Vojenská škola v Sokolově otevře v září, hlásí se hodně dívek

  8:37aktualizováno  8:37
Jednou z největších novinek v oblasti krajského školství se letos stane otevření pobočky střední vojenské školy v Sokolově. Zázemí najde v sokolovské integrované škole (ISŠTE) a zájemcům nabízí od září výuku nového oboru strojírenství. Ten se zaměřuje zejména na přípravu obslužného personálu letiště.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr TomanMAFRA

Pro žáky i jejich rodiče připravila ISŠTE dny otevřených dveří, které se uskuteční tento čtvrtek a pak ještě 30. ledna. Podle ředitele ISŠTE Pavla Januse se škola na novinku zdárně připravuje.

„Udělali jsme kus práce. Pro nás je důležité ubytování, stravování a výuka. Ubytování se v současné době buduje, spolu s ním se řeší i stravování. Co se týče výuky, do konce ledna budu mít hotový koncept, na dalších věcech pracujeme,“ popsal ředitel.

Zároveň ale zmínil, že ISŠTE se loni stala také domovem střední policejní školy a předpokládá, že nabyté zkušenosti zúročí i v případě té vojenské.

O školách

Vojenská škola

  • Dny otevřených dveří budou 10. a 30. ledna od 9 do 17 hodin. Telefonicky lze domluvit i jiný termín.
  • Rekrutační pracoviště v Karlových Varech je otevřeno v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, v úterý a ve čtvrtek od 8 do 16 hodin, v pátek od 8 do 12 hodin a speciálně o sobotách 12. a 19. ledna a 2. února. Více informací na webu: kariera.army.cz

Policejní škola

  • Dny otevřených dveří se uskuteční 10. a 30. ledna od 9 do 16 hodin. Více na: www.skolamv.cz

Během dní otevřených dveří se zájemci setkají s náborovými pracovníky, kteří jim dají všechny potřebné informace. Chybět nebudou ani zástupci Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Ministerstva obrany v Moravské Třebové a její žáci.

V ISŠTE je přivítá například také česká brigádní generálka Lenka Šmerdová. Ta zmínila, že v Sokolově nemusejí studovat jen žáci ze zdejšího regionu, ale třeba také mladí lidé z Ostravy.

„Zatím máme asi osm zájemců. Třída se otevře, pokud bude zájemců patnáct,“ uvedla.

Žáci na střední vojenské škole podle ní studují jako nevojáci, byť chodí v uniformách. Po ukončení školy se z nich stávají vojáci z povolání.

„Poté mohou buď pokračovat ve studiu na Univerzitě obrany, nebo třeba ve Vojenském oboru FTVS a nebo jsou zařazováni na konkrétní pozice k jednotlivým útvarům,“ přiblížila.

Už nyní je podle ní jisté, že se uskuteční dvě kola přijímaček a zájemci o studium se nemusejí bát ani zkoušek z tělocviku. „Neřekla bych, že je to s nimi úplně dramatické. Pokud jsou holky a kluci zvyklí se hýbat, nejde o nic, co by nedokázali absolvovat,“ ujistila.

Zároveň zmínila, že jak na střední vojenskou školu, tak na vysokou se hlásí hodně dívek. Ty jsou navíc mnohdy houževnatější než kluci.

„V armádě může každý dělat všechno, pokud splní dané podmínky. Je jedno, zda je to žena, nebo muž,“ uvedla generálka.

Zájemci o studium na pobočce vojenské střední školy rovněž musí navštívit rekrutační pracoviště v Karlových Varech, a to nejpozději do 2. února. Přihlášku ke studiu odevzdávají do konce února. Bližší informace najdou na webu ozbrojených sil.

Dny otevřených dveří ve stejných termínech pořádá v ISŠTE i střední policejní škola, na kterou v září nastoupilo 26 studentů.

Věnují se tam oboru nazvanému bezpečnostně právní činnost. „Pro školní rok 2019/2020 je v plánu otevřít již dvě třídy v počtu 52 žáků,“ informovala krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí.

Přihlášku musejí zájemci o studium podat nejpozději do 1. března a podmínky přijetí najdou na webu školy. Krajské policejní ředitelství si od sokolovské pobočky slibuje, že její absolventi v budoucnu personálně zlepší situaci u krajské policie.

Co se týče armády, kraj delší dobu usiluje o to, aby ve vojenském újezdu Hradiště na Doupově vzniklo výcvikové středisko a v budoucnu měl na svém území stanoviště letecké záchranné služby.

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Policie hledá muže obviněného ze znásilnění, mohl by být na Sokolovsku

Milan Šivak

Policisté pátrají po padesátiletém muži z Hazlova na Chebsku, který je obviněný ze znásilnění. Kriminalisté...

Další z rubriky

Pravoslavní očistili svou duši mrazivou koupelí u Svatošských skal

Pravoslavní věřící oslavili svátek Zjevení Páně očistnou koupelí v ledové vodě...

Ve sváteční náladě dorazilo během soboty několik desítek pravoslavných věřících do výletní restaurace Jan Svatoš ve...

Opilce rozčílilo, že mu servírka nechtěla nalít, hodil po ní stůl

Ilustrační snímek

Výtržnosti v chebské hospodě tropil opilý muž, kterého rozzlobilo, že jemu ani jeho kamarádům servírka už nechce nalít....

Policie hledá muže obviněného ze znásilnění, mohl by být na Sokolovsku

Milan Šivak

Policisté pátrají po padesátiletém muži z Hazlova na Chebsku, který je obviněný ze znásilnění. Kriminalisté...

Najdete na iDNES.cz