Jirotka by měl z Havelkova Saturnina na divadle radost, bavil by se dobře

  5:15aktualizováno  5:15
Skalní saturninovci budou mít asi námitky. Ondřej Havelka jako spoluautor scénáře a režisér představení v pražském Divadle ABC totiž slavný Jirotkův příběh doplnil o řadu vtipů i charakterů postav, které dokonce nechal zpívat hity dvacátých a třicátých let.

Z inscenace Saturnin (Lucie Pernetová a Vasil Fridrich) - Divadlo ABC | foto: Alena Hrbková

Vše to však tak dokonale zapadá do atmosféry příběhu, že námitky opravdu nejsou na místě. Ostatně Jirotkův text je natolik nedramatický, že pro převedení na jeviště je nutné se do něj vložit. A Havelka spolu se scenáristou Martinem Vačkářem a v neposlední řadě i s herci to udělali citlivě.

Saturnina zná snad každý, loni byl dokonce vyhlášen v celonárodní anketě knihou českých srdcí. Jirotka ho napsal v roce 1942, za protektorátu, nechal se inspirovat příběhy anglického humoru, v nichž figurují dokonalí sluhové a méně dokonalí pánové, a kritizoval či spíš parodoval jimi uhlazenou konzervativní měšťanskou společnost i přízemní šosáckost.

Saturnin i Barbora jsou skvělí

Předně je však jeho Saturnin dokonalým poetickým holdem první republice, její noblesnosti a poklidné atmosféře, která se tak nesmiřitelně zlomila v krizi a druhou světovou válku. Havelka coby milovník atmosféry první republiky se už se Saturninem potkal – zahrál si hlavního hrdinu, vypravěče Jiřího Oulickéko, pro divadelní potřeby pojmenovaného Leopold Janský, ve filmu z roku 1994. Do "svého" pojetí Saturnina se však snažil nenechat film promlouvat a dobře udělal.

Z inscenace Saturnin (Zuzana Norisová)Z inscenace Saturnin (Jiří Hána)

Divadelní Saturnin je proložený písněmi Melody Makers, všechny postavy zpívají a některé i tančí, vznikl tak formát téměř muzikálový. Jiří Hána jako Saturnin oplývá úžasným "anglickým" humorem i výrazem tváře, je nonšalantní a vždy připravený, s grácií uzemňuje tetu Kateřinu (Jitka Smutná) a na Milouše (Jan Meduna) umí být tak akorát tvrdý.

Vasil Fridrich coby Leopold překvapivě dobře zpívá, je trochu nerozhodný (což postava vyžaduje) a netrpí sex-appealem (což by ovšem mohl). S postavou dědečka (Lubomír Lipský nebo Jaroslav Vlach) i doktora Vlacha (Vladimír Čech) si tvůrci scénáře pohráli asi nejvíc – z obou se místy stávají bohužel až příliš velcí slintálci nad okouzlující slečnou Barborou, kterou hraje Lucie Pernetová v alternaci se Zuzanou Norisovou.

z představení Saturnin

Pernetová výborně zpívá, velmi dobře tančí a dokáže ustát roli okouzlující Barbory, která ani na chvíli nepřepadne k afektu či přílišné koketerii, byť by se to v případě téhle postavy stát mohlo. Ona a Hánův Saturnin jsou trumfy představení.

Originalita díky písním

Havelka vymyslel několik momentů, kterými inscenace graduje a získává na originalitě. Předně je jím tenisový zápas mezi Leopoldem a Barborou, který si na premiéře během pěti minut, po něž zhruba trvá, vysloužil několik vřelých a naprosto oprávněných potlesků.

z představení Saturnin

Tím, že z dědečka i doktora Vlacha udělali tvůrci pošetilé, ale přece jen soupeře v zájmu o Barboru, mohla vzniknout i humorná situace dopsaná k jejich nocování v doktorově srubu.

Linie vztahu Barbory a jejích nápadníků je v celém příběhu asi nejsilnější. V samotné knize je přitom nejdivadelnější – tedy proč ne. Písně, které Ondřej Havelka vybral pro představení, mu dodávají originalitu, zároveň mu však i často ubírají spád, navíc k nim někde vedou oslí můstky. I tak je tahle hudební feérie jedním z nejvydařenějších představení, která jsou v Divadle ABC v poslední době k vidění. Kdyby žil Zdeněk Jirotka, bezpochyby by se dobře bavil.

Z. Jirotka, O. Havelka, M. Vačkář: Saturnin
Divadlo ABC, Praha, režie Ondřej Havelka
160 minut, premiéra 1. května 2010
HODNOCENÍ MF DNES 70%


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

RECENZE: Hvězdy Mostu nezklamaly. Poctivá Zimní pohádka se táhne jako med

Martin Hofmann a Petra Špalková v Zimní pohádce

Vedle Saši Rašilova, Aleny Mihulové či třeba Matouše Rumla se v nejnovější premiéře Letních shakespearovských slavností...

Po stopách Marthy. Nultý bod letos přiveze hudbu i dosídlení Sudet

Ilustrace k jednomu z představení letošní nabídky festivalu Nultý bod

Do letních časů, kdy divadelní dění naplno ovládají produkce pod širým nebem, každoročně vstupuje festival Nultý bod...

Marvel hodlá středoškoláky učit zodpovědnosti skrze příběhy superhrdinů

Záběr z filmu Thor II: Temný svět

Nejdříve dobyli kina a teď se chystají i do divadel. Společnost Marvel se domluvila s divadelní společností Samuel...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz