Čtvrtek 25. února 2021, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Vodovod může vyřešit problémy na Ašsku, musí se ale připojit dost lidí

  17:43
Na Ašsku lidé bojují se suchem. Řešením by mohl být vodovod. Ten nebude, pokud se nenajde dost domácností, které se připojí.

Pitnou vodu pro lidi na Ašsku v létě často zajišťuje cisterna. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Je to jako ohraná písnička, která se opakuje každé léto. Nejprve vyschnou studny na kopcích, posléze i ty v údolí. Lidem z Kopanin, Doubravy a Dolních Mokřin, kteří se v zásobování vodou spoléhají na vlastní zdroje, tak nezbude, než vodu dovážet. Jako nejjednodušší řešení se jeví plán přivést do obcí vodovod a samozřejmě i kanalizaci. Jenže to nebude tak jednoduché.

Vodovodní řad pro přibližně dvě stovky trvale hlášených obyvatel lokality by podle hrubých odhadů vyšel na sto milionů korun. A aby společnost Chevak, která jako správce sítí může o dotaci žádat, splnila podmínky dotace a získala sedmdesátiprocentní pomoc od státu, musí se připojit co nejvíce odběratelů. 

To znamená většina nemovitostí, a to včetně chat. Další možností, jak zajistit tolik potřebná odběrná místa, je připravit zde parcely pro stavbu rodinných domků.

„Získání dotace z pohledu celkových nákladů je i tak hodně na hraně. To, jestli budeme schopni celý projekt zafinancovat, je vázáno především na dotaci. Tu získáme, jen pokud bude dostatek potencionálních odběratelů. Jenže v situaci, kdy by se vodovod postavil a část lidí by se připojit odmítla, je téměř jisté, že se dotace bude vracet, což je navíc spojeno s penále, které může dosáhnout výše dotace. A to by samozřejmě pak mohla chtít firma po městě,“ naznačil starosta Dalibor Blažek. 

Ani městskou pokladnu nepřijde vodovod lacino. Podle starosty zaplatí zbývajících třicet milionů právě kvůli malému počtu odběratelů z větší části město.

Problém je v tom, že lidé ve studnách po většinu roku vodu mají. A velmi kvalitní. Takže by se chtěli k obecnímu vodovodu připojovat ideálně jen v suchém období. Jenže to nejde. Voda z řadu musí proudit samostatným potrubím, aby se nesmíchala se studniční vodou, která by mohla řad kontaminovat. 

Pro mnohé rodiny, které v minulosti investovaly do vrtů nebo prohloubení studní, je tak stavba přípojky, kanalizace a případně i nových rozvodů v domě pořádně velké sousto.

„Teď jsme se navíc dozvěděli, že kdo se bude chtít připojit, bude muset zaplatit 25 tisíc korun. Na schůzi na radnici však o tom nepadlo ani slovo. Lidé jsou naštvaní, že se jim to na nedávné schůzi pořádně nevysvětlilo,“ uvedl člen osadního výboru Marian Rewczuk, který se chystá příští týden navštívit radnici osobně a na podrobnosti se vyptat.

Podle starosty Blažka poplatek poslouží na vypracování projektu kompletních přípojek, vyřízení stavebních povolení a také na stavbu přípojek na veřejné části. Tedy od napojení na řad až po hranici soukromého pozemku. 

„Chceme mít jistotu, že celý projekt neskončí na tom, že někdo nebude schopen nechat si zpracovat projektové dokumentace. Stavbu přípojky a kanalizace ve své zahradě si ale už bude muset každý majitel zajistit sám,“ objasňuje starosta s tím, že lidem tak odpadne obíhání úřadů, shánění oprávněných firem a zajišťování výkopů v komunikaci.

Město má i záložní řešení problémů s vodou

Skutečnost, že společnost Chevak Cheb uvažuje v lokalitě o stavbě vodovodu a kanalizace a hledá řešení, jak zdejší obyvatele na sítě napojit, potvrdil Petr Černý, předseda představenstva společnosti.

„Pro vlastní stavbu je klíčový závazný souhlas místních lidí o připojení. Jednou z podmínek dotačního titulu je totiž dostatečný zájem koncových uživatelů, kterých se napojení týká. V případě poskytnutí dotace by se společnost Chevak Cheb a.s. stala jejím příjemcem a zároveň investorem stavby. Stavba by byla financována z rozvojových prostředků společnosti a z rozpočtu města Aš,“ řekl Petr Černý. 

Pokud plán padne a projekt dotaci kvůli nezájmu lidí nezíská, má město Aš připravené záložní řešení. 

„Už nějaký čas máme v Aši program, v jehož rámci dáváme lidem příspěvek až 40 tisíc korun na vrtání nebo prohloubení studny. A pokud stavba vodovodu nevyjde, možná bychom tu částku mohli zvednout, abychom lidem ještě víc pomohli. Také jsme přemýšleli, že bychom podobně, jako nyní dáváme bezúročnou půjčku na kotle, mohli řešit i vodu. Ale nechci předbíhat. Nejlepší by bylo, aby se tu ten vodovod udělal. Lidé by tak v budoucnu měli kvalitní vodu bez ohledu na to, zda bude sucho, nebo ne,“ doplnil starosta Blažek.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Město, kde chcete hlavně přežít. V Chebu virus zabíjí i mladší ročníky

V uzavřeném okresu Cheb se onemocnění covid-19 šíří neskutečnou rychlostí, navíc má většina onemocnění těžký průběh....

Svádíme nefér bitvu, která zaplňuje márnice, apelovala primářka na lidi

Zdravotníci v Karlovarském kraji dělají co můžou, aby se nakažení pacienti vrátili zpět domů za svými rodinami, covid...

Smírčí kříž ukrývala omítka, k jeho objevení pomohla kuriózní náhoda

K objevení středověkého smírčího kříže, zazděného z vnější strany do ohradní zdi bývalého hřbitova u farního kostela...

Těším se, až budu na svět nové životy spíš přivádět, říká lékařka

Jednou se chci do Karlových Varů natrvalo vrátit, práce v německé nemocnici je však pro mě důležitým bodem v cestě stát...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé mají problém objednat se na test, telefon je obsazený, chybí termíny

Většina testovacích míst v Karlovarském kraji je v posledních dnech velmi často zahlcena. A to i přesto, že v regionu...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Lidé mají problém objednat se na test, telefon je obsazený, chybí termíny

Většina testovacích míst v Karlovarském kraji je v posledních dnech velmi často zahlcena. A to i přesto, že v regionu...

Cheb přesunul antigenní testování do sportovní haly, firmy objíždějí hasiči

Od minulého týdne operují v uzavřených okresech Cheb a Sokolov tři testovací mobilní týmy hasičského záchranného sboru....

Nemocnici Sokolov opouští celý tým ortopedie, nesouhlasí s novým primářem

Lékařský tým ortopedie Nemocnice Sokolov odchází. Lékaři naplňují to, co avizovali po výběrovém řízení na nového...

Karlovarský kraj otevírá další očkovací místo, čeká na slíbené vakcíny navíc

Už sedmé očkovací místo v Karlovarském kraji se dnes otevírá v Mariánských Lázních. Kraj tak posiluje vakcinaci ve...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...