Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Beethoven se zaťatou pěstí a rozevlátými vlasy krášlí lázně devadesát let

  9:52
Před devadesáti lety, 29. 9. 1929, byl v Karlových Varech odhalen pomník Ludwiga van Beethovena. Monumentální památník, který je mnoha autoritami považován za nejkrásnější Beethovenův pomník na světě, patří ke Karlovým Varům stejně samozřejmě jako Zítkova Mlýnská kolonáda.

Výtvarník Heřman Kouba je autorem replik reliéfů, které kdysi zdobily okraje Beethovenova pomníku v Karlových Varech u Parkhotelu Richmond. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ta samozřejmost ale byla dosti draze vykoupena. Nesamozřejmé bylo už místo, na kterém byla v roce 1929 socha geniálního skladatele postavena. Beethoven tady totiž nahradil císaře Františka Josefa I., jehož devět metrů vysoký pomník zde byl odhalen v srpnu 1911. 

Jeho odstranění po první světové válce nesli tehdejší Karlovaráci, tradičně zaměření na rakouskou aristokratickou klientelu, dost nelibě a demontáž se poněkud protáhla. Přestože byla už krátce po vzniku Československa téměř čtyřmetrová postava císaře na vrcholku pomníku zabedněna, k jejímu sejmutí nakonec došlo až po vydání zákona na ochranu republiky z dubna 1923.

Stavbu provázely roky odkladů

Myšlenka postavení pomníku Ludwiga van Beethovena v Karlových Varech se zrodila v roce 1912, kdy uplynulo sto let od jeho návštěvy lázeňského města a benefičního koncertu, který zde Beethoven odehrál 6. srpna 1812 ve prospěch obyvatel vyhořelého lázeňského města Baden u Vídně. Než mohlo dojít k jejímu naplnění, vypukla první světová válka. 

Také prvních pár let po ní měli v Karlových Varech jiné starosti, a soutěž na návrh a realizaci Beethovenova pomníku tak městská rada vypsala až v roce 1923. Na stejném zasedání, kde rozhodla o odstranění sochy Franze Josefa, kterým se uvolnilo i místo pro nový monument. Ten měl být slavnostně odhalen při příležitosti stého výročí úmrtí skladatele v roce 1927, došlo k němu ale až o dva roky později.

Karlovaráci i hosté největších českých lázní mohli nový pomník v celé jeho nádheře poprvé spatřit v neděli 29. září 1929. Bronzová socha zobrazuje skladatele jako muže se zaťatou pravou pěstí a rozevlátými vlasy stavícího se na odpor větru, stejně jako se živý Beethoven ve svém díle stavěl na odpor všem konvencím a zavedeným klišé. 

Postava v dvojnásobné životní velikosti je vyzdvižena na vysoký, vepředu zaoblený sokl s prostým, leč výrazným nápisem Beethoven. Je ústředním bodem památníku, vystavěného ze světlé petrohradské žuly na půlkruhovém půdorysu otevřeném směrem k divákovi širokým schodištěm, po jehož stranách jsou umístěny dva reliéfy s alegoriemi hudby ve formě ženských aktů doplněné německými nápisy, z nichž levý hlásá (v českém překladu) „Hudba má v muži vykřesat z duše oheň“ a pravý „Ukaž svou sílu, osude, nejsme páni sami nad sebou. Co je dáno, staň se“.

Po válce měl Beethoven namále

Podobně jako Franz Josef byl i Beethoven vystaven těžké zkoušce, ze které nakonec, na rozdíl od habsburského monarchy, vyšel jako vítěz. Namále měl krátce po druhé světové válce, kdy se (jakož i jinde v českém pohraničí) v rámci tzv. „národní očisty“ hromadně likvidovalo všechno, co připomínalo někdejší německou nadřazenost, včetně pomníků. 

V Karlových Varech tomu padly za oběť pomník romantického básníka Theodora Körnera a na pět let byla z očí veřejnosti odstraněna i busta „knížete básníků“ J. W. Goetha. Beethoven nakonec odolal, pomník ale přišel o oba alegorické reliéfy, které byly v květnu 1946 sejmuty a nenávratně zničeny. Dnes jsou na jejich místech repliky zhotovené podle dobových fotografií.

Osud, který ušetřil pomník Beethovena, byl ale nemilosrdný k jeho autorovi, jímž byl karlovarský rodák Hugo Uher. Umělec nevšedního talentu, jenž poprvé spatřil světlo světa ve vřídelním městě 1. dubna roku 1882, rozvíjel svoje nadání nejprve na odborné keramické škole v Bechyni, kterou absolvoval v roce 1899, později u známého českého sochaře prof. Suchardy na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, na uměleckých školách v Berlíně a Rudolstadtu a na studijních cestách do Benátek a Říma. 

Jeho první velkou zakázkou byl v roce 1906 náhrobek známého hoteliéra Karla Puppa na karlovarském hřbitově, krátce nato se už zařadil mezi nejvýznamnější tvůrce své doby jako autor mauzolea holandského generálního konzula Pohla v severočeské Raspenavě. 

Kromě monumentálních funerálních děl, zejména hrobek významných karlovarských rodin, vytvořil i velké množství drobných plastik, z nichž nejznámější je krásná soška houslaře stojícího na zeměkouli, která od roku 1927 zdobí náměstíčko v Lubech.

Smutný osud autora pomníku

Největším a bezesporu nejvýznamnějším dílem Huga Uhera je pomník k poctě Ludwiga van Beethovena v Karlových Varech. Osud, který nakonec jeho mistrovské dílo ušetřil, byl k Uherovi samotnému o to krutější. Sochař, který celý svůj život stál mimo politické dění a žil jen pro své umění, těžce doplatil na to, že se v roce 1923 oženil s dívkou ze staré karlovarské rodiny Angel Eberhardovou. 

Do rodiny totiž patřil jistý Karl Hermann Frank, Angelin bratranec, a tou dobou nepříliš úspěšný knihkupec v nedalekém Lokti, který později, v dobách nacistické okupace Československa, smutně proslul jako říšský státní ministr pro Protektorát Čechy a Morava, který se (kromě jiných zločinů) přímo „zasloužil“ o vypálení Lidic. 

Krátce po skončení války byl Hugo Uher v červnu 1945 ve svém karlovarském bytě v rámci honu na Frankovy příbuzné zatčen a po strastiplném pobytu v koncentračním táboře v Nové Roli převezen do věznice na Pankráci, kde v prosinci téhož roku zemřel. Jeho jméno dnes připomíná už jen signatura na pravé spodní hraně podstavce sochy, která svého tvůrce přežívá už o téměř tři čtvrti století.

Autor:
  • Nejčtenější

Ašský fotograf zjistil, že zrzavé modelky si rády pospí, než se vydají posnídat

Už roky zachycuje amatérský fotograf Pavel Černý z Aše volně žijící zvířata v jejich přirozeném domově. Jakmile za...

Afghánec, který ve Varech pobodal ženu a druhou rdousil, dostal 22 let

Výjimečný trest 22 let ve věznici se zvýšenou ostrahou a následné vyhoštění ze země na dobu neurčitou vyměřil v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ryby z nádrže Skalka nejsou k jídlu, obsahují příliš mnoho jedovaté rtuti

Ryby v nádrži Skalka na Chebsku obsahují velké množství jedovaté rtuti. Vyplývá to ze zprávy státního podniku Povodí...

Za ubodání babičky skončí školák v ústavu, poslal ho tam soud pro mládež

Třináctiletý školák, který loni v únoru ubodal na Chebsku svou babičku, skončí ve výchovném ústavu. Rozhodl tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na rekonstrukci vily Taormina nemá město peníze, raději ji prodá

Zastupitelé města Mariánské Lázně se rozhodli nepokračovat v plánu přestavět prázdnou vilu Taormina na bytový dům....

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Opozice na Chebsku není spokojená s cenou tepla, sepsala petici za zlevnění

Lidem v Chebu a v Aši vadí vysoké ceny tepla a teplé vody, které jim dodává Terea Cheb. Opoziční uskupení Koalice pro...

Porodnost v Karlovarském kraji poprvé více ovlivnily matky z Ukrajiny

Ve třech nemocnicích v Karlovarském kraji přišlo loni na svět 2136 dětí. Nejvíce v Karlových Varech, a to 1054...

Letecké spojení mezi Tel Avivem a Karlovými Vary pomůže cestovnímu ruchu

Příští místo přistání Tel Aviv. Dohoda o letech z Izraele do Karlových Varů je na spadnutí. Zástupce izraelské strany...

Město, kde se psaly dějiny. Herci divadla provázejí školáky historií Chebu

Seznámit školáky s bohatou historií Chebska a posílit jejich hrdost na to, že jsou součástí regionu, kde se psaly...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...