Přibývá lidí, kteří nemají co jíst, jsou to i zkrachovalí podnikatelé

  9:02
Pomoc od Potravinové banky Karlovarského kraje se loni dostala k více lidem. Statistiky za loňský rok předčily všechna očekávání. Čísla ukazují, že přibylo klientů, ale i štědrých dárců. Mezi potřebnými přibyly vedle samoživitelů i úplné rodiny, které se ocitly v nouzi kvůli epidemii koronaviru, nebo zkrachovalí podnikatelé.
Pracovnice Potravinové banky Karlovarského kraje v jejím skladu v Sokolově...

Pracovnice Potravinové banky Karlovarského kraje v jejím skladu v Sokolově připravuje potraviny k distribuci. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Zatímco v roce 2019 to bylo přibližně 2 500 osob, loni už nás potřebovalo 5 680 osob,“ potvrdil ředitel potravinové banky Milan Hloušek s tím, že zájem ze strany odběratelských organizací v regionu se zvyšoval postupně po celý pandemický rok 2020. 

„Kromě toho jsme zásobovali i nové odběratele. Vloni jsme potraviny poskytli celkem padesáti subjektům včetně deseti měst a obcí. Třeba právě sociální odbory městských a obecních úřadů z celého kraje nás kontaktovaly častěji než kdy dřív,“ doplnil Hloušek. 

Množství poskytnuté potravinové a materiální pomoci se tak vyšplhalo téměř na 130 tun, o rok dříve to bylo 71 tun. S tím souvisela i loňská podzimní krize.

„Stále se zvyšující zájem o naše služby vedl k tomu, že se sklady banky velmi rychle vyprázdnily. Měli jsme nedostatek rýže, konzerv, mléka i drogerie, museli jsme proto začít šeřit. Zachránila nás až celostátní veřejná sbírka potravin na konci listopadu. Z té žijeme prakticky dodnes,“ konstatoval Milan Hloušek.

Celorepublikově byla právě tato sbírka z 21. listopadu 2020 historicky vůbec nejúspěšnější. Vynesla 440 tun zboží pro potřebné, konkrétně v Karlovarském kraji lidé pro sklad potravinové banky nakoupili téměř 15 tun potravin a drogerie.

„Bez dalšího pravidelného zásobování bychom přesto dál fungovat nemohli. A také v této oblasti jsme zaznamenali nárůst,“ zdůraznil Milan Hloušek. 

Více než v jiných letech pomáhají během pandemie obchodní řetězce, které potravinovým bankám po celé republice posílají zboží průběžně a celoročně.

Důležité je nestydět se

Mezi největší odběratele krajské Potravinové banky patří Armáda spásy v Karlových Varech, regionální sekce organizace Člověk v tísni, Pomoc v nouzi, farní a oblastní charity od Aše po Cheb, SOS dětská vesnička Karlovy Vary, Hospic Sv. Jiří v Chebu nebo Světlo Kadaň.

Jde o různé terénní služby, ale také o provozovatele azylových domů, nocleháren a nízkoprahových denních center či zařízení pro seniory. 

Cílovými skupinami jsou tak především samoživitelé, lidé bez domova, senioři a zdravotně postižení. Nově jde ale i o zkrachovalé podnikatele nebo i úplné rodiny s dětmi, které se však kvůli epidemii nemoci covid-19 ocitly téměř ze dne na den v nouzi.

„Organizace, které s námi spolupracují dlouhodobě a odebíraly si jednou týdně potraviny sotva pro pár rodin, najednou potřebovaly pomoc pro stovky lidí. Začali jsme pomáhat i chebské radnici, která zorganizovala potravinové balíčky pro seniory. A třeba z Josefova přijel osobně starosta, aby u nás pro místní lidi v nouzi potraviny zajistil,“ zavzpomínal Milan Hloušek.

„Už jsme stálí odběratelé a jednou týdně z banky potravinovou pomoc odebíráme dodnes. Zjistili jsme totiž, že někteří lidé u nás žijí na hranici chudoby a dlouhodobě jedí jenom rohlíky, přesto si o pomoc neřeknou. I proto jsme občany poprosili, aby si víc všímali druhých a včas na tuto situaci upozornili. My pak díky potravinové bance dokážeme pomoc zajistit,“ potvrdil starosta Josefova Jan Onak.

Zdaleka největší nárůst počtu klientů zaznamenala krajská Potravinová banka v uplynulém roce z řad rodičů s dětmi. „Často jde o lidi, kteří doposud žádnou pomoc nepotřebovali. Leckdy se tak stydí, že nám volají jejich příbuzní, babičky nebo sourozenci,“ potvrdil Hloušek.

Půjčky s rozmyslem

Nejhorší je pak podle něj vytloukat klín klínem. „Když nemůžu nakoupit běžné potraviny a navíc mi hrozí, že přijdu o střechu nad hlavou, není řešením rychlá půjčka bez toho, abych neměl promyšleno, jak budu mít na její splácení. Pokud o ní přesto přemýšlím, je to jasný signál, že jdu špatným směrem. V takovém případě doporučuji zavolat k nám a my pomůžeme,“ doporučil Hloušek. 

Výborně v posledním roce podle jeho zkušeností fungují i dluhové poradny. „Tu sokolovskou provozuje organizace Pomoc v nouzi a je bezplatná. Pomůže třeba i živnostníkům vyznat se v podporách, na které mají během pandemie nárok,“ upřesnil Hloušek.

Jeho lidé už teď chystají jarní sbírku pro potravinové banky, která se má uskutečnit 24. dubna.

I když případně nedojde ještě k většímu rozvolnění protiepidemických opatření, budou dobrovolníci stejně jako loni na podzim opět stát u kas v obchodech a pomáhat lidem s výběrem potřebného zboží. Lidé budou moci přispět i nákupem přes internet.

  • Nejčtenější

Ztraceného čápa Lumíra našli po třech dnech. Při obraně hnízda spadl do komína

10. dubna 2024  19:42

Drama se šťastným koncem, I tak by se dalo nazvat třídenní hledání chebského čápa Lumíra, který se...

Chovatel „venčil“ v parku na stromě hady, vyděšená žena zavolala strážníky

12. dubna 2024  14:36

Neznámý milovník hadů vzal dva své svěřence a nechal je užívat si teplé jarní slunce na stromě v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženy to chápou, vše vynahradíme, slibují veteráni českého hokejového kempu

8. dubna 2024

Premium Podstupují dřinu před vrcholným turnajem hezky od začátku. Už zase! Karlovarští útočníci Jiří...

Jestli budeš svědčit, skalpujeme tě, vyhrožovala dvojice svědkyni

8. dubna 2024  15:58

Osm let vězení nyní hrozí dvojici z Horního Slavkova na Sokolovsku. Policisté je viní z vydírání a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policii chybí v kraji 241 lidí. Nedokáže nabídnout více než místní firmy

9. dubna 2024  9:46

Zejména nabídky firem ze soukromého sektoru stojí za dlouhodobým podstavem policistů v Karlovarském...

Lázně si ze sebe dělaly legraci na pohlednicích

14. dubna 2024  10:43

Když se jednou karlovarský amatérský historik a autor dvou knih o Karlových Varech Antonín Foglar...

Oldies disco se bez šlágrů Karla Gotta nebo Heleny Vondráčkové neobejde

13. dubna 2024  9:16

Když před dvanácti lety hecovali Martina Mojžíše z Nové Role kamarádi, aby zkusil vystoupit jako...

Přes překážky pro míček a rychle zpátky. Ve flyballu se radují psi i jejich páníčci

12. dubna 2024  17:21

Na dvě stovky účastníků z pěti zemí Evropy se o víkendu sjedou do Nové Role u Karlových Varů. Koná...

Zemědělská univerzita pomůže s výukou Chodovu, kde vzniká technické lyceum

12. dubna 2024  15:47

Jak se mohou města vypořádat s klimatickými změnami? I to budou řešit v projektu studenti...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...