Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Beethoven se zaťatou pěstí a rozevlátými vlasy krášlí lázně devadesát let

  9:52
Před devadesáti lety, 29. 9. 1929, byl v Karlových Varech odhalen pomník Ludwiga van Beethovena. Monumentální památník, který je mnoha autoritami považován za nejkrásnější Beethovenův pomník na světě, patří ke Karlovým Varům stejně samozřejmě jako Zítkova Mlýnská kolonáda.

Výtvarník Heřman Kouba je autorem replik reliéfů, které kdysi zdobily okraje Beethovenova pomníku v Karlových Varech u Parkhotelu Richmond. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ta samozřejmost ale byla dosti draze vykoupena. Nesamozřejmé bylo už místo, na kterém byla v roce 1929 socha geniálního skladatele postavena. Beethoven tady totiž nahradil císaře Františka Josefa I., jehož devět metrů vysoký pomník zde byl odhalen v srpnu 1911. 

Jeho odstranění po první světové válce nesli tehdejší Karlovaráci, tradičně zaměření na rakouskou aristokratickou klientelu, dost nelibě a demontáž se poněkud protáhla. Přestože byla už krátce po vzniku Československa téměř čtyřmetrová postava císaře na vrcholku pomníku zabedněna, k jejímu sejmutí nakonec došlo až po vydání zákona na ochranu republiky z dubna 1923.

Stavbu provázely roky odkladů

Myšlenka postavení pomníku Ludwiga van Beethovena v Karlových Varech se zrodila v roce 1912, kdy uplynulo sto let od jeho návštěvy lázeňského města a benefičního koncertu, který zde Beethoven odehrál 6. srpna 1812 ve prospěch obyvatel vyhořelého lázeňského města Baden u Vídně. Než mohlo dojít k jejímu naplnění, vypukla první světová válka. 

Také prvních pár let po ní měli v Karlových Varech jiné starosti, a soutěž na návrh a realizaci Beethovenova pomníku tak městská rada vypsala až v roce 1923. Na stejném zasedání, kde rozhodla o odstranění sochy Franze Josefa, kterým se uvolnilo i místo pro nový monument. Ten měl být slavnostně odhalen při příležitosti stého výročí úmrtí skladatele v roce 1927, došlo k němu ale až o dva roky později.

Fotogalerie

Karlovaráci i hosté největších českých lázní mohli nový pomník v celé jeho nádheře poprvé spatřit v neděli 29. září 1929. Bronzová socha zobrazuje skladatele jako muže se zaťatou pravou pěstí a rozevlátými vlasy stavícího se na odpor větru, stejně jako se živý Beethoven ve svém díle stavěl na odpor všem konvencím a zavedeným klišé. 

Postava v dvojnásobné životní velikosti je vyzdvižena na vysoký, vepředu zaoblený sokl s prostým, leč výrazným nápisem Beethoven. Je ústředním bodem památníku, vystavěného ze světlé petrohradské žuly na půlkruhovém půdorysu otevřeném směrem k divákovi širokým schodištěm, po jehož stranách jsou umístěny dva reliéfy s alegoriemi hudby ve formě ženských aktů doplněné německými nápisy, z nichž levý hlásá (v českém překladu) „Hudba má v muži vykřesat z duše oheň“ a pravý „Ukaž svou sílu, osude, nejsme páni sami nad sebou. Co je dáno, staň se“.

Po válce měl Beethoven namále

Podobně jako Franz Josef byl i Beethoven vystaven těžké zkoušce, ze které nakonec, na rozdíl od habsburského monarchy, vyšel jako vítěz. Namále měl krátce po druhé světové válce, kdy se (jakož i jinde v českém pohraničí) v rámci tzv. „národní očisty“ hromadně likvidovalo všechno, co připomínalo někdejší německou nadřazenost, včetně pomníků. 

V Karlových Varech tomu padly za oběť pomník romantického básníka Theodora Körnera a na pět let byla z očí veřejnosti odstraněna i busta „knížete básníků“ J. W. Goetha. Beethoven nakonec odolal, pomník ale přišel o oba alegorické reliéfy, které byly v květnu 1946 sejmuty a nenávratně zničeny. Dnes jsou na jejich místech repliky zhotovené podle dobových fotografií.

Osud, který ušetřil pomník Beethovena, byl ale nemilosrdný k jeho autorovi, jímž byl karlovarský rodák Hugo Uher. Umělec nevšedního talentu, jenž poprvé spatřil světlo světa ve vřídelním městě 1. dubna roku 1882, rozvíjel svoje nadání nejprve na odborné keramické škole v Bechyni, kterou absolvoval v roce 1899, později u známého českého sochaře prof. Suchardy na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, na uměleckých školách v Berlíně a Rudolstadtu a na studijních cestách do Benátek a Říma. 

Jeho první velkou zakázkou byl v roce 1906 náhrobek známého hoteliéra Karla Puppa na karlovarském hřbitově, krátce nato se už zařadil mezi nejvýznamnější tvůrce své doby jako autor mauzolea holandského generálního konzula Pohla v severočeské Raspenavě. 

Kromě monumentálních funerálních děl, zejména hrobek významných karlovarských rodin, vytvořil i velké množství drobných plastik, z nichž nejznámější je krásná soška houslaře stojícího na zeměkouli, která od roku 1927 zdobí náměstíčko v Lubech.

Smutný osud autora pomníku

Největším a bezesporu nejvýznamnějším dílem Huga Uhera je pomník k poctě Ludwiga van Beethovena v Karlových Varech. Osud, který nakonec jeho mistrovské dílo ušetřil, byl k Uherovi samotnému o to krutější. Sochař, který celý svůj život stál mimo politické dění a žil jen pro své umění, těžce doplatil na to, že se v roce 1923 oženil s dívkou ze staré karlovarské rodiny Angel Eberhardovou. 

Do rodiny totiž patřil jistý Karl Hermann Frank, Angelin bratranec, a tou dobou nepříliš úspěšný knihkupec v nedalekém Lokti, který později, v dobách nacistické okupace Československa, smutně proslul jako říšský státní ministr pro Protektorát Čechy a Morava, který se (kromě jiných zločinů) přímo „zasloužil“ o vypálení Lidic. 

Krátce po skončení války byl Hugo Uher v červnu 1945 ve svém karlovarském bytě v rámci honu na Frankovy příbuzné zatčen a po strastiplném pobytu v koncentračním táboře v Nové Roli převezen do věznice na Pankráci, kde v prosinci téhož roku zemřel. Jeho jméno dnes připomíná už jen signatura na pravé spodní hraně podstavce sochy, která svého tvůrce přežívá už o téměř tři čtvrti století.

Autor:
  • Nejčtenější

Když třísknou telefonem, voláme znovu. Studentky pomáhají hygieně

Dvacet budoucích sestřiček vypomáhá tam, kde je jich teď zapotřebí nejvíc. Jednou z nich budou diplomované dětské...

Prostitutky se z ulic přesunuly do bytů, teď jim pandemie vzala zákazníky

Premium Koronavirus utlumil život v celém Česku. Změny zaznamenaly také ženy, které v ulicích a na privátech nabízejí k sexu...

Chebská studentka se kvůli pandemii učí čínštinu online přes půl světa

Když se po skončení středoškolských studií na gymnáziu Lenka Ištvaníková z Chebu rozhlížela po světě a zvažovala kam...

Zvládneme to, ale na úkor zdravotníků, tvrdí primář sokolovské interny

Sokolovská nemocnice patří v regionu k zařízením, kde mají covidová lůžka intenzivní péče a denně tu bojují o životy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oslovila mě směs tajemna, víry a přírody, říká zachránce poutního místa

Zkusíme to. Takové rozhodnutí stálo před lety za oživením Skoků u Žlutic, které v minulosti prosluly jako poutní místo....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Zvládneme to, ale na úkor zdravotníků, tvrdí primář sokolovské interny

Sokolovská nemocnice patří v regionu k zařízením, kde mají covidová lůžka intenzivní péče a denně tu bojují o životy...

Ploty podél D6 budou pevnější, ochrání řidiče před srážkou se zvěří

Výrazně lepší ochranu dálnice před vniknutím divoké zvěře slibují nové ploty, které se začínají objevovat podél dálnice...

Mariánskolázeňské vody pronikají na arabský trh, Aqua Maria má certifikát

Mariánskolázeňské minerální vody budou moci ochutnat i v Perském zálivu, konkrétně ve Spojených arabských emirátech....

Kříž opět zdobí věžičku chrámové lodi, svěcení se odehrálo přímo na střeše

Přímo na střeše pravoslavného chrámu sv. Olgy ve Františkových Lázních vysvětil duchovní správce svatostánku, otec Vít...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Tři týdny a konec. Prodloužení restrikcí by nás zničilo, tvrdí obchodníci

Vládní rozhodnutí o uzavření obchodů a služeb jejich provozovatele rozzlobilo, přestože většina z nich tento krok...