Sobota 4. července 2020, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. července 2020 Prokop

Často je nejlepší nedělat nic, říká správce záchranné stanice pro zvířata

  10:18aktualizováno  10:18
Záchranná stanice pro volně žijící živočichy při Národní přírodní rezervaci Soos nedaleko Františkových Lázní prochází velkými změnami. Navázala kontakty s odborníky Veterinární univerzity Brno, spolupracuje i s řadou záchranných stanic v okolí. Podle správce rezervace Zdeňka Soukupa je v plánu stávající zázemí postupně přebudovat a zmodernizovat.

Zdeněk Soukup ze Stanice pro záchranu živočichů Národní přírodní rezervace Soos ukazuje mládě kalouse ušatého. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kromě péče o zvířata se lidé ze stanice chtějí věnovat také osvětě. „Cílem je snížit počet zvířecích pacientů, kteří mnohdy v péči stanice končí docela zbytečně,“ říká Soukup.

Zbytečně? Jak tomu mám rozumět?
Je to jednoduché. Část zvířat je u nás jen kvůli lidem. Srnčata, jejichž matku odehnal lidský pach, mláďata ptáků, která doplatila na stříhání živých plotů, stavební úpravy nebo obyčejnou lidskou bezohlednost a mnohdy i neinformovanou snahu pomoci. Mláďata by přitom měla vyšší šance na přežití ve svém přirozeném prostředí. Proto je důležitá osvěta. Začít chceme u dětí. Věříme, že získané informace děti předají dál, i dospělým, což by výhledově mohlo vést ke snížení počtu přijímaných zvířat.

Co by tedy měli dělat lidé, kteří najdou na zemi písklata nebo spadlé hnízdo?
Já často říkám, že mnohdy je nejlepší pomoc nedělat nic. Pokud ptáci nemají nějaké poranění, je pro ně nejlepší variantou vrátit hnízdo na původní místo nebo alespoň co nejblíž. Vysadit třeba na vyšší větev, aby byla mláďata chráněná před predátory. Případně ještě udělat stříšku, která by ptáčata chránila před deštěm. Matka si své potomky najde a dokrmí je. Dostanou tak větší šanci, než když je lidé vezmou domů. Tím jim ve většině případů podepíšou rozsudek smrti.

To je péče o písklata tak náročná?
K úspěšnému odchovu je třeba inkubátor, který se musí nastavit na relativně vysokou teplotu. Mladé ptáky je třeba zpočátku krmit klidně i každou půlhodinu. Už to je hodně náročné. Ale proč se starat, když matka to zvládne úplně nejlíp? Lidé si často berou ptáčata domů, protože se o ně bojí. Říkají, že tudy chodí kočky, psi, že je zima nebo prší. Jenže to je špatně. Ve většině případů se jim odchov nepodaří.

Mluvíte ze zkušenosti?
Například nedávno ve Starém Rybníku rekonstruovali střechu. Sundali hnízdo vrabců s mláďaty. Ta byla těsně před výletem, prachové peří už bylo zčásti nahrazeno, mladým rostly letky. Rodina si je vzala domů, že ptáčky dokrmí a vypustí. Jenže už odpoledne vrabci přestali žrát. Tak jsem k nim vyrazil. Společně jsme našli náhradní místo pro hnízdo a vytvořili jakousi stříšku z prkýnek. Jakmile byli na místě a ruch utichl, začala mláďata pískat. Za chvíli se objevila matka a začala je dokrmovat. Tentokrát měli mladí vrabci štěstí. Lidská laická péče však bohužel většinou končí smrtí.

Jak je to se třeba se zajíci nebo srnčaty? Také se objevují v záchranné stanici?
Nedávno mi volal jeden zemědělec, že seká louku a sebral na ní do kýble mladé zajíčky. Naštěstí na ně sahal v rukavicích, ale musel jsem ho přemlouvat, aby je vrátil na původní místo. Bál se, že tu nepřežijí. Jenže tak to je. Matka k nim chodí, až když je klid. Nakojí je a zas odběhne. Umělý odchov je o to náročnější, že mladí od ní kromě mléka potřebují získat i speciální střevní mikroflóru. Pokud zůstanou na místě, mají alespoň šanci.

Měli jsme tu i srnčata. Tady je důležité, pokud někde nějaké zahlédneme, se k nim vůbec nepřibližovat a hned se vzdálit. Lidský pach matku spolehlivě odežene, a to pro mládě znamená smrt. Nedávno se stalo, že děti našly na kraji Aše srnče, vzaly si ho do města a hrály si s ním na hřišti. Paní, co šla okolo, viděla, že si hrají se zesláblým srnčetem, naložila jej a přivezla nám ho. My jsme ho vypiplali a předali správci obory. Už nepůjde vypustit do přírody. Jakmile si zvykne na lidi, ztrácí část své přirozené ostražitosti. Podobný osud čeká další dvě srnčata, jejichž matku ale srazilo auto.

Jak vlastně stanice funguje?
Lidé, kteří najdou zraněného živočicha, nám jej někdy přivezou, většinou ale zavolají. Popíší podle svých možností, kde ho našli a v jakém je stavu. My za nimi vyjedeme, živočicha odchytíme, ošetříme jej a po zotavení se snažíme jej vrátit zpět do přírody. Pokud si člověk není jistý, lepší je předem zavolat a zeptat se, než udělat nějaký neuvážený krok. Telefonní číslo na naši stanici je 731 824 390.

Jaká zvířata jste letos přijímali?
Denně máme tak pět příjmů. Teď na jaře to jsou buď mláďata nebo zdecimované kusy, u kterých často nevíme, jak to dopadne. Podařilo se nám navrátit do přírody mláďata veverek, léčíme výra, měli jsme tu srnky, zajíce, rorýse, lišče, které přišlo o matku, nebo mládě kuny skalní. Vypiplali jsme ho, a protože do přírody už nemůže, odstěhuje se do sokolovského domu dětí. Tam se o něj budou starat členové chovatelského kroužku. Dalšími vzácnějšími obyvateli jsou mláďata kalouse ušatého.

Jak se tyto sovy do stanice dostaly?
Jednoduše. Kousek od čerpací stanice Ono se v lese kácely stromy napadené kůrovcem. Na zemi pak našli lesní dělníci hnízdo i s mláďaty. Chtěli jim pomoci, a tak hnízdo odvezli do Sokolova, jenže pak už nevěděli co dál. Naštěstí zavolali. Tak jsem si mláďata přivezl a pokouším se je trochu vykrmit. Naše kuřata jim ale moc nejedou, zkusím jim ještě nabídnout nějaké myši. A co nejdřív je vrátím na místo nálezu, nebo alespoň co nejblíž. Už posledně se mi to podařilo, mladého kalouse jsem vysadil na strom v ošatce. On zaklapal zobákem, matka jej našla a dokrmila ho. Zkusím jít stejnou cestou. Vzácným přírůstkem byli mladí sokoli. To je poměrně rarita, v kraji nám hnízdí tuším jen tři páry.

Jaký je jejich příběh?
Tihle vyskočili z hnízda na 150 metrů vysokém komíně sokolovské chemičky. Sameček doplachtil až do Sokolova, kde jej v ulicích odchytili strážníci, samička pobíhala po areálu. Povedlo se mi ji chytit v nějaké šatně. Oba sokoly jsme umístili na střechu nejvyšší budovy na místo, kde nejsou žádné pasti, kam by mohli zapadnout nebo uvíznout. Dali jsme jim tam krabici a větší množství krmiva, aby zpočátku měli co žrát a neměli důvod opět skákat dolů. Průběžně jsme je dokrmovali a čekali, co bude.

A jak to bylo dál?
Zpočátku jsme vůbec nevěděli, jak to dopadne. Na tělo jsme jim připevnili vysílačky, takže jsme měli aktuální informace o tom, jak se jim daří. Mláďata navíc z protější stráně každý den pozoroval ornitolog. Mezitím seskočilo i třetí mládě, které jsme přidali k sourozencům. Naštěstí je tu matka našla a začala je dokrmovat. Celá rodina se tak opět dala dohromady.

To je důležité, protože dospělí musí mladým předat i umění lovu. Sokoli loví za letu, s maximální rychlostí při střemhlavém letu, která je až 389 km za hodinu, představuje sokol stěhovavý zřejmě nejrychlejšího živočicha v současné přírodě. Takže happy end. Ale bylo to náročné. Nějaké dva týdny jsem byl ve dne v noci v pohotovosti, připravený vyrazit do Sokolova, kdyby se situace zkomplikovala.

Co plánujete do budoucna?
Záchranná stanice nabírá druhý dech. Chystáme zlepšení podmínek pro zvířata i pro personál. Na to však jsou potřeba peníze. V současné době proto chceme dosavadní stav alespoň zakonzervovat, aby se dál nezhoršoval. Výhledově se budeme snažit získat prostředky na vybudování nové moderní záchranné stanice. Musíme si uvědomit, že toto zařízení tady funguje od 80. let minulého století. Zachránilo spoustu zvířat, ale nastal čas na změnu. Je nutné stanici renovovat, přizpůsobit současné legislativě a zlepšit podmínky pro naši práci.

Také plánujeme otevření SOS animal boxu. Je to takový baby box pro zvířata. Lidé do něj budou moci umístit zvíře i v naší nepřítomnosti. My se o tom dozvíme okamžitě prostřednictvím SMS zprávy. V budoucnu zde plánujeme zřídit i zookoutek, kde by si děti mohly prohlédnout některá zvířata zblízka, případně je i nakrmit.

Mluvil jste i o osvětě...
Myslím si, že větší informovanost veřejnosti je velmi důležitá. Začít chceme od dětí, chystáme pro ně spoustu akcí. Věřím, že výhledově naše snaha povede ke snížení počtu přijímaných pacientů. Osvěta je podle mého i jeden z nejdůležitějších úkolů záchranné stanice. Také jsme navázali spolupráci s brněnskou veterinární univerzitou, budou se s námi podílet na vypouštění některých chráněných druhů zvířat do volné přírody. Zvláště chráněné druhy opatříme vysílačkou, abychom věděli, jak se jim daří a měli zpětnou vazbu.

  • Nejčtenější

Biskup uvolnil z funkcí loketského faráře a poslal na něj policii

Ze všech funkcí uvolnil plzeňský biskup Tomáš Holub faráře Jiřího Majkova z Lokte na Sokolovsku. Jako důvod uvedl...

Překvapení na karlovarském letišti. S boeingem tam trénoval thajský král

Když ve středu proletělo na Karlovými Vary dopravní letadlo, naprostá většina lidí jen mávla rukou. Další dopravák na...

Babiš chodil po Karlových Varech o holi, má vodu v koleni

Se zdravotní indispozicí absolvoval návštěvu Karlových Varů premiér Andrej Babiš. Při chůzi si totiž pomáhal...

6 + 5 = 4. Takhle budou fungovat vládní koronavirové vouchery do lázní

Šest nocí plus pět procedur rovná se čtyři tisíce korun slevy na osobu. Tak vypadá definitivní podoba rovnice projektu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při rvačce před obchoďákem letěl vzduchem dopravní kužel i lahev alkoholu

Dva muži se porvali na parkovišti před obchodním domem v Karlových Varech. Jeden po druhém hodil dopravní kužel, ten mu...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Biskup uvolnil z funkcí loketského faráře a poslal na něj policii

Ze všech funkcí uvolnil plzeňský biskup Tomáš Holub faráře Jiřího Majkova z Lokte na Sokolovsku. Jako důvod uvedl...

Chybí jim festival, tak si knihovníci zahráli na filmové hvězdy z plakátů

Netradiční výstavu připravili pracovníci karlovarské krajské knihovny. Jde o 28 fotomontáží, v nichž se knihovníci...

Biskupství dostalo udání, že se farář nevhodně choval k nezletilým

Loketský farář Jiří Majkov, kterého plzeňský biskup Tomáš Holub uvolnil ze všech funkcí, je podezřelý ze zneužívání...

Důležitá silnice k areálu BMW je hotová, měří jen pár desítek metrů

Karlovarský kraj dokončil silnici k budoucímu areálu BMW u Sokolova. Sice měří jen pár desítek metrů, patří ale k...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER TÝMU REALITNÍCH MAKLÉŘŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Karlovarský kraj, Liberecký kraj

O novém vztahu jsem svého manžela informovala, říká Světlana Witowská

Moderátorka Světlana Witowská (47) kromě konce v hlavních zpravodajských pořadech České televize řeší také nový vztah....

Výpadek systémů T-Mobilu pokračuje. Operátor přestal účtovat mobilní data

Už téměř 24 hodin nefungují T-Mobilu interní systémy. Podle operátora si náprava vyžádá desítky hodin. Problém nastal v...

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Bývalá pornoherečka Mia Khalifa žádá stažení videí. Fanoušci sepsali petici

Fanoušci bývalé pornoherečky jménem Mia Khalifa (27) požadují v nové petici, aby byla z internetu stažena veškerá videa...

Místo litrů mléka denně nasadil dietu. Zhubl sto čtyřicet kilo

Ještě před pár lety vážil Phil Kayes z Velké Británie dvě stě padesát kilogramů a lékaři ho varovali, že se kvůli...