Na party ve Varech budou všichni VIP. Bartoška je v pohodě, řekl primátor

  12:06aktualizováno  12:06
Karlovarská filmová přehlídka letos oslaví padesátiny. Poprvé v historii se v okolí Thermalu a v ulicích města bude pořádat velkolepá festivalová party. Všichni budou VIP.

Prezident festivalu Jiří Bartoška je opět v plné síle, jen kouří méně cigaret | foto:  Dan Materna, MAFRA

Fotografa a lovce autogramů Vladimíra Zábranského z Horního Slavkova už nyní brní nedočkavostí ruce, i když jubilejní, 50. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná až 3. července. 

„Fotografické nádobíčko už mám prohlédnuté a připravené. A minulý pátek jsem zažádal o akreditaci jako volný fotograf,“ řekl filmový fanoušek. Od roku 1968 nevynechal ani jeden ročník festivalu.

Letos se z Vladimíra Zábranského a dalších lidí poprvé při velké festivalové party v okolí hotelu Thermal a ulicích města stane VIP host. Stačí k tomu jednoduchý symbol - papírový motýlek anebo červené líčení. Zváni jsou pod širé nebe - jako VIP - všichni, včetně batůžkářů. 

Premiérovou party vítá i primátor Petr Kulhánek, který se s prezidentem festivalu Jiřím Bartoškou a jeho spolupracovníky sešel v Praze. A přivezl dobré zprávy.

Primátor: Bartoška vypadá odpočatě, méně kouří

„Prezident Jiří Bartoška je velmi svěží a vypadá odpočatě. Má krásnou vizáž. Je naprosto v pohodě, v plné síle připravuje festival. Říká, že kouří méně cigaret,“ oznámil primátor. 

Uklidnil tak veřejnost, která se strachovala, že letošní jubilejní festival bude bez jeho dlouholetého prezidenta. Lékaři mu totiž loni v listopadu diagnostikovali rakovinu mízní uzliny v mezihrudí, takže bylo nutné ozařování.

Při festivalu se Karlovy Vary snaží utlumit stavební ruch ve městě a dokončit naplánované akce, aby nikdo nemusel klopýtat přes rozkopané ulice. Letos se to sice nepodařilo v případě rekonstrukce Americké ulice, to však festival neohrožuje. 

„Hotová ale bude Stará pražská silnice,“ konstatoval primátor. Z kulturních akcí vypíchl dvojkoncert skupin Olympic a Omega v letním kině. Jisté je, že se v něm letos budou i promítat filmy. Město má zájem, aby bylo projekcí co nejvíce. 

„Jubilejní ročník festivalu vnímáme jako něco extra. Místo zahajovacího večera v lázeňském hotelu Thermal a následné open party v Grandhotelu Pupp se v podstatě uskuteční večírek před hotelem Thermal, který je festivalovým centrem. Akce je naprosto přístupná široké veřejnosti,“ oznámilo vedení magistrátu. 

Radost by mohli mít účastníci festivalu i z rekonstrukce hotelu Národním dům, kde přibude několik stovek míst k sezení. Nedostačující kapacita kinosálů je tradiční slabinou festivalu.

Trn z paty organizátorům nevytrhne ani nafukovací kino. V hotelu se bude promítat všech devět dní festivalu. Minimálně se počítá se třemi stovkami sedadel, můžou jich ale být až čtyři stovky. V hotelu se uskuteční i společenské akce.

Kulaté jubileum letos neslaví jenom festival, ale i lázeňský hotel Thermal. Svatostánkem filmu se stává letos potřicáté. A největší kulturní událost Karlových Varů bude připomínat po celý rok.

„Kavárnu u recepce jsme přejmenovali na Film Cafe. Budeme v ní propagovat festival celoročně. Například výstavami,“ sdělil generální ředitel hotelu Rudolf Mašata.

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Chomutov v play out opět padl, zaváhaly však i Vary v Pardubicích

Chomutovský Radek Duda (vlevo) překonává brankáře Jaroslava Januse z Litvínova.

Hokejisté Chomutova se v play out nadále trápí. Po úvodní prohře v Karlových Varech nestačili ani ve 2. kole doma na...

Další z rubriky

Část karlovarské MHD se přesune na koleje, vlaky nově zastaví u KV Areny

KV Arena

Konkrétní podobu začíná dostávat několik let starý projekt takzvaných vlakotramvají v Karlových Varech. Díky nim by se...

Opravit Chebský most potrvá déle, Vary nemohou sehnat odborníky

Chebský most v Karlových Varech.

Teprve na druhý pokus chce karlovarský magistrát vybrat firmu, která provede důkladnou diagnostiku technického stavu...

Artové kino v Chebu láká filmové fajnšmekry, píší si i o rezervace

Ladislav Tkaczyszyn obnovil provoz kina ART v Chebu.

Nedostatek kvalitní artové produkce, ale také absence hodnotných filmů českých i světových tvůrců. To byl hlavní důvod,...

Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet
Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet

Kašel a smrkání, vyrážka a bolest bříška. S těmito zdravotními problémy se pediatři ve svých ordinacích setkávají nejčastěji a potrápí kdejakého starostlivého rodiče. Jaký je jejich standardní průběh, kdy hrozí případné komplikace a lze nákazám předcházet?

Najdete na iDNES.cz