Setkání čtyř Janů nad obrazem se vydařilo

  6:23aktualizováno  6:23
Hvězdné obsazení nabízí nová inscenace pražského Divadla Na Jezerce. V Kumštu Yasminy Rezy, zdařilé konverzačce pro tři muže, účinkují totiž Jan Tříska, Jan Kačer a principál divadla Jan Hrušínský. Čtvrtým Janem do kvarteta je režisér Hřebejk.

Hra Kumšt - Jan Kačer a Jan Tříska | foto: Roman ČejkaMF DNES

Hra slavné francouzské autorky patří k hitům takzvaného solidního "bulváru", v Praze byla realizována už dříve a právě Hrušínský si v ní zahrál spolu se Zdeňkem Žákem a Otakarem Brouskem ml., věhlas získala i slovenská inscenace s trojhvězdím Kňažko–Labuda–Lasica.

Obraz neobraz
Jde o výborně napsaný text, který se od vstupní anekdotické situace dobere hlubší analýzy příčin, smyslu i eventuálního zániku mužského přátelství. Boris (Jan Kačer) si koupí obraz módního autora, na bílém plátně je však stěží rozeznatelná struktura nějakého výtvarného usilování, také v bílém.

Nervní Marek (Jan Tříska) se zhrozí toho, za jak vysokou částku jeho přítel obraz zakoupil, dílo před čerstvým majitelem zostudí a hned běží (ne bez škodolibosti) s touto senzační zprávou za dalším z kamarádského trojlístku, Ivanem (Jan Hrušínský).

Ten však nemá ve zvyku zaujímat vyhraněné postoje, je však brzy také Borisem  k "posouzení" výtvarného díla pozván. Situace odstartuje vyjevování dosud nevyslovených trhlin ve vzájemných vztazích, později však také snahu existenci  přátelského tria udržet.

Protagonisté se vyznačují každý poněkud jiným hereckým stylem, přesto se dobře doplňují a vytvářejí interesantní interpretační souzvuk. Temperamentní Tříska ovládá jevištní prostor nejsuverénněji, jeho Marek dokáže komicky horlit nad Borisovou investiční nerozumností, herec neváhá momenty údivu exponovat do hlasových poloh protivného skuhrání. Projasněnost jeho témbru propojená s perfektní dikcí vyniká pak ve druhé části, v níž "jde do tuhého" a on pronáší zhořkle moudrosti o smyslu přátelství.

Parádní číslo
Kačer modeluje Borise na první pohled minimalisticky, rozdurděnost jeho postavy bublá spíš pod povrchem, má však sílu a konzistenci a každé slovo, které uražený milovník moderního umění vyřkne, do kontextu hry přesně zapadá. Pobavený šarm z postavy pak čiší, když se Boris odhodlá k protiútoku a začne problematizovat vlastnosti Markovy partnerky.

Hrušínského Ivan se vyznačuje větší ležérností, také proto, že hraje vlastně kumpána poněkud mladšího. Ivan je méně vyhraněný, paradoxně unavenější (vždyť se také profesně věnuje nejméně zajímavému oboru, obchodování s papírem), postava má v sobě namíchánu půvabnou směs nadhledu a naříkavosti. Líčení problémů s chystaným sňatkem a příbuzenskými propletenci kolem něho "prodává" Hrušínský v parádním jevištním čísle.

Inscenaci s výtvarnickou zápletkou doplňuje přehledná scéna Jana Štěpánka, která v "jedné kulise" zabírá byty všech tří přátel, vkus uměním méně posedlých druhů charakterizují visící obrázky na krajních stěnách  jeviště a uprostřed se za oknem nabízí pařížská fantazie s atributy Eiffelovky a Moulin Rouge (bílý obraz je Borisem střídavě přinášen a odnášen).

Přesvědčivé produkci se dá vytknout jen občasné zadrhnutí tempa (to však může reprízami získat na uvolněnosti),  pak také neuvedení překladatele v programu. Na Kumšt do Divadla Na Jezerce se však rozhodně jděte podívat.

YASMINA REZA - Kumšt
Divadlo Na Jezerce Praha. Překlad Michal Lázňovský, režie Jan Hřebejk, délka představení 100 minut.
Hodnocení MF DNES: 80%

Autor:

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Ve svém Rozmarném létu Viola prozradí, jak je krásné býti kadeřavým

Záběr z prvních zkoušek Rozmarného léta v Divadle Viola

Symbolicky na začátek prázdnin zařadilo Divadlo Viola premiéru divadelní adaptace slavné novely Rozmarné léto. V jedné...

Záviše, satiru i sexy burlesku slibuje divadelní stan Mighty Sounds

Koťátko zkázy

Hudebně-divadelní stan jako stabilní součást doprovodného programu festivalu Mighty Sounds nabídne širokou škálu...

Metráže - honoráže. Jak Vodňanskému rýmoval přes oceán sám Voskovec

Jiří Voskovec

O Jiřím Voskovcovi, vztahu k němu, společné korespondenci, jednom výjimečném setkání z roku 1976 a vlastně tak trochu i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz