Loď jménem Tajemství vypluje později

Ojedinělý divadelní projekt, hru na palubě lodi Tajemství, připravilo Divadlo bratří Formanů společně s francouzským Caabaretem Theatre Dromesko. Původně se měl sedmdesátimetrový člun vydat na cestu po Vltavě ze štěchovického kotviště do Prahy již ve čtvrtek, ale premiéra představení byla odložena kvůli zdravotním problémům na neděli. "Jde především o únavu a totální vyčerpání posádky," uvedla produkční Blanka Borůvková.

Na lodi, která kotvila ve štěchovické laguně, panovala v úterý hektická atmosféra. Natíralo se, šroubovalo, svářelo a zametalo, a přípravy na vyplutí se prolínaly s přípravami divadelními. Na palubě má totiž dnes večer premiéru pohádková féerie Alexandra Grina Nachové plachty, s níž bude posádka brázdit po celé léto Vltavu u pražských břehů. Jádro uměleckého týmu divadelní lodě - bratry Formany, francouzského divadelníka a muzikanta Igora a maďarskou kapelu - zná tuzemské publikum z předcházejícího projektu Bouda, jenž se hrál kromě Čech s úspěchem i ve Francii, Belgii a Itálii.

"Účinkujících je dvacet, ale celkem se na přípravách Nachových plachet podílelo asi sto padesát lidí," poznamenává produkční Blanka Borůvková. V úterý byli obyvatelé Štěchovic svědky části zkoušky i křtu člunu jménem Tajemství. "Dostal jméno po lodi, ve které připlul hlavní hrdina našeho příběhu," vysvětluje Matěj Forman. Na plavbu divadelnímu korábu požehnal vodou z vrcholků Alp katolický kněz Jan Wirth, podle něhož si kus tajemství budou s sebou odnášet i tisíce lidí, kteří vstoupí na zdejší palubu.

Člun je sedmdesát metrů dlouhý a deset metrů široký a původně sloužil k přepravě uhlí a písku. Od konce dubna byl přebudován na plující divadelní scénu pro sto sedmdesát diváků, kteří mají místa u stolků v zastřešené části. Součástí jeviště pak jsou i efektní stěžně a plachty - o pohon se ovšem nestará vítr, ale remorkér. Vyplouvá se ve 21 hodin z nábřeží Ludvíka Svobody (kotviště mezi Štefánikovým mostem a botelem Albatros) a opozdilci mají smůlu - do divadla by museli dopádlovat, neboť se představení odehrají přímo během plavby. "Nikdy jsme neuvažovali o tom, že by loď stála zakotvená někde v přístavu," říká Petr Forman, jenž je divadelním kapitánem, hercem a spolurežisérem i spoluscenáristou neobvyklého projektu. "To bychom klidně mohli zůstat jen poblíž vody - třeba na Střeleckém ostrově."

Nachové plachty patří k akcím Prahy 2000 a koprodukčně je připravily čtyři subjekty: Divadlo bratří Formanů, Cabaret Theatre Dromesco, Theatre National de Bretagne a Hafan Studio. "Bez Igora z Theatre Dromesko, s kterým jsme spolupracovali už v Boudě, bych k něčemu takovému asi nenašel odvahu," oceňuje Petr Forman význam francouzského spolurežiséra. "Se svými zkušenostmi a nápady drží projekt z velké části nad vodou." Před Nachovými plachtami uvažovali oba bratři o několika látkách - jednou z nich byla dokonce i Smetanova opera Dalibor, kterou měl režírovat v Národním divadle jejich otec Miloš Forman.

"Petrovi dala Grinovu knížku přečíst jeho žena Klára a náhodou jsem ji krátce předtím četl i já," vzpomíná druhý člen scenáristického tandemu Ivan Arsenjev. "A pak jsme si o ní asi před rokem v zimě povídali v Curychu v kavárně, Matěj nakreslil několik obrázků a začali jsme uvažovat, v jakém prostoru by se Nachové plachty mohly hrát." A když se pak objevila možnost získat do pronájmu loď, bylo rozhodnuto. "Nejobtížnější bylo, jak Grinův literární jazyk plný úžasných metafor převést do podoby divadelní," míní Arsenjev. Výjimečně důlež itou roli mají proto podle něho v celém projektu výtvarníci. Mezi nimi se objevil jako kostýmní návrhář i Jan Pištěk, který se s bratry Formanovými kamarádil v dětství a pak se potkali až po dvaceti letech při natáčení amerického filmu Duna na Barrandově.

"Bylo to, jako bychom se rozešli včera," pochvaluje si spolupráci s přáteli. Bylo sice málo času, stavělo se i zkoušelo zároveň a nebylo dost peněz, ale vše přebilo nadšení a vynalézavost. "Bylo to asi takové, jako když vás pozvou někam ve smokingu a vy máte jen teplákovou soupravu," shrnuje Pištěk zadání, před kterým stál. Nakonec se mu ho podařilo zvládnout ke spokojenosti své i herců - nebyl ostatně jediným, kdo propadl atmosféře, ve které všichni pracovali na dvě stě procent.

"Nikdo z lidí tady si nedovedl představit předem, co to obnáší," dodává hlavní stavitel lodi Pepík Novotný, který má diplom inženýra ekonomie. "Udělalo se tak hodně chyb, spousta věcí se podařila a u dalších teprve zjistíme, zda budou fungovat. Ale postavit v takovém fofru divadlo i se spoustou detailů a mechanismů - to pokládám za naprosto ojedinělé." Vstupenky na plavbu s lodí Tajemství stojí 200 korun a prodávají se v pokladně Divadla v Celetné nebo přímo na místě dvě hodiny před vyplutím. V září uvidí Nachové plachty také diváci festivalu Kašparův kolínský memoriál a v listopadu zamíří jejich protagonisté do Francie. Podle produkční Blanky Borůvkové zůstávají v platnosti i premiérové vstupenky na neděli a lístky na pátek a sobotu je možné vrátit či vyměnit na jiné termíny.

Příprava lodi, na které Divadlo bratří Formanů uvede ojedinělý divadelní projekt Tajemství.

Příprava lodi, na které Divadlo bratří Formanů uvede ojedinělý divadelní projekt Tajemství.

Příprava lodi, na které Divadlo bratří Formanů uvede ojedinělý divadelní projekt Tajemství.