Divadelní noviny opět rozdají své ceny

  18:04aktualizováno  18:04
Již počtvrté rozdají příští neděli své ceny Divadelní noviny a Sazka. Slavnostní večer, který putuje po různých divadlech, se po Ypsilonce, Činoherním klubu a Klicperově divadle v Hradci Králové tentokrát zastaví v Divadle v Dlouhé a bude jako každý rok ovlivněn poetikou scény, která jej hostí.

Ceremoniál proto režíruje Hana Burešová a představí se při něm celý hrající a zpívající soubor divadla. Záznam z udílení, kterým bude provázet Miroslav Táborský, odvysílá ČT na druhém programu 8. října.

Nominace na ceny udílené v pěti kategoriích pod heslem Událost sezony - Sázka na kvalitu vybírá hlasováním tým kritiků a autorů sdružených kolem čtrnáctideníku Divadelní noviny. Letos nashromáždil ohromujících šedesát sedm nominací.

V alternativě tak má šanci například Divadlo Continuo hned za dva projekty či Jaroslav Dušek za Sekec mazec v Dejvickém divadle, za tanec je nominován Petr Zuska či Jan Kodet, v hudebním divadle figurují mimo jiné Jiří Heřman za Bludného Holanďana, autoři kolem opery Nagano či Matěj Forman za výtvarné zpracování Krásky a zvířete v Národním divadle.

Nejobsáhlejší kategorie tvoří činohra a cena za herecký výkon bez ohledu na pohlaví a žánr. V činohře soupeří například J. A. Pitínský za brněnskou Noru, Vladimír Morávek za tři režie (Návštěva staré dámy, Kníže Myškin je idiot a Prodaná nevěsta) či Dušan Pařízek za Schwabův Antiklimax v Divadle Komedie.

Cenu za herecký výkon si může odnést David Švehlík hned za dvě role (Mánek v Gazdině robě a Neil v Lásce a Porozumění), Emília Vašáryová za chůvu v Romeovi a Julii, Richard Krajčo rovněž za roli z inscenace Láska a porozumění, Ladislav Mrkvička za Fistulu v Havlově Pokoušení či Boris Rösner, který nadchl jako Lakomec v Národním divadle.

Letošní novinkou je zvýšení finanční odměny, s níž jsou ceny spojeny, a to o sto tisíc u každé kategorie. Nejlépe ohodnocená cena za herecký výkon tak činí dvě stě tisíc.

Autoři:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

RECENZE: CK Olympos. Sám Hermés přijede na Štvanici autobusem

Záběr z první části představení Plodnost! Mír! A bohatství! na pražské Štvanici

Vtipný nápad, originální zasazení, zajímavé rekvizity. Pozdně letní hraní, které pražský soubor Tygr v tísni tradičně...

Šansonové příběhy Bez hany. Zuzana Mauréry poctí Hanu Hegerovou

Záběr ze zkoušek představení Bez hany

Pražské Rokoko chystá poctu Haně Hegerové k jejím blížícím se 88. narozeninám. V novince nazvané Bez hany hraje a zpívá...

Havlová se rozloučí v roli miliardářky, Töpfer hraje její první lásku

Záběr z představení Návštěva staré dámy

Na plakátech se Tomáš Töpfer zpoza stromu směje na Dagmar Havlovou. Na scéně to tak rozpustile bude asi vypadat jen...

Najdete na iDNES.cz