Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kraj investuje hlavně do chebské nemocnice, Císařských lázní i silnic

  16:29
Nové vedení Karlovarského kraje připravilo rozpočet na rok 2021 s příjmy 7,1 miliardy a výdaji 8,03 miliardy korun. Nejvíce peněz půjde do rekonstrukce chebské nemocnice, Císařských lázní i silnic.

Jednou z největších investic bude pro Karlovarský kraj dokončení rekonstrukce chebské nemocnice. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Podle hejtmana Petra Kulhánka bude schodek krytý z rezerv, úvěrů i očekávaného přebytku z loňského roku a poslouží zejména na předfinancování investic dotovaných z evropských fondů. 

Původní návrh rozpočtu připravilo ještě bývalé vedení kraje. Téměř dva měsíce po volbách však nebylo jasné, kdo kraj povede, rozpočet se tak v prosinci schválit nepodařilo. 

První měsíc letošního roku proto kraj hospodaří v rozpočtovém provizoriu, o definitivním rozpočtu na tento rok budou zastupitelé hlasovat 1. února. 

V loňském roce schválil kraj za starého vedení rozpočet s příjmy 6,9 miliardy korun a výdaji 7,3 miliardy korun. Do letošního rozpočtu už ale nově zvolení krajští radní zahrnuli i očekávané propady, které bude mít kraj v důsledku přijetí daňového balíčku.

Nejvíc peněz půjde do nemocnice i památky

Z celkových příjmů i výdajů nového rozpočtu má velká část peněz, téměř 4 miliardy, krajským rozpočtem jen protéct. Jde totiž o peníze od státu na financování školství nebo sociálních věcí. 

Jednou z největších investic pak bude pro Karlovarský kraj dokončení rekonstrukce chebské nemocnice. Na to je z navrhovaného rozpočtu vyčleněno pro tento rok 120 milionů korun, celkově má kraj za poslední fázi revitalizace nemocnice zaplatit bezmála 235 milionů korun. 

V harmonogramu stavebních prací a úprav pro tento rok je dokončení rekonstrukce levé části pavilonu B včetně přístavby. Právě v těchto prostorech bude umístěna hlavní halová čekárna s návazností na specializované ambulance, jako například neurologickou, hematologickou, oční nebo endokrinologickou, dále na ORL a vyšetřovnu SONO. Středová část bude sloužit jako pracoviště a zázemí radiologie.

Další velkou investicí bude pokračování záchrany Císařských lázní v Karlových Varech. Velký obnos dá kraj letos také do oprav krajských silnic. „Investice ohledně dopravní obslužnosti a infrastruktury jsme nijak neomezovali, tento rok sem chceme investovat 68 milionů korun,“ upřesnil Kulhánek. 

Nový rozpočet nepočítá nijak významně ani s krácením dotačních programů odsouhlasených ještě za minulého vedení. Některé naopak dostanou peněz víc, než očekávají.

Na lékaře je peněz dost

V nové verzi rozpočtu posílili krajští radní náborové příspěvky zdravotnického personálu do nemocnic a zdravotnických zařízení v regionu, a to z plánovaných tří milionů na sedm. 

„Chceme mít dostatek finančních prostředků na vyhlášení dotačního programu pro lékaře, kteří by se nám v uvozovkách do našich zařízení upsali. Vnímám to jako zcela zásadní věc pro to, abychom stabilizovali personální zabezpečení našich zdravotnických zařízení v kraji,“ vysvětlil hejtman. 

Kraj se chce postarat i o střední zdravotnický personál. „To, že nám nějaké procento zdravotních sester bude do Německa odcházet i v budoucnu, je jasné. Na druhou stranu je na nás, abychom vytvořili motivační podmínky, které pro ně budou po všech stránkách výhodnější. A nejde tady jen o peníze, ale třeba také o podporu bydlení,“ upřesnil Petr Kulhánek.

Podle opozice by měl ale kraj v tomto roce s ohledem na covidovou krizi ještě více šetřit. „Chybí mi úspory ze strany krajského úřadu. A to třeba na položce reprezentace radních a hejtmana, která se téměř zdvojnásobila,“ upozornila bývalá hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová

„V novém rozpočtu se také vzaly příspěvky do fondu investic, to znamená, že příspěvkové organizace nebudou moci své investice v roce 2021 realizovat. Jen v oblasti zdravotnictví se jedná o více než 40 milionů korun,“ upozornila Mračková Vildumetzová.

  • Nejčtenější

Plánovaný tunel na stavbě cyklostezky nejde prorazit. Kraj řeší, co s tím

18. června 2024  14:47

Jeden z technicky a finančně nejnáročnějších úseků páteřní cyklostezky Ohře v současné době vzniká...

Předvedly se na Den větru. Dokážou za hodinu vyrobit energii pro celou rodinu

15. června 2024  18:47

Osmi gigawatthodinami elektřiny přispěly v loňském roce do české energetické soustavy dvě větrné...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V nové hale Witte najde práci až 350 lidí, šanci dostanou i starší 55 let

13. června 2024  15:04

Výroba zámkových systémů pro klíčového zákazníka, německou automobilku BMW, bude první, která oživí...

Na nádraží v Chebu už zbourali historickou rotundu. Nahradí ji nová hala

18. června 2024  16:31

Historická severní rotunda na nádraží v Chebu, která sloužila pro opravy vlaků, je již minulostí....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Narovnávání serpentin u Bečova se protáhne, komplikace stavbu prodraží

12. června 2024  15:56

Možná až o dva měsíce oproti původně plánovanému konci července se prodlouží termín dokončení...

Císařské lázně uspěly v soutěži Stavba roku, přibude nový prohlídkový okruh

19. června 2024  17:04

Už rok jsou přístupné Císařské lázně v Karlových Varech po generální rekonstrukci. Za tu dobu...

V Karlovarském kraji chybí policisté. Přidejte jim, píší starostové Rakušanovi

19. června 2024  12:54,  aktualizováno  13:49

Nedostatečné platové ohodnocení, náročnost práce i konkurence z nedalekého Německa jsou podle...

Z deseti glóbů se povede šest. Festivalové ceny z Moseru jsou letos menší

19. června 2024  11:08

O 7,5 centimetru menší budou od letošního roku Křišťálové glóby, hlavní ceny Mezinárodního...

Odložené lince z Tel Avivu do Varů dává naději nasazení menšího letadla

19. června 2024  8:36

Přímé letecké spojení mezi Karlovými Vary a izraelským Tel Avivem bude nakonec zajišťovat letadlo s...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...