RECENZE: Muzikál Antoinetta nabízí gilotinu i krále na záchodě

  11:05aktualizováno  11:05
Divadlo Hybernia od dubna uvádí původní český muzikál Antoinetta - královna Francie. V hlavní roli příběhu z období Francouzské revoluce se představila Monika Absolonová. Muzikál sice překvapí docela dobrými texty, záchodový humor si ale neodpustí.

Z muzikálu Antoinetta - královna Francie | foto: Hybernia

Od přeplácané produkce našich současných muzikálových scén odlišují nedávno uvedenou Antoinettu v pražském Divadle Hybernia dvě jména. Dílo začalo vznikat v rukou scenáristy Jiřího Hubače a textaře Pavla Vrby, tedy legend, které zemřely téměř současně a dokončení se už nedočkaly. Nedá se mu proto upřít určitá úroveň na místech, kde ji podobná díla většinou silně postrádají.

Fotogalerie

Muzikál se nebojí historických narážek (dav opakuje děsivé heslo "Půjde to!") a úplně nerezignuje na drastičnost vyobrazené doby. Režisér Radek Balaš si naštěstí byl vědom, že jakékoli ztvárnění Francouzské revoluce se prostě alespoň bez náznaku krve a uťatých hlav neobejde. Scénka s vynálezem gilotiny je přitom vysloveně povedená.

Kladem jsou i Vrbovy texty. Tam, kde si muzikáloví textaři obvykle vypomáhají téměř absolutními rýmy, snaží se Vrba se slovy alespoň trochu hrát ("Lůza tu vzala hlas múze, namísto plesů jsou schůze.").

Revoluce a elektrická kytara

Výklad pozitiv tím však bohužel končí. Stále se tu hraje na efekt, náročné projekce na stěny, naddimenzované kostýmy, jednoduchý děj a hlavně tu pravou lidovou zábavu. S Ludvíkem XVI. se tak třeba poprvé setkáváme, jak vykonává velkou potřebu. Popravený král Francie v podání Romana Vojtka je zde schematizován do až pohádkové podoby popleteného vynálezce, který vládne jen tak z nutnosti.

Nijak nevyčnívá titulní postava Marie Antoinetty. Královna Moniky Absolonové je prostě jednou z rolí, muzikál nesleduje ani tak ji jako spíš osud královské rodiny, čímž asi úplně nedostojí očekávání v názvu.

Antoinetta - královna Francie

Divadlo Hybernia

premiéra 9. dubna 2014

režie: Radek Balaš

hrají: Monika Absolonová / Iva Marešová, Roman Vojtek / Michal Novotný, Peter Strenáčik / Dušan Vitázek, Vladimír Marek / Pavel Soukup, David Uličník / Bohuš Matuš, Vanda Károlyi-Konečná / Barbara Chybová, Dušan Kollár / Oldřich Kříž, Tomáš Bartůněk / Petr Dopita a další

Hodnocení­: 45 %

Nejvíc to však schytal vzbouřený lid. Hybná síla revoluce je vykreslena jako bodrý zmatený dav, který střídavě přibíhá z různých koutů divadla, sem tam se někdo vtipně zapomene, někomu uletí čepice.

Diváka zde asi nejvíc zarazí pokusy o choreografii, které jako by vypadly z videoklipů sladkých boybandů 90. let. Ruce překřížit, třikrát zamávat dlaněmi, plácnout se na střídačku do kolen a podupat.

Úvaha nad smyslem těchto maorských tanečků by se však mohla časem posunout k otázkám, proč vlastně vůbec zpracováváme téma Francouzské revoluce a proč téma hudebně táhne elektrická kytara. Ve světě současného českého muzikálu je však asi lepší moc neuvažovat, Antoinetta patří k tomu lepšímu.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

A přece se točí. Českokrumlovské hlediště přežije, možná přijde o operu

Zaplněné otáčivé hlediště v zahradě českokrumlovského zámku

Populární Otáčivé hlediště vydrží v zahradě českokrumlovského zámku dalších šest sezon. Otázkou však zůstává, co zde...

Zemřel brněnský herec a režisér František Derfler, signatář Charty 77

František Derfler, portrét z 80. let.

V sobotu odpoledne zemřel sedmasedmdesátiletý František Derfler, herec, režisér, pedagog a dlouholetý principál Divadla...

Antická Štvanice zve na komedii. Čtyři muži ztvární chrobáka, boha i ženu

Motiv z plakátu čtvrtého ročníku Antické Štvanice

Příběh z doby, kdy bozi odvracejí od Řecka zrak, času ekonomické krize a zadlužení na mezinárodní úrovni. Na zdánlivě...

Najdete na iDNES.cz