Jirotka by měl z Havelkova Saturnina na divadle radost, bavil by se dobře

  5:15aktualizováno  5:15
Skalní saturninovci budou mít asi námitky. Ondřej Havelka jako spoluautor scénáře a režisér představení v pražském Divadle ABC totiž slavný Jirotkův příběh doplnil o řadu vtipů i charakterů postav, které dokonce nechal zpívat hity dvacátých a třicátých let.

Z inscenace Saturnin (Lucie Pernetová a Vasil Fridrich) - Divadlo ABC | foto: Alena Hrbková

Vše to však tak dokonale zapadá do atmosféry příběhu, že námitky opravdu nejsou na místě. Ostatně Jirotkův text je natolik nedramatický, že pro převedení na jeviště je nutné se do něj vložit. A Havelka spolu se scenáristou Martinem Vačkářem a v neposlední řadě i s herci to udělali citlivě.

Saturnina zná snad každý, loni byl dokonce vyhlášen v celonárodní anketě knihou českých srdcí. Jirotka ho napsal v roce 1942, za protektorátu, nechal se inspirovat příběhy anglického humoru, v nichž figurují dokonalí sluhové a méně dokonalí pánové, a kritizoval či spíš parodoval jimi uhlazenou konzervativní měšťanskou společnost i přízemní šosáckost.

Saturnin i Barbora jsou skvělí

Předně je však jeho Saturnin dokonalým poetickým holdem první republice, její noblesnosti a poklidné atmosféře, která se tak nesmiřitelně zlomila v krizi a druhou světovou válku. Havelka coby milovník atmosféry první republiky se už se Saturninem potkal – zahrál si hlavního hrdinu, vypravěče Jiřího Oulickéko, pro divadelní potřeby pojmenovaného Leopold Janský, ve filmu z roku 1994. Do "svého" pojetí Saturnina se však snažil nenechat film promlouvat a dobře udělal.

Z inscenace Saturnin (Zuzana Norisová)Z inscenace Saturnin (Jiří Hána)

Divadelní Saturnin je proložený písněmi Melody Makers, všechny postavy zpívají a některé i tančí, vznikl tak formát téměř muzikálový. Jiří Hána jako Saturnin oplývá úžasným "anglickým" humorem i výrazem tváře, je nonšalantní a vždy připravený, s grácií uzemňuje tetu Kateřinu (Jitka Smutná) a na Milouše (Jan Meduna) umí být tak akorát tvrdý.

Vasil Fridrich coby Leopold překvapivě dobře zpívá, je trochu nerozhodný (což postava vyžaduje) a netrpí sex-appealem (což by ovšem mohl). S postavou dědečka (Lubomír Lipský nebo Jaroslav Vlach) i doktora Vlacha (Vladimír Čech) si tvůrci scénáře pohráli asi nejvíc – z obou se místy stávají bohužel až příliš velcí slintálci nad okouzlující slečnou Barborou, kterou hraje Lucie Pernetová v alternaci se Zuzanou Norisovou.

z představení Saturnin

Pernetová výborně zpívá, velmi dobře tančí a dokáže ustát roli okouzlující Barbory, která ani na chvíli nepřepadne k afektu či přílišné koketerii, byť by se to v případě téhle postavy stát mohlo. Ona a Hánův Saturnin jsou trumfy představení.

Originalita díky písním

Havelka vymyslel několik momentů, kterými inscenace graduje a získává na originalitě. Předně je jím tenisový zápas mezi Leopoldem a Barborou, který si na premiéře během pěti minut, po něž zhruba trvá, vysloužil několik vřelých a naprosto oprávněných potlesků.

z představení Saturnin

Tím, že z dědečka i doktora Vlacha udělali tvůrci pošetilé, ale přece jen soupeře v zájmu o Barboru, mohla vzniknout i humorná situace dopsaná k jejich nocování v doktorově srubu.

Linie vztahu Barbory a jejích nápadníků je v celém příběhu asi nejsilnější. V samotné knize je přitom nejdivadelnější – tedy proč ne. Písně, které Ondřej Havelka vybral pro představení, mu dodávají originalitu, zároveň mu však i často ubírají spád, navíc k nim někde vedou oslí můstky. I tak je tahle hudební feérie jedním z nejvydařenějších představení, která jsou v Divadle ABC v poslední době k vidění. Kdyby žil Zdeněk Jirotka, bezpochyby by se dobře bavil.

Z. Jirotka, O. Havelka, M. Vačkář: Saturnin
Divadlo ABC, Praha, režie Ondřej Havelka
160 minut, premiéra 1. května 2010
HODNOCENÍ MF DNES 70%

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Další z rubriky

Muzikálová Popelka je na mizině, ruší všechny reprízy. Renč doufá v obnovu

Záběr z muzikálu Tři oříšky pro Popelku

Jen něco málo přes dva měsíce vydržel na repertoáru pražského Kongresového centra muzikál připravený podle Vorlíčkovy...

RECENZE: O strašlivém lobbingu za pesticidy hrají s vtipem a nadsázkou

Záběr z představení Europe Connexion: Evaluace kvality a etiky v evropských...

Europe Connexion: Evaluace kvality a etiky v evropských veřejných zakázkách. Název novinky pražského Divadla Letí bude...

Je libo specialitu Pralin? Malá inventura ochutná Berlín všemi smysly

Ukázka z představení Poledne, které Divadlo Continuo hraje ve Švestkovém dvoře...

Už sedmnáctý ročník zavedeného divadelního festivalu Malá inventura láká na hosty z Berlína. Vedle nové programové...

Najdete na iDNES.cz