ČT uvede film o Wintonovi

O Nicholasi Wintonovi, zachránci 669 českých dětí vesměs židovského původu, které vyvezl před válkou do náhradních britských rodin, padesát let nikdo nevěděl. Poté, co jeho paní na půdě objevila staré dokumenty, stal se nenápadný penzista milující vnoučata a zahrádku objektem filmařů. Pořad o něm natočila BBC, vznikl také dokument s názvem Do cizí náruče, který líčí anabázi "Wintonových dětí" a jenž posléze získal Oscara.
Pod dva projekty o tomto muži se podepsal i slovenský režisér Matej Mináč: hraný snímek Všichni moji blízcí už prošel více než čtyřicet festivalů, získal deset cen a chystá se na distribuční premiéru ve Státech. Souběžně vznikal hodinový dokument Síla lidskosti, který má tuto neděli premiéru v pražské Laterně magice, v pondělí pak na obrazovkách České i Slovenské televize. Poté bude uveden v Německu, Velké Británii a v Los Angeles, kde Winton převezme cenu Simona Wiesenthala.

"Neměli jsme nic, nikdo o projekt neměl zájem a odevšad jsme slyšeli, že jsme blázni. Začali jsme tedy natáčet z vlastních prostředků, až postupně se přidaly obě televize a řada sponzorů," líčí Mináč vznik dokumentu.
Snímkem provází jeden z těch, kterým Winton zachránil život - pozdější televizní reportér Joe Schlesinger. "Padesát let jsem přinášel zprávy o válkách i o projevech lidskosti, ale o vlastním osudu jsem nic nevěděl," říká Schlesinger. Míní, že civilizace stojí "na obyčejné lidské slušnosti a Winton je jeden z nejslušnějších lidí, které znám".

Film kombinuje hranou rekonstrukci událostí s unikátními záběry z archivů, jejichž hledání Mináč přirovnává k detektivce. Sám Winton tu vzpomíná, že proti jeho projektu tehdy vystoupila pouze skupina rabínů: "Vytýkali mi, že umisťuji židovské děti do křesťanských rodin. A já jim řekl - jsou-li vám milejší děti mrtvé, je to váš problém. Já nepřestanu." Podle Wintona tenkrát rozhodovala hlavně rychlost: poslední vlak už z Prahy nevyjel a žádné z dětí, které měl ještě odvézt do bezpečí, válku nepřežilo.

"A ti, které Winton stačil uchránit, jako by od něj chytili virus humanity a dobročinnosti," dodává Mináč, když vykresluje osudy Wintonových dětí.

Všichni moji blízcí II.

Všichni moji blízcí I.

Fotografie z filmu Všichni moji blízcí, jehož příběh je založen na reálném příběhu lidí, kterým Winton pomohl.