Jak je na tom kultura v regionech?

aktualizováno 
Řada zrušených koncertů, ohrožený začátek divadelní sezony a poškozené architektonické památky, to je severočeský povodňový součet na kulturních akcích a zařízeních. Divadlům v Jihočeském kraji se naopak povodeň většinou vyhnula. I ta nejpostiženější scéna, Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích, počítá po prázdninách s běžným provozem.

Opera v Ústí nad Labem je suchá, činohra však vytopená
V zátopové oblasti se ocitly ústecká opera i činohra. Městské divadlo však zůstalo v suchu díky své administrativní přístavbě. „Byla postavena na místě někdejšího rybníka a kvůli průsaku spodní vody je vybavena dvěma propojenými studnami s plovákem. Když v nich hladina stoupne, začne se automaticky voda odčerpávat do kanalizace,“ přibližuje zázemí opery její ředitel Petr Jonáš. Zdejší sezona tak podle něho začne podle plánu. „Jsme navíc připraveni kolegům z činohry jakkoli pomoci včetně poskytnutí prostoru pro hraní,“ dodává.

Činoherní studio na Střekově má totiž vytopené jeviště i hlediště. „Voda také zasáhla některé kulisy, ale novou zvukotechniku se nám povedlo vystěhovat do horních částí domu. Nová sezona má začít v polovině září, snad do té doby stihneme vše uklidit. Nejhorší to bude s polstrovanými sedadly v hledišti. V nejhorším začneme s obyčejnými židlemi a divákům se za to omluvíme,“ bilancuje ředitel Jaroslav Haidler.

O tomto a příštím víkendu se měly konat dva filmové festivaly: Fort Film v Terezíně a Litoměřice podruhé. První z nich byl odložen na zatím neurčený termín; podrobnosti mají zájemci sledovat na internetové adrese www.fortfilm.cz. Druhá přehlídka zaměřená na nezávislý film se v příštím týdnu konat bude, ale se změnami.

„Program v kině Máj se nemění, avšak letní kino na Střeleckém ostrově je zatopené, takže tamní program včetně koncertu Jiřího Schmitzera přesouváme do Domu kultury a přilehlého amfiteátru. Koncerty kapel Činna a Duben v Pešti pak proběhnou v Pivovarském sále,“ informuje organizátor akce Tomáš Vlasák. K litoměřickému letnímu kinu patří neodmyslitelně i hospoda, v níž se hrají koncerty. Ta je ovšem kompletně vytopená a voda zničila kromě domu také aparaturu a vybavení za čtvrt milionu.

Voda nakonec pronikla také do prvních řad děčínského kina Sněžník, takže ani tady se nebude v nejbližší době promítat.

Živlu naopak unikla Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích i roudnická Galerie moderního umění, které stojí dostatečně vysoko nad hladinou Labe. Ze stejného důvodu jsou netknuté například i zámky v Ploskovicích a Libochovicích.

Nízko položené Okresní muzeum v Děčíně mělo vodu pouze ve sklepě. „Chyběly dva schody do přízemí, to jsme ale vyklidili. Teď tedy všechno stěhujeme zpět a koncem týdne znovu otevřeme,“ sděluje ředitel muzea Milan Rosenkranc.

Jihočeská divadla měla štěstí
Divadlům v Jihočeském kraji se povodeň většinou vyhnula. I ta nejpostiženější scéna, Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích, počítá po prázdninách s běžným provozem.

Paradoxní je, že divadelní fanoušci se kvůli velké vodě mohou těšit na větší počet představení. Kromě těch, která už byla na programu, poskytnou některá jihočeská divadla místo pro vyplavené soubory z jiných částí republiky; chystají se i zvláštní představení ve prospěch lidí, které postihly povodně.

Největší škody způsobily záplavy Jihočeskému divadlu v Českých Budějovicích. Pod hladinou zde byl archiv, pokladna, šatny a kanceláře. „Voda byla ve sníženém přízemí,“ uvedl Petr Hasal z obchodního oddělení Jihočeského divadla. Prvořadým úkolem je nyní znovuzprovoznění pokladny: „Chceme, aby si diváci od 2. září mohli kupovat lístky.“

Budějovičtí se také snaží zachránit alespoň něco z materiálů uložených v archivu. Tady se nacházely programy, fotografie, videokazety i notové zápisy. „Každé představení tu mělo svůj box, kde byly uloženy jeho plakáty, programy, fotografie a další věci se hrou spojené," vysvětluje Petr Hasal. Zaplaven byl také foyer a šatny divadla, kde voda zničila koberce a nábytek. Přes toto všechno sehrají herci první poprázdninové představení podle programu - tedy 13. září.

Českobudějovické Malé divadlo, orientované na malé a mladé diváky, mělo zatopené sklepy, ale ke škodám zde nedošlo. „Všechny věci jsme včas přenesli do horních pater a na jeviště se voda nedostala. Voda je již vyčerpána a nyní sušíme,“ informovala ředitelka divadla Ivana Přibylová. Zahájení sezony není ohroženo.

Písecké divadlo Fráňi Šrámka neutrpělo kvůli povodním žádnou škodu, ale přišlo o prostor v kostele Svaté Trojice, kde pořádalo koncerty vážné hudby. Opravu kostela, kde byly tři metry vody, odhadl ředitel divadla Zbyněk Samšuk nejméně na jeden rok.

Ani do táborského divadla se voda nedostala. V současné době slouží tato scéna jako sklad čistících prostředků, plány má však veskrze divadelní. „Nabídneme prostory vytopeným divadlům, například pražským souborům z Dlouhé nebo Pod Palmovkou. Můžou u nás hrát i bez kulis a v keckách - oni jsou dobří a lidem to vadit nebude,“ míní ředitel divadla Karel Daňhel.

Schieleho centrum dnes znovu zahajuje provoz
Ačkoliv se budovy českokrumlovského Egon Schiele Art Centra nacházejí v těsném sousedství Vltavy a jeho okolí bylo silně zpustošeno vodou, zpřístupní dnes tato unikátní galerie dvě výstavy. První zájemci, kteří po povodni zamíří do historicky cenných objektů bývalého pivovaru, zatím uvidí práce Maxe Ernsta a Rudolfa Dzurka.

„Na návštěvníky čekají velmi provizorní podmínky. Pokladna bude patrně na malém stolečku na nádvoří. Obchod bude moci nabídnout jen omezený sortiment zboží,“ upozornila včera vedoucí centra Hana Jirmusová.

Centrum vstupovalo do hlavní turistické sezony s novou expozicí. Kurátoři připravili výstavy akvarelů a kreseb Egona Schieleho a Gustava Klimta, grafik Maxe Ernsta, plastik Jindřicha Zeithamla a retrospektivní výstavu Rudolfa Dzurka.

Ačkoliv se na první pohled zdálo, že povodeň centrum vážně poškodila, přestála drtivá většina exponátů stoletou vodu bez úhony. Zdevastované je však turistické zázemí. „Přišli jsme o kavárnu, kde bylo zařízení interiéru vyrobené na míru. Voda zaplavila také obchod - tam byly například katalogy či pohlednice chráněné autorským právem,“ dodává Jirmusová.

Velké škody voda napáchala v ateliérech. Ty se nacházejí ve dvoře bývalého pivovaru a slouží k rezidenčním pobytům umělců. Nejvíc jsou tu poškozeny dřevěné podlahy. Vedení Egon Schiele Art Centra uvažuje, že je nahradí dlažbou, která se při popovodňovém úklidu osvědčila.

„Doufám, že k normálnímu provozu se vrátíme na začátku listopadu. Na osmého totiž připravujeme vernisáž výstavy Salvadora Dalího,“ plánuje ředitelka Jirmusová.

Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově. Jedna ze zatopených místností, kde býval obchod.

Autoři:

Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

RECENZE: Řemeslo na zakázku. Avengers se loučí v korektním rázu

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Jestli superhrdinové rozhodující bitvu vyhrají, či prohrají, ví každý divák komiksu Avengers: Endgame předem. V kině...

Další z rubriky

Frankenstein jako rocková opera. V hororové klasice zní metal i techno

Z rockové opery Frankenstein

Frankenstein, román britské spisovatelky Mary Shelleyové, je považován za základní kámen žánru hororu vůbec. Notoricky...

Politika správcovny. Jakub Špalek zlikviduje celý sportovní areál

Jakub Špalek v kusu Politika správcovny

Klubovna pražského Divadelního spolku Kašpar se promění v místnost správce sportovního areálu. Na čtvrtek totiž...

Jakeš usnul na Spejblovi a Hurvínkovi, prozradil Klásek Za scénou

Denisa Kirschnerová a Martin Klásek z Divadla Spejbla a Hurvínka v pořadu Za...

První gramofonové nahrávky Spejbla a Hurvínka vyšly před devadesáti lety a Josef Spejbl příští rok oslaví stovku. Hosty...

Najdete na iDNES.cz