Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vodovod může vyřešit problémy na Ašsku, musí se ale připojit dost lidí

  17:43
Na Ašsku lidé bojují se suchem. Řešením by mohl být vodovod. Ten nebude, pokud se nenajde dost domácností, které se připojí.

Pitnou vodu pro lidi na Ašsku v létě často zajišťuje cisterna. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Je to jako ohraná písnička, která se opakuje každé léto. Nejprve vyschnou studny na kopcích, posléze i ty v údolí. Lidem z Kopanin, Doubravy a Dolních Mokřin, kteří se v zásobování vodou spoléhají na vlastní zdroje, tak nezbude, než vodu dovážet. Jako nejjednodušší řešení se jeví plán přivést do obcí vodovod a samozřejmě i kanalizaci. Jenže to nebude tak jednoduché.

Vodovodní řad pro přibližně dvě stovky trvale hlášených obyvatel lokality by podle hrubých odhadů vyšel na sto milionů korun. A aby společnost Chevak, která jako správce sítí může o dotaci žádat, splnila podmínky dotace a získala sedmdesátiprocentní pomoc od státu, musí se připojit co nejvíce odběratelů. 

To znamená většina nemovitostí, a to včetně chat. Další možností, jak zajistit tolik potřebná odběrná místa, je připravit zde parcely pro stavbu rodinných domků.

„Získání dotace z pohledu celkových nákladů je i tak hodně na hraně. To, jestli budeme schopni celý projekt zafinancovat, je vázáno především na dotaci. Tu získáme, jen pokud bude dostatek potencionálních odběratelů. Jenže v situaci, kdy by se vodovod postavil a část lidí by se připojit odmítla, je téměř jisté, že se dotace bude vracet, což je navíc spojeno s penále, které může dosáhnout výše dotace. A to by samozřejmě pak mohla chtít firma po městě,“ naznačil starosta Dalibor Blažek. 

Ani městskou pokladnu nepřijde vodovod lacino. Podle starosty zaplatí zbývajících třicet milionů právě kvůli malému počtu odběratelů z větší části město.

Problém je v tom, že lidé ve studnách po většinu roku vodu mají. A velmi kvalitní. Takže by se chtěli k obecnímu vodovodu připojovat ideálně jen v suchém období. Jenže to nejde. Voda z řadu musí proudit samostatným potrubím, aby se nesmíchala se studniční vodou, která by mohla řad kontaminovat. 

Pro mnohé rodiny, které v minulosti investovaly do vrtů nebo prohloubení studní, je tak stavba přípojky, kanalizace a případně i nových rozvodů v domě pořádně velké sousto.

„Teď jsme se navíc dozvěděli, že kdo se bude chtít připojit, bude muset zaplatit 25 tisíc korun. Na schůzi na radnici však o tom nepadlo ani slovo. Lidé jsou naštvaní, že se jim to na nedávné schůzi pořádně nevysvětlilo,“ uvedl člen osadního výboru Marian Rewczuk, který se chystá příští týden navštívit radnici osobně a na podrobnosti se vyptat.

Podle starosty Blažka poplatek poslouží na vypracování projektu kompletních přípojek, vyřízení stavebních povolení a také na stavbu přípojek na veřejné části. Tedy od napojení na řad až po hranici soukromého pozemku. 

„Chceme mít jistotu, že celý projekt neskončí na tom, že někdo nebude schopen nechat si zpracovat projektové dokumentace. Stavbu přípojky a kanalizace ve své zahradě si ale už bude muset každý majitel zajistit sám,“ objasňuje starosta s tím, že lidem tak odpadne obíhání úřadů, shánění oprávněných firem a zajišťování výkopů v komunikaci.

Město má i záložní řešení problémů s vodou

Skutečnost, že společnost Chevak Cheb uvažuje v lokalitě o stavbě vodovodu a kanalizace a hledá řešení, jak zdejší obyvatele na sítě napojit, potvrdil Petr Černý, předseda představenstva společnosti.

„Pro vlastní stavbu je klíčový závazný souhlas místních lidí o připojení. Jednou z podmínek dotačního titulu je totiž dostatečný zájem koncových uživatelů, kterých se napojení týká. V případě poskytnutí dotace by se společnost Chevak Cheb a.s. stala jejím příjemcem a zároveň investorem stavby. Stavba by byla financována z rozvojových prostředků společnosti a z rozpočtu města Aš,“ řekl Petr Černý. 

Pokud plán padne a projekt dotaci kvůli nezájmu lidí nezíská, má město Aš připravené záložní řešení. 

„Už nějaký čas máme v Aši program, v jehož rámci dáváme lidem příspěvek až 40 tisíc korun na vrtání nebo prohloubení studny. A pokud stavba vodovodu nevyjde, možná bychom tu částku mohli zvednout, abychom lidem ještě víc pomohli. Také jsme přemýšleli, že bychom podobně, jako nyní dáváme bezúročnou půjčku na kotle, mohli řešit i vodu. Ale nechci předbíhat. Nejlepší by bylo, aby se tu ten vodovod udělal. Lidé by tak v budoucnu měli kvalitní vodu bez ohledu na to, zda bude sucho, nebo ne,“ doplnil starosta Blažek.

  • Nejčtenější

Plánovaný tunel na stavbě cyklostezky nejde prorazit. Kraj řeší, co s tím

18. června 2024  14:47

Jeden z technicky a finančně nejnáročnějších úseků páteřní cyklostezky Ohře v současné době vzniká...

Předvedly se na Den větru. Dokážou za hodinu vyrobit energii pro celou rodinu

15. června 2024  18:47

Osmi gigawatthodinami elektřiny přispěly v loňském roce do české energetické soustavy dvě větrné...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na nádraží v Chebu už zbourali historickou rotundu. Nahradí ji nová hala

18. června 2024  16:31

Historická severní rotunda na nádraží v Chebu, která sloužila pro opravy vlaků, je již minulostí....

Cizinec po dálnici uháněl až 218 km/h. Chvilková nepozornost, hájil se

20. června 2024  11:32

Rychlostí více než 200 kilometrů za hodinu se v pátek 14. června po dálnici D6 na Chebsku ve svém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Fronty už od rána. Penny Market v Chodově opět otevřel, původní prodejna shořela

20. června 2024  13:58

Pouhých 19 měsíců od ničivého požáru otevřeli ve čtvrtek v Chodově na Sokolovsku novou prodejnu...

Pernink sobě. Místní zachraňují legendární kino, které zavřela dřevomorka

21. června 2024  13:36

Před sto lety zahájilo v Perninku provoz kino, které s několika přestávkami promítalo filmy až do...

Výtržník řádil při toulce nočním Chebem. Vysklil výlohy, do aut mlátil tyčí

21. června 2024  10:43

Osm zaparkovaných osobních aut a skleněné výlohy dvou provozoven poškodil během několika hodin při...

Jako by šlechta z Bečova vůbec neodešla. Zámek oživují střípky z jejího života

21. června 2024  9:03

Na zámku v Bečově mají stroj času. Stačí se jen trochu zasnít, přivřít oči a v druhém patře...

Začala stavba nové haly pro výrobce silikonu, práci v ní najde 200 lidí

20. června 2024  15:30

Stavbu nového průmyslového areálu na okraji Karlových Varů ve čtvrtek zahájili průmyslový developer...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...