Nálepka rizikové lokality odrazuje klienty, říká šéf Svazu léčebných lázní

  12:25
Nouzový stav, uzavření hranic i omezení pohybu v okresech Cheb a Sokolov se úzce dotýká léčebných pobytů. Lidé do zakázaných regionů jezdit nechtějí a své pobyty ruší nebo odsouvají na později. Podle Eduarda Bláhy, prezidenta Svazu léčebných lázní, je navíc k lázním nespravedlivý i systém státních kompenzací.

Prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Jaký dopad má na lázně uzavření okresů Cheb a Sokolov?
Formálně žádný. Cestování za zdravotní péčí je nadále povoleno. Patří mezi výjimky. Ale každému musí být jasné, že pokud má místo nálepku rizikové lokality, lidé se do ní hrnout nebudou. To ještě víc postihuje návštěvnost lázní a prohlubuje ekonomický stres. A určitě to neprospívá klidu provozovatelů ani zaměstnanců těch lázeňských zařízení.

Jsou zde signály, že by lidé své pobyty hromadně rušili?
Ty hlavní dopady na lázně, které mají i hotely a wellness, se projevují tak, že lidé kvůli obavám své pobyty spíše odsouvají, než ruší. A to jak samoplátecké, tak pojištěnecké. Spousta lidí například čeká na to, až budou naočkovaní. Myslím, že ten problém se bude dál prohlubovat a možná se objeví i v jiných oblastech. To samé platí i o předpokládaném konci nouzového stavu, kdy se lidé obávají, že se situace zhorší. To vše může klienty znejistit.

Jak na to svaz reaguje?
Komunikujeme, zasíláme vládě spoustu korespondence, snažíme se předkládat věcné argumenty a diskutovat, hledáme cesty. Myslím, že postupně se nám to i daří. Bohužel, podnikáme v oboru, jehož ministerstvo je problematikou covidu natolik zahlceno, že když pak přicházíme s návrhy, které jsou spíš ekonomického či organizačního charakteru, tak termíny jsou o mnoho delší.

Jaká je tedy situace v lázních? Pokuste se ji shrnout.
Takových shrnutí jsem dával v poslední době tolik, až mám pocit, že šíříme všeobecnou depresi. Ale to, že aktuálně ta situace není dobrá, je prostě fakt. V karlovarském regionu je to o to horší, že tam byly lázně dlouhodobě z velké části závislé na zahraniční klientele. Ta ale prakticky zmizela a výhled jejího návratu se hodně vzdaluje. A vzdaluje se i u těch tuzemských hostů, protože se nedaří zvládat epidemii, očkování. Ty scénáře byly původně optimističtější. Takže zatím je to tak, že zaměstnanci jsou z velké části a už hodně dlouho doma a pobírají jen 60 procent průměrné mzdy. Na vyšší kompenzace bohužel nemáme nárok.

Jak to?
Protože ty mohou čerpat jen rozhodnutím vlády uzavřené provozovny. A to lázně nejsou. Ony mohou fungovat. Ale není, kdo by do nich jezdil. Neoperuje se, nejsou žádné následné rehabilitace, obecně se příliš nechodí k lékaři, protože většina praktiků přešla na telefonický kontakt. Navíc lidé mají pocit, že by v čekárnách mohli něco chytit. Tedy si ani nevyřizují své lázeňské návrhy, a pokud už je mají, pak z nějakých obav svých nebo svých blízkých pobyty odkládají a přesouvají na později.

Takže lázně jsou nyní prázdné?
Ty, které se soustředily v minulosti na pojištěnce, jsou dnes obsazeny nanejvýš ze čtvrtiny. Naprosté výjimky pak hlásí poloviční obsazenost. Mám pocit, že snad Janské lázně něco takového hlásily, ale to jsou velmi úzce specializované lázně, které nikdy neměly velký podíl cizinců a ani samoplátců. Velké komplexy však mají smůlu. V těch lázních často funguje jen jedna kapacita, velká část zaměstnanců musí být doma nebo nějak rotují. Situace v lázních je v tomto ohledu oproti jiným odvětvím velmi náročná.

Mohou lázně počítat i s jinou podporou, než je program Antivirus v režimu B?
V tuto chvíli pro lázně neexistuje žádný další funkční a účinný kompenzační a podpůrný mechanismus. Byl pro ně připraven pouze program Covid lázně, což jsou vouchery, které měly pobyty v lázních podpořit. Ale v době strachu ani čtyřtisícová sleva lidi do lázní nedostane. Navíc program skončil na konci loňského roku. Takže v současné době v těch apelech směrem k vládě mluvíme o tom, že v lázních jde především o ekonomický problém. Chybí pokračování této vyhlášky. V tuto chvíli to vypadá nadějně, snad se na ní začne opět pracovat. To ale bude nějakou dobu trvat a tak žádáme, aby stát podpořil možnost léčit postcovidové pacienty. Ty dnes mohou přijmout jen vybrané lázně, které se soustředí na léčbu dýchacího aparátu. Nicméně ten postcovidový syndrom má spoustu jiných projevů, a my se proto nyní snažíme, aby stát těmto pacientům otevřel lázně v nejrůznějších formách, třeba i v krátkodobých rekondicích. Vhodné by bylo nabídnout pobyty i zdravotníkům, kteří jsou vyčerpaní a unavení. O to se nyní snažíme.

Mluvil jste o tom, že situace není dobrá. Jak dlouho si myslíte, že naše lázně, které patří ve světě ke špičce, ještě tento stav ustojí?
Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Každé zařízení je jinak velké a má jiné rezervy. Jisté je, že ten vyčerpávající stav, který navíc trvá už velmi dlouho, nejde vydržet donekonečna. Rezervy budou postupně docházet. Proto je velmi důležité, aby stát změnil přístup k pomoci lázním. Pokud nějaká pomoc bude, musí být především rychlá, což se nyní neděje. Příprava programů trvá dlouho, pak se ještě musí zpracovat žádosti a nakonec je třeba vše schvalovat v Evropské komisi. Jenže to není postup, který by patřil do krizového stavu. Požár je třeba hasit hned a ne až poté, co použití hasičského vozu schválí nějaká komise v Evropě, která se sejde jednou za dva měsíce. Pak už by totiž možná nebylo co hasit. Když to řeknu krátce, s pomocí je třeba zrychlit.

  • Nejčtenější

Pár kilometrů do cíle? Jdu na to! Bartoníček o Závodě míru i spurtování

25. února 2024

Premium Narozeniny slaví 20. února. Stejně jako jeho mladší bratr Zdeněk, rovněž úspěšný sportovec. Ten ale...

Cyklostezka podél Ohře bude zase o něco delší, nový úsek povede tunelem

26. února 2024  9:40

Už v příštím roce by páteřní cyklostezka podél Ohře měla povyrůst o jedenapůlkilometrový úsek z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oblíbený Meteor nejspíš zavře. Štamgasti sepsali petici, říká hospodská

27. února 2024  14:22

Řadu let je hospůdka Meteor v karlovarské městské části Tuhnice nejen cílem milovníků zlatavého...

Referendum v Jáchymově o prodeji pozemků je neplatné. Město se bouří

25. února 2024  10:13

Referendum, ve kterém měli obyvatelé Jáchymova rozhodnout o prodeji pozemků pro plánovanou výstavbu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V průmyslové zóně v Chebu unikl oxid uhličitý, případem se zabývá policie

1. března 2024  8:30,  aktualizováno  8:36

V průmyslové zóně Dolní Dvory v Chebu unikl z cisterny ve větším množství oxid uhličitý. Byla kvůli...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Galerie WC byla srdcovka, ale Výměník Tuhnice nabízí mnohem větší prostor

2. března 2024  9:15

Jeden z nejzajímavějších volnočasových prostorů v Karlových Varech čekají změny. Tuhnický Výměník,...

Hranice postaví nová sportoviště. Kolik jich bude, ovlivní přísun peněz

1. března 2024  16:15

Volnočasové centrum sportu a zábavy pro děti, teenagery i dospělé vyrůstá v Růžovém údolí v...

Očkování dětí, které nemají svého pediatra, zajistí centrum v Karlových Varech

1. března 2024  13:30

Pro děti, jejichž rodiče marně shánějí stálého pediatra, bude určené očkovací centrum v Karlových...

Chebský hospic pomáhá potřebným, lidé se o něj mohou opřít už deset let

1. března 2024  9:35

Ještě nedávno bylo přání dožít doma pro mnoho lidí nedostižným snem. Pak se v Chebu dala dohromady...

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...