Ekologům vadí úbytek stromů u silnic. Je to bezpečnější, oponuje Besip

  8:07aktualizováno  8:07
Předposlední v republice. Takové umístění přísluší Karlovarskému kraji v rámci dvanáctileté statistiky týkající se kácení a následného vysazování stromů u silnic. Od roku 2003 bylo podél krajských silnic vykáceno už 10 472 stromů, ale vysazeno jich bylo jen 1722.

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zatímco odborníci na dopravu vnímají trend pozitivně, ekologové z centra pro podporu občanů Arnika, kteří statistiku vedou, to tak růžově nevidí.

„Každoročně si při této příležitosti připomínáme, že stromy k silnicím patří. Jsou živou sítí v naší krajině a podvědomou linií, která nás vede k domovu. Bez nich jsou silnice v terénu méně patrné. Stromy jsou vodítkem v zimě, když jsou silnice zaváté, při povodni, kdy jsou cesty zaplavené, ale i v husté mlze či při sněžení. I z technického hlediska mají stromy u silnice svůj význam. Odvodňují podloží, zpevňují krajnici a udržují pozornost řidičů,“ říká Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňme stromy.

Na problém už několik let poukazuje i ochránce přírody Jaroslav Lukšík. Ten vidí zásadní problém v tom, že se nevysazují náhradní stromy. „Dříve platilo, že za jeden pokácený se vysadilo deset stromů. To už dnes neplatí,“ potvrzuje statistiku Lukšík.

Ochránce přírody si navíc už ani nemyslí, že jsou Karlovy Vary nejzelenějším městem v republice.

„To bývalo. Jen nyní ve Staré Roli v ulici Závodu míru padlo hned několik stromů k zemi. V roce 1985 jsem nastoupil jako sadovník ke správě silnic. Už tenkrát jsem odmítal řezat stromy, které byly za příkopem u silnice. Lidé dnes jezdí nebezpečně rychle, pokud netrefí strom, rozbijou se o něco jiného,“ komentuje Lukšík rozšířený názor, že stromy bývají často příčinou dopravní nehody.

Větším rizikem je podle ekologa stereotypní okolí silnice

„Díky lemování silnic stromy není cesta tak jednotvárná, naopak člověk jede ve stínu a dává pozor. Větší riziko je podle mého u stereotypního okolí podél silnice,“ míní ekolog.

Opačnému názoru, tedy že stromy nemají u silnic co dělat, je částečně nakloněný i krajský koordinátor Besip Václav Brož.

„Kdybych měl odpovědět, tak jsem spíše pro kácení. Stromy jsou nebezpečné z mnoha faktorů, kořeny mohou narušit vozovku, výrazně zasahují do výhledu řidiče a pak je tu faktor přímého nárazu. Na druhou stranu náraz vozu do stromu může v některém případě zabránit případnému pádu do rokle. Pokud říci ano stromům, tak jen na místech, kde je to potřeba,“ uvedl Brož.

Co se týká silniční zeleně, Karlovarský kraj pověřil loni své silničáře k pasportizaci stromů. „Jedná se o hodnocení zdravotního stavu dřevin rostoucích podél silnic II. a III. třídy. V současné době jsou pasportizovány stromy ve dvou silničních správních oblastech, konkrétně se jedná o Chebsko a Bochovsko,“ vysvětlila mluvčí krajského úřadu Jana Lukášová.

Vzhledem ke zjištěnému stavu se následně začaly vyřizovat žádosti na pokácení stromů, u kterých byl identifikován špatný zdravotní stav. Do konce příštího září tak půjdou k zemi stromy například na silnici mezi Bečovem nad Teplou a Otročínem nebo v okolí Útviny.

Na druhou stranu kraj plánuje i sázení nových stromů. „Na jaře a na podzim 2017 se budou vysazovat stromy - jako náhrada za ty pokácené - na silnici u Vlkovic a na trase Klášter Teplá – Křepkovice,“ dodala Lukášová.

O stromy v blízkosti komunikací se stará i Ředitelství silnic a dálnic v Karlovarském kraji. „U nás jsou to maximálně desítky kusů ročně. Jestli si dobře pamatuji, naposledy jsme více stromů najednou řezali u Trstěnic po havárii vozu, kdy řidič zemřel. Ale i tam se jednalo maximálně o 20 kusů,“ uvedl Jiří Baloun z ŘSD.

Autor:

Nejčtenější

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Inspektoři vzali na tržnici zámečníka, objevili padělky za miliony

Kontroloři České obchodní inspekce našli padělky v zamčeném stánku.

Zámečníka si poprvé v Karlovarském kraji povolali na pomoc pracovníci České obchodní inspekce, když se na sklonku...

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Další z rubriky

Matka ve vedru zabouchla klíče v autě, uvězněné dítě vyprostili hasiči

Hasiči v Karlových Varech zachraňovali dítě ze zabouchnutého auta.

V autě na parkovišti v Karlových Varech zůstalo uvězněné dítě, jehož matka si uvnitř zabouchla klíčky. Protože bylo...

Pěší zóny dostaly při filmovém festivalu zabrat, čisticí stroj se nezastaví

Čištění povrchu pěší zóny v Zeyerově ulici speciálním strojem.

Prakticky denně bylo doposud v provozu zařízení na čištění povrchu pěších zón, které na sklonku loňského roku zakoupily...

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.

Najdete na iDNES.cz