Jak je na tom kultura v regionech?

aktualizováno 
Řada zrušených koncertů, ohrožený začátek divadelní sezony a poškozené architektonické památky, to je severočeský povodňový součet na kulturních akcích a zařízeních. Divadlům v Jihočeském kraji se naopak povodeň většinou vyhnula. I ta nejpostiženější scéna, Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích, počítá po prázdninách s běžným provozem.

Opera v Ústí nad Labem je suchá, činohra však vytopená
V zátopové oblasti se ocitly ústecká opera i činohra. Městské divadlo však zůstalo v suchu díky své administrativní přístavbě. „Byla postavena na místě někdejšího rybníka a kvůli průsaku spodní vody je vybavena dvěma propojenými studnami s plovákem. Když v nich hladina stoupne, začne se automaticky voda odčerpávat do kanalizace,“ přibližuje zázemí opery její ředitel Petr Jonáš. Zdejší sezona tak podle něho začne podle plánu. „Jsme navíc připraveni kolegům z činohry jakkoli pomoci včetně poskytnutí prostoru pro hraní,“ dodává.

Činoherní studio na Střekově má totiž vytopené jeviště i hlediště. „Voda také zasáhla některé kulisy, ale novou zvukotechniku se nám povedlo vystěhovat do horních částí domu. Nová sezona má začít v polovině září, snad do té doby stihneme vše uklidit. Nejhorší to bude s polstrovanými sedadly v hledišti. V nejhorším začneme s obyčejnými židlemi a divákům se za to omluvíme,“ bilancuje ředitel Jaroslav Haidler.

O tomto a příštím víkendu se měly konat dva filmové festivaly: Fort Film v Terezíně a Litoměřice podruhé. První z nich byl odložen na zatím neurčený termín; podrobnosti mají zájemci sledovat na internetové adrese www.fortfilm.cz. Druhá přehlídka zaměřená na nezávislý film se v příštím týdnu konat bude, ale se změnami.

„Program v kině Máj se nemění, avšak letní kino na Střeleckém ostrově je zatopené, takže tamní program včetně koncertu Jiřího Schmitzera přesouváme do Domu kultury a přilehlého amfiteátru. Koncerty kapel Činna a Duben v Pešti pak proběhnou v Pivovarském sále,“ informuje organizátor akce Tomáš Vlasák. K litoměřickému letnímu kinu patří neodmyslitelně i hospoda, v níž se hrají koncerty. Ta je ovšem kompletně vytopená a voda zničila kromě domu také aparaturu a vybavení za čtvrt milionu.

Voda nakonec pronikla také do prvních řad děčínského kina Sněžník, takže ani tady se nebude v nejbližší době promítat.

Živlu naopak unikla Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích i roudnická Galerie moderního umění, které stojí dostatečně vysoko nad hladinou Labe. Ze stejného důvodu jsou netknuté například i zámky v Ploskovicích a Libochovicích.

Nízko položené Okresní muzeum v Děčíně mělo vodu pouze ve sklepě. „Chyběly dva schody do přízemí, to jsme ale vyklidili. Teď tedy všechno stěhujeme zpět a koncem týdne znovu otevřeme,“ sděluje ředitel muzea Milan Rosenkranc.

Jihočeská divadla měla štěstí
Divadlům v Jihočeském kraji se povodeň většinou vyhnula. I ta nejpostiženější scéna, Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích, počítá po prázdninách s běžným provozem.

Paradoxní je, že divadelní fanoušci se kvůli velké vodě mohou těšit na větší počet představení. Kromě těch, která už byla na programu, poskytnou některá jihočeská divadla místo pro vyplavené soubory z jiných částí republiky; chystají se i zvláštní představení ve prospěch lidí, které postihly povodně.

Největší škody způsobily záplavy Jihočeskému divadlu v Českých Budějovicích. Pod hladinou zde byl archiv, pokladna, šatny a kanceláře. „Voda byla ve sníženém přízemí,“ uvedl Petr Hasal z obchodního oddělení Jihočeského divadla. Prvořadým úkolem je nyní znovuzprovoznění pokladny: „Chceme, aby si diváci od 2. září mohli kupovat lístky.“

Budějovičtí se také snaží zachránit alespoň něco z materiálů uložených v archivu. Tady se nacházely programy, fotografie, videokazety i notové zápisy. „Každé představení tu mělo svůj box, kde byly uloženy jeho plakáty, programy, fotografie a další věci se hrou spojené," vysvětluje Petr Hasal. Zaplaven byl také foyer a šatny divadla, kde voda zničila koberce a nábytek. Přes toto všechno sehrají herci první poprázdninové představení podle programu - tedy 13. září.

Českobudějovické Malé divadlo, orientované na malé a mladé diváky, mělo zatopené sklepy, ale ke škodám zde nedošlo. „Všechny věci jsme včas přenesli do horních pater a na jeviště se voda nedostala. Voda je již vyčerpána a nyní sušíme,“ informovala ředitelka divadla Ivana Přibylová. Zahájení sezony není ohroženo.

Písecké divadlo Fráňi Šrámka neutrpělo kvůli povodním žádnou škodu, ale přišlo o prostor v kostele Svaté Trojice, kde pořádalo koncerty vážné hudby. Opravu kostela, kde byly tři metry vody, odhadl ředitel divadla Zbyněk Samšuk nejméně na jeden rok.

Ani do táborského divadla se voda nedostala. V současné době slouží tato scéna jako sklad čistících prostředků, plány má však veskrze divadelní. „Nabídneme prostory vytopeným divadlům, například pražským souborům z Dlouhé nebo Pod Palmovkou. Můžou u nás hrát i bez kulis a v keckách - oni jsou dobří a lidem to vadit nebude,“ míní ředitel divadla Karel Daňhel.

Schieleho centrum dnes znovu zahajuje provoz
Ačkoliv se budovy českokrumlovského Egon Schiele Art Centra nacházejí v těsném sousedství Vltavy a jeho okolí bylo silně zpustošeno vodou, zpřístupní dnes tato unikátní galerie dvě výstavy. První zájemci, kteří po povodni zamíří do historicky cenných objektů bývalého pivovaru, zatím uvidí práce Maxe Ernsta a Rudolfa Dzurka.

„Na návštěvníky čekají velmi provizorní podmínky. Pokladna bude patrně na malém stolečku na nádvoří. Obchod bude moci nabídnout jen omezený sortiment zboží,“ upozornila včera vedoucí centra Hana Jirmusová.

Centrum vstupovalo do hlavní turistické sezony s novou expozicí. Kurátoři připravili výstavy akvarelů a kreseb Egona Schieleho a Gustava Klimta, grafik Maxe Ernsta, plastik Jindřicha Zeithamla a retrospektivní výstavu Rudolfa Dzurka.

Ačkoliv se na první pohled zdálo, že povodeň centrum vážně poškodila, přestála drtivá většina exponátů stoletou vodu bez úhony. Zdevastované je však turistické zázemí. „Přišli jsme o kavárnu, kde bylo zařízení interiéru vyrobené na míru. Voda zaplavila také obchod - tam byly například katalogy či pohlednice chráněné autorským právem,“ dodává Jirmusová.

Velké škody voda napáchala v ateliérech. Ty se nacházejí ve dvoře bývalého pivovaru a slouží k rezidenčním pobytům umělců. Nejvíc jsou tu poškozeny dřevěné podlahy. Vedení Egon Schiele Art Centra uvažuje, že je nahradí dlažbou, která se při popovodňovém úklidu osvědčila.

„Doufám, že k normálnímu provozu se vrátíme na začátku listopadu. Na osmého totiž připravujeme vernisáž výstavy Salvadora Dalího,“ plánuje ředitelka Jirmusová.

Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově. Jedna ze zatopených místností, kde býval obchod.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Je libo specialitu Pralin? Malá inventura ochutná Berlín všemi smysly

Ukázka z představení Poledne, které Divadlo Continuo hraje ve Švestkovém dvoře...

Už sedmnáctý ročník zavedeného divadelního festivalu Malá inventura láká na hosty z Berlína. Vedle nové programové...

Díky Ester cítím boj jedince proti společnosti silněji, říká Ledecký

Janek Ledecký v titulní roli obnoveného muzikálu Galileo

Patnáct let zkušeností dělí Janka Ledeckého od původního nastudování jeho vlastního muzikálu Galileo, který se nyní...

Aby to hudebníkům nebylo líto, vysadí je Cirk La Putyka na ostrov

Motiv plakátu představení Isole

Italské slovo isole označuje ostrovy, oázy, prostě něco existujícího samo o sobě. Právě toto slovo vetkl soubor Cirk La...

Najdete na iDNES.cz