Okolo Nejdku vede nová naučná stezka. Zavede i k hornickým stopám v krajině

  8:17aktualizováno  8:17
Novou naučnou stezku v sobotu slavnostně otevřeli u Nejdku. Vyrazilo na ni zhruba padesát zájemců. Okruh vede přes vesničky Pozorka, Vysoká Štola a Oldřichov, které jsou součástí Nejdku. Na trase je kromě lesů a krušnohorských panoramat k vidění také štola a další pozůstatky důlní činnosti.

První zastavení nad Pozorkou u druhé infotabule - slavnostní otevření naučné stezky Vysoká Štola – Oldřichov. (12.10.2019) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Stezku vytvořili členové spolku JoN – Jde o Nejdek, který se od roku 1999 zabývá ochranou historických a technických památek a přírodních výtvorů, rozvojem turistického ruchu v Nejdku a v Porolaví i badatelskou či třeba dokumentační činností. S nápadem na vznik této stezky přišel jeden ze členů JoN už před deseti lety.

Fotogalerie

„Postupně jsme společně se členy spolku uvedli tento záměr ve skutečnost. Podílela se na tom většina členů, ať už šlo o vedení trasy a obsah informačních tabulí, nebo i vůbec témat, kterým se bude stezka věnovat,“ řekl předseda JoN Pavel Andrš.

Spolek se zaměřil na historii, geologii, staré cesty i krajinný ráz. Připomíná také pozůstatky důlní činnosti, která byla pro Krušné hory typická, oblast Nejdecka nevyjímaje. Zájemci ji mohou i tady obdivovat po několik staletí.

„Součástí naučné stezky je také štola poblíž zastavení číslo osm a jsou zde i další místa související s geologií, ať už je to třeba část na Vysoké Štole, kde jsou propadliny, anebo odvaly, zbytky po důlní činnosti jsou zase jinde,“ doplnil Pavel Andrš. Zároveň zmínil, že vesnice, které stezka protíná, jsou poznamenané komplexní výměnou obyvatelstva po druhé světové válce.

„Jednotlivé informační tabule se zaměřují i na jejich historii, ať je to někdejší samostatná obec Pozorka, prakticky vysídlená obec Vysoká Štola a Oldřichov. Jen pro připomenutí – ve třicátých letech žilo v Oldřichově více než 450 obyvatel, dnes jich je tam trvale žijících šestnáct,“ uvedl Pavel Andrš.

Zastavení má nová naučná stezka devět a každé z nich popisuje jak ono konkrétní místo, tak zajímavosti z okolí. Zájemci se tak dozvědí například o lesní kapli v Oldřichově, nedaleké hospodě Květnice nebo vstupu do bývalé štoly.

„Nástupní místo stezky je v Nejdku za zimním stadionem, a to u vstupu k tenisovým kurtům. Konec může být jak u zastavení číslo devět v nedalekém Limnickém údolí, tak i v místě nástupním. Naučná stezka měří více než devět kilometrů, a pokud bychom šli i k lesní kapli v Oldřichově, bývalé hospodě Květnice a bývalé štole, tak by to bylo ještě o jeden a půl až dva kilometry delší,“ popsal Pavel Andrš.

Zájemcům, kteří se chtějí na stezku vydat, doporučil pohodlnou a dobrou obuv, neboť některá místa jsou dost mokrá.

Zástupci spolku už jednu naučnou stezku v Nejdku vytvořili. Jmenuje se Děti dětem a situovaná je jižně od města. S tou nejnovější jim pomohlo město, kraj i Lesy České republiky. Podklady pro informační tabule získal spolek od tamních obyvatel a zároveň od spolku Heimatgruppe „Glück auf“ z Augsburku, který soustřeďuje odsunuté Němce z Nejdecka.

Vysoká Štola, německy Hohenstollen, se nachází asi 2,5 km na východ od Nejdku. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1590. Oldřichov neboli Ullersloh je od Nejdku vzdálený asi 3,5 km severovýchodním směrem a první zmínka sahá do roku 1568.

  • Nejčtenější

Lyžaře vyveze na Klínovec nová lanovka, bude rychlejší a vyhřívaná

Největší investice nadcházející lyžařské sezony v Krušných horách jde do finále. Zdejší nejvýše položený skiareál na...

Bezdoplatkové zóny mohou roztočit kolotoč dluhů, varuje Člověk v tísni

Už pět měst v Karlovarském kraji vyhlásilo, nebo se chystá vyhlásit takzvané bezdoplatkové zóny, tedy lokality, kde se...

Soud rozplétá rozsáhlé pojistné podvody, obžalobě čelí devět lidí

Krajský soud v Plzni začal v pondělí rozplétat rozsáhlé pojistné podvody z Karlovarského kraje. Zpovídá se z nich hned...

František už se převlékl do zimního, háčkované oblečky zdobí celé lázně

Háčkovanou výzdobu dostala opět po roce Národní třída ve Františkových Lázních. Stromy i oblíbená socha Františka se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Parkoviště v centru Varů jsou zavřená, dostanou závory i kamery

S akutním nedostatkem parkovacích míst se od pondělního rána musejí potýkat řidiči v centru Karlových Varů. Kvůli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Chebští stále neumí třídit, majitelé domů proto dostanou vlastní popelnice

Město Cheb připravuje razantní změny ve svozu odpadů. Majitelům rodinných domků nabídne vlastní nádoby na plast a...

František už se převlékl do zimního, háčkované oblečky zdobí celé lázně

Háčkovanou výzdobu dostala opět po roce Národní třída ve Františkových Lázních. Stromy i oblíbená socha Františka se...

Duchovní vylezl na lešení, aby sloužil mši ve třiceti metrech nad zemí

Přímo v nejvyšším patře lešení postaveného kolem hlavní věže chrámu sv. Olgy ve Františkových Lázních se konala...

Ostrovští divadelníci bodovali v Rusku. Vůbec ale nevěděli, že soutěží

Velkého úspěchu se dočkal divadelní soubor HOP-HOP ze Základní umělecké školy Ostrov na Karlovarsku. Vrátil se ze...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz