Jubilejní karlovarský festival ocení Janžurovou, znělku točí Mel Gibson

  11:20aktualizováno  11:36
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary se připravuje na svůj 50. ročník, který se koná od 3. do 11. července. Jubileum hodlá náležitě oslavit úvodní show. Cenu za přínos českému filmu dostane Iva Janžurová. Jméno zahraniční hvězdy zatím známo není.

Karlovy Vary se chystají na padesátý ročník filmového festivalu. Ilustrační foto | foto:  Dan Materna, MAFRA

Padesátý ročník zahájí velká úvodní open-air show před hotelem Thermal. Hosty čeká koncert Lucie, laserová show či vystoupení Vladimíra 518. „Bude to oslava filmu a hlavně diváků,“ slibuje prezident festivalu Jiří Bartoška. Jak bylo zvykem v předchozích ročnících, i letos vznikne pro festival zbrusu nová znělka. Právě ji točí Mel Gibson, který byl hlavní hvězdou loňského roku.

Fotogalerie

Cenu prezidenta festivalu za přínos české kinematografii letos dostane herečka Iva Janžurová. Držitelka dvou Českých lvů (za filmy Co chytneš v žitě a Výlet) vytvořila v činohře Národního divadla od roku 1987 desítky rolí, za něž dostala Radokovu cenu i Thálii. Letos byla uvedena do Dvorany televizní slávy. V roce 2006 jí prezident republiky udělil Medaili za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

Padesátiletou historii festivalu připomene kniha Příběh festivalu, kterou napsala filmová kritička Eva Zaoralová a která bude v jeho průběhu k dostání. K výročí vznikl i dokument Miroslava Janka Filmová lázeň, který předchozí ročníky mapuje.

Letos dále přibude nový promítací prostor. Festivalovou nabídku budou moci diváci zhlédnout i v Národním domě, tedy místě, kde kdysi Jiří Bartoška točil Cirkus Humberto.

Oslava výročí v Hollywoodu

Pořadatelé představili organizační i programové novinky a přiznali, že výročí už ohlásili i v Hollywoodu. Na zámořskou oslavu karlovarské přehlídky, pořádanou společně s filmovým časopisem Variety, dorazily také hvězdy, které festival v minulých letech ocenil. Přišel herec Jude Law, který byl ve Varech v roce 2010 a účinkuje v jedné z festivalových znělek.

Mezi hosty setkání v Los Angeles byla rovněž herečka Jacqueline Bissetová, hrdinka oscarového snímku Americká noc, která si cenu z Varů odvážela před jedenácti lety. Přišla i její kolegyně Holliday Graingerová, známá z nové Popelky či seriálu Borgiové.

Vzkříšení zažil festival v roce 1994, kdy se jeho organizace ujali Jiří Bartoška a Eva Zaoralová. Za jejich působení přijeli Leonardo DiCaprio, Alan Alda, Whoopi Goldbergová, Gregory Peck, Pierre Richard, Michael Douglas, předloni John Travolta a loni Mel Gibson. Které světové jméno na festival zavítá letos, zatím pořadatelé tají.

Autoři: ,

Nejčtenější

Českým divákům se omlouvám, nečekal jsem, že na Ptáče přijdou, řekl Marhoul

Režisér Václav Marhoul v diskusním pořadu Rozstřel. (23. září 2019)

Václava Marhoula překvapil tuzemský úspěch snímku Nabarvené ptáče. „Českým divákům se musím omluvit, nečekal jsem, že...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

RECENZE: O krok blíž k filmařskému peklu. Román pro pokročilé je Sezn@mka 2

Záběr z filmu Román pro pokročilé

Právě zemřela naděje, že po křiklavě neumělé prvotině Sezn@mka už nemohou tíž tvůrci dostat šanci. Jejich novinka Román...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Myslíš, že nám dá? Všechno bude nese napětí i legraci

Záběr z filmu Všechno bude

S vědomím divácké nedůvěry vůči oceněným filmům se chce pro správnou volbu nedělního večera vytáhnout lacinou návnadu v...

Hrát se dá i bez školy. Báječní herci, kteří vlastně herci nebyli

Děda a babi Homolkovi s vnuky, to jsou Josef Šebánek, Marie Mottlová a bratři...

Pracovali třeba jako dělníci nebo úředníci, ale pak jim někdo řekl: „Pojďte s námi natáčet!“ Herci, kteří vlastně herci...

VIDEO: Hopkins, Kidmanová. Hvězdy v dílech od autora Pražských orgií

Pražské orgie a další filmy podle světoznámého Philipa Rotha

Film Ireny Pavláskové Pražské orgie, který jde do kin 10. října, vznikl podle stejnojmenné předlohy Philipa Rotha,...

VIDEO: Od hladových medvědů po pavoučí horor. Hurá na pohádky

Hurá na pohádky - Trailer

Animované pásmo Hurá na pohádky představující celkem pět krátkých animovaných filmů pro malé diváky a jejich rodiče...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz