Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Nechtěl bych jen sedět v kanceláři, říká nový náčelník horské služby

  10:57
Nového náčelníka má Horská služba Krušné hory. Stal se jím Miroslav Račko, který působí řadu let na Bublavě. Podle jeho slov je dnes vybavení a odbornost horských záchranářů u nás srovnatelná s alpskými zeměmi.

Miroslav Račko, náčelník Horské služby Krušné hory | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vyrůstal na západě Krušných hor, odmala jezdil na lyžích, toulal se po kopcích a horští záchranáři v červených bundách pro něj byli něčím magickým. Pomáhali lidem, byli dobří sportovci i parťáci. Už tehdy Miroslava Račka napadlo, že by se i on mohl stát členem horské služby. 

„Mým základním motivem byla chuť někomu pomáhat a zároveň se udržet aktivním sportovcem,“ říká nový náčelník.

Vystudoval jste fakultu aplikovaných věd. Živil jste se někdy původní profesí?
Živil. Ještě předtím, než jsem nastoupil k horské službě, jsem pracoval jako automatizační technik u firmy ZPA. Dělal jsem v provozu v elektrárnách na Tisové a Vřesové elektro a řídicí systémy.

Poté vás horská služba zaměstnala naplno?
Než jsem k ní nastoupil naplno, dělal jsem sezonního zaměstnance přes zimu, přes léto jsem se vracel do firmy. Takhle jsem to střídal asi čtyři sezony. Pak už jsem věděl, že chci dělat nastálo u horské služby a naskytla se ta možnost. V roce 2009 jsem nastoupil jako stálý zaměstnanec. Nicméně i moje původní profese byla zajímavá a mě velmi bavila, byl tam vždy nějaký hmatatelný výsledek.

Co vás nejvíc baví na této práci?
V podstatě skoro všechno. Jednak to, že poměrně často někomu na kopcích v nesnázích pomůžeme. To samozřejmě člověku přináší dobrý pocit, byť za tím není nic hmatatelného. A za druhé i troška volnosti. Svoji činnost si můžeme částečně plánovat sami a můžeme se pohybovat i v terénu, nejen sedět na stanicích. Asi už bych dnes nechtěl jen sedět někde v kanceláři.

Nemáte obavu, že když jste se stal náčelníkem, nebudete mít na samotnou záchranařinu tolik času?
Samozřejmě mi tím, že jsem do funkce nastoupil, přibylo úřadu. Ale u horské služby náčelník zároveň vykonává i práci v terénu. Omezené to rozhodně bude, ale nemám v plánu se toho vzdát, ztratil bych tak reálnou představu, co je zapotřebí v praxi.

Je to přitažlivé poslání i pro ostatní, nebo je problém najít do horské služby kolegy?
Jak ve které oblasti. Když se budeme bavit přímo o Krušných horách, tak jsme na vzestupné vlně. Zájem mladých kluků je a celkem se nám daří jednotlivé okrsky držet v rozumném stavu. Ale samozřejmě je to pro ně řehole z hlediska času.

Miroslav Račko

  • Narodil se v Kraslicích, bydlí na Bublavě, je mu 39 let.
  • Vystudoval Fakultu aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni, obor Kybernetika a řídicí technika - bakalářské studium.
  • U horské služby začínal jako zájemce na přelomu let 1998 a 1999. Členem horské služby se stal v roce 2005.
  • V současné době je nejen náčelníkem Horské služby Krušné hory, ale také místostarostou Bublavy.
  • Jeho koníčkem jsou zimní i letní sporty jako lyžování, běžky, běh, turistika, cykloturistika, hory, lezení, skialpinismus, trénování dětí - sjezdové lyžování a rodina, která má sportovního ducha, děti závodně lyžují. Dále je to stolní hra Rummikub a zaměstnání.

Splňují zájemci požadavky na práci horského záchranáře, například z fyzického hlediska?
Ne všichni. V průběhu času přijdou na to, co je zapotřebí nejen kolem fyzických prověrek. Z deseti zájemců se nakonec členy horské služby stanou dva nebo tři lidé.

Co je pro ně nejtěžší?
V první řadě jsou to určitě fyzické prověrky, druhá věc je čas. V dnešní uspěchané době s ním válčí skoro každý, spousta lidí pracuje v zahraničí, cestuje, takže hledat si ještě čas pro výkon horské služby není úplně jednoduché.

Hlásí se vám i ženy?
Sem tam nějaké pokusy jsou, to ano. Zatím to ale žádná žena nedotáhla až ke členství. Máme lékařky horské služby, ale členku jako takovou zatím nemáme.

Co čeká člověka, který se zajímá o tuto práci?
Pokud někdo přijde s tím, že by chtěl pracovat u horské služby, vysvětlíme mu, co tato práce obnáší. V případě, že se nám zamlouvá, stane se naším zájemcem a začne procházet ročním cyklem, aby se zorientoval. Když se ukáže, že je na tom fyzicky dobře, hodí se do party a plní povinnosti, odsouhlasíme ho za čekatele. Ten už je součástí našich služeb a my na něj více dohlížíme. Přitom prochází všemi školeními od fyzických prověrek, zdravovědy, přes laviny, meteorologii, topografii a tak dále. V momentě, kdy splní všechny předpoklady, aby se mohl stát dobrovolníkem, je vyslaný do základní školy horské služby. Absolvuje kurzy a složí zkoušky z jednotlivých předmětů. Když se mu to podaří, stane se z něj dobrovolný člen a z dobrovolného členství může vzejít potenciální zaměstnanec.

Jednodušeji to nejde?
Jiný filtr není. Práce je hodně specifická. Výjezdy děláme v jednom nebo ve dvou. A ve dvou je zapotřebí umět se na sebe spolehnout. Možná proto k tomu vede tak složitá a dlouholetá cesta. Abychom věděli, zda se o kolegu můžeme opřít a zda dokáže v kritických situacích pracovat samostatně.

Jak se práce horských záchranářů v posledních letech proměnila?
Větší byrokracií, i počtem zásahů. V posledních deseti letech návštěvnost našich hor vzrůstá, zlepšují se služby. Tam, kde je více lidí, dochází i k více událostem, takže z tohoto pohledu bych řekl, že jsme potřebnější, roste zásahovost i v letní sezoně. Pro zajímavost - v Krušných horách jsme měli za celou letošní sezonu více než 1150 zásahů, to není zanedbatelné číslo. Samozřejmě se mění vybavení, každým rokem dochází k modernizacím, mění se způsob doškolení, takže proměna tu stoprocentně je.

Jsou i úrazy lyžařů těžší?
Řekl bych, že závažnost úrazů vyšší není, i v minulosti byly těžké. Samozřejmě, jezdí se rychleji, na tvrdším technickém sněhu. Jsou s tím spjaté úrazy hlavy, které bývají těžší, ale to bývalo i v minulosti, kdy většina lyžařů nejezdila s přilbou. Zásahů je jen více.

S jakou nejnáročnější akcí jste se setkal?
To už je delší historie. Byl to zásah ve Stříbrné, kde došlo k nehodě. Šlo o srážku lyžaře s řidičem skútru. Řidič následkům podlehl. Byl to náš bývalý kolega, u kterého jsem začínal a u zásahu jsem tehdy byl. Bylo to pro mě dost traumatické vidět kamaráda v takovém stavu. Byl a stále je pro mě váženým lidským vzorem, i když už není mezi námi.

Máte v takových případech jako horští záchranáři k dispozici psychologa?
Nově máme dohodu s Policií České republiky a služeb psychologa můžeme využívat.

Pomohl by horské službě k lepšímu fungování i větší příliv peněz?
Určitě. Když je víc provozních peněz, můžete lépe reagovat na nově vzniklé potřeby. V podstatě každým rokem je boj o nějaké finanční prostředky. Nyní dochází i k výraznějším investicím do majetku a obměn vysloužilé techniky.

Je nějaký rozdíl mezi horskou službou tady a v zahraničí, třeba v Alpách?
Jen v prostředí. Oni fungují ve vysokých horách, my relativně na kopcích, ale to poslání a činnost je dost podobná nebo shodná. Co se týče materiálního vybavení a odbornosti záchranářů, myslím, že jsme s Evropou nebo alpskými zeměmi naprosto srovnatelní.

Krušné hory jsou na pomezí Čech a Německa. Spolupracují zdejší a tamní záchranáři?
Dlouhodobě spolupráce funguje, jak na nějaké smluvní bázi, tak v praxi. Máme společné služby, doškolení. Kolegové z Německa jezdí na příslužby i sem, když jsou vypjaté měsíce v zimě, naproti tomu my jezdíme k nim, například na asistence při světovém poháru ve skocích na lyžích do Klingenthalu.

Takže horský záchranář musí v této oblasti umět i německy?
Je to určitě výhodou.

  • Nejčtenější

Zámecká knihovna ukrývala zakázaný sci-fi román, předpověděl 2. světovou válku

Zcela nový pohled na rodinu majitelů bečovského hradu a zámku Beaufort-Spontin odhalil nález knihy ve fondu zámecké knihovny. Je jím román britského autora Sydney Fowler Wrighta. Dílo bylo za druhé...

26. července 2024  14:16

Dříve převážel jíl, teď malý vláček vozí turisty do českého Yellowstonu

V plném proudu je sezona provozu muzejní úzkorozchodné dráhy Kateřina u přírodní rezervace Soos poblíž Františkových Lázní. Tamní dráha o rozchodu 600 mm je opravdovým unikátem. Je jedním z mála...

20. července 2024  9:11

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je to splněný sen, říká majitel parního bicyklu. Rám udělal ze staré Esky

Parní kolo Miroslava Rudolfa z Bečova na Karlovarsku je hvězdou nejrůznějších veteránských setkání motocyklů. Rokem výroby mezi ně sice nezapadá, ale způsobem pohonu je co do technického řešení strčí...

22. července 2024  13:22

V kraji jsou dva nové vysokoškolské obory, termíny pro přihlášky se blíží

V Karlovarském kraji se otevírají dva nové vysokoškolské obory. Jeden v Chebu, druhý v Karlových Varech. A termíny přihlášek se blíží. Do 9. srpna musí odevzdat přihlášku zájemci o nový obor...

25. července 2024  13:03

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Místo náklaďáku tankoval řidič naftu do kanystrů. Firmě zpronevěřil půl milionu

Škodu za půl milionu korun způsobil svému zaměstnavateli řidič nákladního automobilu, který na podnikovou tankovací kartu načerpal celkem 13 tisíc litrů nafty. Pohonné hmoty si do kanystrů tankoval,...

23. července 2024  15:09

Historické sklepy valečské pálenice lákají nejen milovníky pálenek

Poznat výrobu ovocných pálenek a navíc objevit unikátní podzemní prostory mohou nově návštěvníci Valče. Provozovatelé zdejší pálenice totiž zrekonstruovali historická sklepení v budově bývalé lesní...

27. července 2024  9:39

Zámecká knihovna ukrývala zakázaný sci-fi román, předpověděl 2. světovou válku

Zcela nový pohled na rodinu majitelů bečovského hradu a zámku Beaufort-Spontin odhalil nález knihy ve fondu zámecké knihovny. Je jím román britského autora Sydney Fowler Wrighta. Dílo bylo za druhé...

26. července 2024  14:16

Siluetu orla už si lidé spojili s naší značkou, říká generální ředitel Mattoni

Už téměř rok a půl figuruje na vizitce generálního ředitele (CEO) společnosti Mattoni 1873 jiné jméno než to z rodiny Pasquale. Od 1. dubna loňského roku v kanceláři šéfa firmy sedí Ondřej...

26. července 2024  12:43

Festival Rock iN Roll se koná už pošestnácté, láká návštěvníky z celé republiky

Poslední červencový víkend patří na západě Čech tradičnímu multižánrovému festivalu Rock iN Roll. Ten se koná v sobotu 27. července na pláži rybníka v Nové Roli. Letos se zde představí kapely jako...

26. července 2024  9:19

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....