Karlovy Vary jsou plné cizinců, přijeli oslavit pravoslavné Vánoce

  13:41aktualizováno  13:41
Pravoslavným věřícím vrcholí Vánoce. Do Karlových Varů přijely slavit davy turistů, zejména ze zemí bývalého Sovětského svazu. Příjemné je to pro hoteliéry i drobné podnikatele v centru lázní.

Pravoslavní věřící v úterý slavili svátek narození Krista. Centrem pravoslavného duchovního života v Karlových Varech byl dopoledne chrám sv. Petra a Pavla. Na bohoslužbu dorazily stovky lidí, převážně pak rusky hovořících cizinců. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Paní Iveta, která prodává oplatky na třídě TGM si posledních pár dní příliš neodpočine. Do krámku jí proudí davy rusky hovořících turistů, kteří vyrazili na vánoční výlet do Karlových Varů.

"Kolik sem teď přijde zákazníků, není možné ani spočítat. Je to jako u Čechů. Také když na Vánoce někam vyrážejí, kupují coby dárek oplatky," řekla.

Fotogalerie

Kousek od jejího krámku postávají manželé z Moskvy. Prožít Vánoce v Karlových Varech je pro ně příjemné už proto, že do města létá přímá linka a hodně zdejších s nimi mluví v jejich mateřštině.

"Je tu nádherná atmosféra, příroda a s lidmi v našem věku tady vždy najdeme stejná témata k hovoru. Navíc do chrámu na bohoslužbu to máme kousek," shodli se.

Právě chrám sv. Petra a Pavla patří v těchto dnech mezi nejvyhledávanější cíle nejen zdejších pravoslavných věřících, včetně Čechů, ale hlavně turistů.

"Nejvíc se nás ptají, kde a od kolika se konají bohoslužby. A pak je zajímají také koncerty. Těch je tu teď spousta," prozradila Kateřina Strejčková z karlovarského infocentra.

Počty ruskojazyčných návštěvníků se v Karlových Varech začaly zvyšovat 27. prosince, kdy do krajského města začali létat a přijíždět nejen Rusové, ale také Ukrajinci, Bělorusové a další pravoslavné národy.

V pondělí měli co dělat dispečeři v zadní části dolního nádraží, kam dorazilo nebývalé množství autobusů plných turistů z východu. Těch pak odpoledne městem proudily davy.

Kalendáře se rozcházejí o třináct dní

Oproti západním křesťanům, kteří mají gregoriánský kalendář, se východní křesťanství řídí kalendářem juliánským. Rozcházejí se o třináct dní. Pravoslavný Štědrý den tak připadl na západní Tři krále.

V úterý věřící slavili svátek narození Krista. Centrem pravoslavného duchovního života byl od deseti hodin chrám sv. Petra a Pavla.

"Jsem mile překvapená. Každý rok je tu víc a víc věřících. Těší mě, že na bohoslužby chodí i děti a mladí lidé," řekla Maria Čerevko, pravoslavná věřící a členka chrámového sboru.

Při dopolední dvouhodinové bohoslužbě navštívily chrám stovky lidí. Někteří jen na chvíli, jiní setrvali do konce. Po skončení bohoslužby na ně před chrámem čekalo malé pohoštění. Podával se horký čaj nebo klobásky.

"Je to takové malé pohoštění pro všechny, kteří přijdou slavit. Setkáme se tady a popřejeme si hezké svátky," vysvětlila jedna z věřících.

Pravoslavné Vánoce potrvají do 19. ledna, kdy vyvrcholí svátkem Zjevení Páně, kterým pravoslaví připomíná Kristův křest v Jordánu. K řece tehdy přicházelo mnoho lidí z Jeruzaléma a okolí, aby v ní smyli své hříchy.

Pravoslavní věřící už několik let po ranní bohoslužbě podstupují očistnou lázeň v areálu restaurace ve Svatošských skalách, u které je jezírko s ledovou vodou a jesetery (více o tradici čtěte zde). Podle tradice je však v tu dobu očistná kterákoli voda, třeba i ta, která teče doma z kohoutku.

  • Nejčtenější

Karlovy Vary porazily Litvínov v prodloužení, rozhodl Koblasa

Hokejisté Karlových Varů porazily v předehrávce 9. kola Tipsport extraligy tým Litvínova 4:3 v prodloužení. V čase...

Žena se ubránila znásilnění. Vytáhla řezací nůž a útočníka mlátila kabelkou

Znásilnění se dokázala ubránit žena, kterou útočník přepadl po cestě domů v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku. Na...

VIDEO: Lupičky bez maskování přepadly benzinku, kde každý den nakupovaly

Dvojice lupiček přepadla čerpací stanici v Mokřinách na Chebsku s pomocí makety pistole a elektrického paralyzéru....

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

V lázeňském centru Varů hořel butik, oheň vyhnal i lidi z bytů

Obyvatele domu v lázeňském centru Karlových Varů vyhnal požár. Hořet začalo v přízemním obchodě s oblečením. Díky tomu,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Karlovarská parkoviště dostanou závory, dopravní podnik čeká větší tržby

Karlovarský dopravní podnik chystá projekt, který radikálně změní systém parkování v centru města. Už na konci října si...

Věž hradu Hauenštejn prokoukne, pak přijdou na řadu střecha a hradby

Ještě do konce letošního roku by měla být hotová generální oprava věže hradu Hauenštejn na Karlovarsku. Pod dohledem...

Mariánskolázeňský miniaturpark má další přírůstek, zmenšený zámek Lednice

Park Boheminium v Mariánských Lázních představil novou miniaturu. Tou je model zámku Lednice včetně skleníku, zmenšený...

Školy lákají žáky na nové obory, nově se v kraji budou učit pivovarníci

Ze širší nabídky oborů budou pro příští rok vybírat žáci devátých tříd v Karlovarském kraji. Přibudou na čtyřech...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz