka, Radka, Ema, Barbora.
Hodnocení MF DNES: 60 %

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

RECENZE: Úhoři mají sice nabito, ale slepými. Herci se baví víc než diváci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Není v českém filmu větší lítosti než nad projektem se slibnými jmény i začátkem, který se pak postupně rozpadá před...

Další z rubriky

PRVNÍ DOJMY: Recyklovaný Kameňák. I reklamy jsou vtipnější a kratší

Ze seriálu Kameňák

Původní Kameňák čítal pět dílů včetně posledního Vánočního Kameňáku plus několik filmů o filmu, ale pořád to nestačilo....

RECENZE: Elegantní finále. Jak draka vycvičit, oženit a dát mu sbohem

Trailer k filmu Jak vycvičit draka 3

Po devíti letech se uzavírá jedna legenda. Premiérový animovaný snímek tuzemských kin Jak vycvičit draka 3 sice svým...

RECENZE: Cruzová a Bardem? Všichni to vědí, že hvězdný pár znovu vyhrává

Záběr ze snímku Všichni to vědí

Herečtí manželé Penélope Cruzová a Javier Bardem se znovu potkali ve snímku Všichni to vědí, který do kin vstupuje v...

Najdete na iDNES.cz