Do kin míří Alenka v říši divů, daleko víc ale láká na Deppa a Burtona

  2:58aktualizováno  2:58
Dělí je pouhých pět let: režisér Tim Burton předloni překročil padesátku, herec Johnny Depp ji oslaví za tři roky. Ale není to jen generační blízkost, která z nich tvoří výjimečný tvůrčí pár.

"Odjakživa mám rád podivínské hrdiny," přiznává Burton – a Depp je neméně rád hraje. Ani jednoho z nich nezajímají tuctové látky nebo snadné úkoly. Oba milují hravost, stylizaci, nadsázku, černý humor a bizarní výstřednost, aniž by se přitom opakovali. Oba nesnášejí nudnou rutinu. V mládí se proto Depp vysmekl ze smyčky úspěšného seriálu a Burton z postu řadového animátora.

Oběma film vyhovuje, ale nestačí. Depp proslul i jako zpěvák a muzikant, Burton zase maluje; věčně prý s sebou nosí skicář.

Z natáčení filmu Alenka v říši divů - režisér Tim Burton a Mia Wasikowska (Alenka)

Z natáčení filmu Alenka v říši divů - režisér Tim Burton a Mia Wasikowska (Alenka)

Z filmu Alenka v říši divů - Johnny Depp v roli bláznivého Kloboučníka

Z filmu Alenka v říši divů - Johnny Depp v roli bláznivého Kloboučníka

Takzvané "masovky" čili hity pro nejširší publikum dosud dělali každý zvlášť: Burton třeba Batmana, Depp zase Piráty z Karibiku. Zato pro společnou práci si vyhrazují daleko "fajnovější" kousky – lahůdkové speciality pro divácké labužníky, které mívají blíž k nezávislé scéně. Pouze se tak lacino nepořídí.

Rozhodně ne rozmáchlá fantasy Alenka v říši divů, která nyní míří do kin, sedmý film, v němž Burton režíruje Deppa, a šestý, do nějž obsadil svou životní partnerku Helenu Bonham Carterovou. Na okraj, kmotrem jejich syna je právě Depp.

Dvacetileté "manželství"

Poprvé se nynější důvěrní přátelé potkali v roce 1990 u filmu Střihoruký Edward. Depp, který tenkrát přebil hvězdné kandidáty hlavní role Toma Cruise, Jima Carreyho či Roberta Downeyho, sice před kamerou pronesl jen 169 slov, ale stačilo to, aby se stal Burtonovým dvorním hercem.

Už v roce 1994 spolu natočili film Ed Wood, v němž Depp ztvárnil titulního hrdinu – nejhoršího filmaře všech dob, do jehož charakteru prý přimíchal "slepý optimismus Ronalda Reagana". Do třetice přišla roku 1999 hororová Ospalá díra, v níž chtěl Depp svého dobového vyšetřovatele "zošklivět" podle skutečnosti, kdežto Burton stavěl do popředí spíše jiné rysy postavy: přecitlivělost a výstřednost.

Před pěti lety se silný tandem předvedl hned dvěma parádními filmy, barvitou rodinnou podívanou Karlík a továrna na čokoládu a loutkovou Mrtvou nevěstou. Už v ní se zpívalo, a naplno se na muzikálovou půdu Burton s Deppem pustili roku 2007 v historickém morytátu Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street.

Až do konce

Coby sedmý společný film si k dvacetiletí svého přátelství nadělili nejdražší projekt, netradiční přepis tradiční látky o Alence, která se octne v říši divů a za zrcadlem. Depp tu hraje roli Kloboučníka, kterého si už před natáčením zkoušel malovat podle vlastních představ – a trefil se i do Burtonových plánů. Potrhlost hrdiny, důsledek otravy rtutí z chemikálií užívaných kdysi k výrobě klobouků, ještě zvýraznili pestrostí líčidel, kostýmů a proměnlivých Kloboučníkových nálad. Zkrátka si jako vždy pořádně pohráli v království spřízněné představivosti.

Johnny Depp ve filmu Karlík a továrna na čokoládu

Johnny Depp ve filmu Karlík a továrna na čokoládu

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street - Johnny Depp

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street - Johnny Depp

Naštěstí pro ctitele jejich kouzelně ulítlých filmů se zdají být nerozluční. "Burton mě může požádat o cokoli. Jestli si bude přát, abych se v příštím filmu miloval s africkým hrabáčem, udělám to. Co víc o něm mohu říci? Je to můj bratr a přítel," vyznal se Depp.

A dodal, že kdyby se jeho pozemský život chýlil ke konci, ví prý naprosto jistě, že Burton by "pro mě udělal totéž, co já pro něj".

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Žádná romantika. V Lásce mezi regály září tajuplný velkosklad

Záběr z filmu Láska mezi regály

Snímek Láska mezi regály nabídne noční jízdu ještěrkami v tajuplném zákulisí supermarketu. Ač může český název trochu...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Seriál Rodáci nevznikl na zakázku strany, řekl Jiří Adamec Za scénou

Režisér Jiří Adamec v kulturním magazínu Za scénou

Film Léto s gentlemanem je celovečerním filmovým debutem režiséra Jiřího Adamce, jinak známého televizního tvůrce. Na...

Najdete na iDNES.cz