Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. června 2023 Bruno

Vary hledají místo pro čtvrtou sochu Karla IV. Ve hře je šest lokalit

  9:17
Nejvhodnější místo pro jezdeckou sochu zakladatele krajského města Karla IV. hledají prostřednictvím ankety členové Rotary Clubu Karlovy Vary a jejich spolupracovníci. Navrhli šest možných lokalit.
1. místo - návrh akademického sochaře Michala Gabriela, který přišel s...

1. místo - návrh akademického sochaře Michala Gabriela, který přišel s panovníkovou jezdeckou sochou v nadživotní velikosti. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Čtvrtou sochou Karla IV. v krajském městě se má stát návrh Michala Gabriela, který v závěru oslav panovníkova 700. výročí narození vyhrál soutěž pořádanou Rotary Clubem Karlovy Vary a Galerií umění. Jezdeckou sochu z nerezového plechu původně Michal Gabriel vytvořil pro Smetanovy sady, a to vedle květinového data. Jenže k tomu měli výhrady památkáři. Proto teď se souhlasem autora vybírají lidé jiné místo.

„Anketu máme na třech místech. Jedno je přímo v Galerii umění, druhé na magistrátu a třetí v krajské knihovně, kde se návštěvníci mohou vyjádřit anebo napsat svůj názor. Možná, že mají i jiné návrhy, což bychom samozřejmě uvítali,“ řekl Ivan Týn z Rotary Clubu. Právě on s nápadem na vznik čtvrté sochy Karla IV. přišel.

Lidé mohou prostřednictvím hlasovacích lístků vybírat lokalitu do konce září. Jde o místo u hlavní pošty, křížení Zeyerovy ulice s třídou T. G. M., park před Císařskými lázněmi, kde se dnes nachází panovníkova pískovcová socha od Otakara Švece, prostranství před Vřídelní kolonádou, park na Divadelním náměstí či přemostění říčky Teplé v místě, kde stojí Mlýnská kolonáda.

Mimo těchto šesti lokalit má svou představu také ředitel Kanceláře architektury města Petr Kropp. Zástupcům Rotary Clubu předestřel, že přemýšlel o částech mimo historické centrum i o tom, že by se socha stala jakýmsi pohyblivým celkem, který by se přesouval z místa na místo, a lidé by tak mohli posoudit jeho vyznění. 

Sochy v Karlových Varech

  • Poslední sochou, kterou město pořídilo, byl v roce 2007 bronzový pomník Tomáše Garrigua Masaryka od karlovarského akademického malíře Jana Kotka.
  • Další díla pak už měla veskrze smůlu. Sedícího čerta na Tržní kolonádě od Jaroslava Róny odmítli lidé v anketě, Pavel Opočenský si zase musel odstěhovat svůj obelisk od Vřídelní kolonády, neboť s koupí nesouhlasili zastupitelé.
  • Veřejná prostranství ale začala v posledních třech letech oživovat písková díla. V roce 2016 vznikly za 269 tisíc korun socha Karla IV. u Mlýnské kolonády, socha na téma Zámecká věž před Tržní kolonádou a socha na téma korunovační klenoty ve Smetanových sadech.
  • O rok později mohli lidé u Mlýnské kolonády vidět pískové dílo na téma Vary v pohybu za 115 tisíc korun, v minulém roce tento prostor oživila socha na téma T. G. Masaryk na koni, která stála rovněž 115 tisíc korun.
  • Členové nynějšího vedení města začátkem roku prohlásili, že jsou sice uměleckým dílům nakloněni, ovšem z jiných materiálů, než je písek.

Cenu díla, která má být i s podstavcem 4,8 metru vysoká a vážit 24 tun, vyčíslil sám autor na osm milionů korun. Další peníze bude stát úprava prostranství. Jak upozornil Ivan Thýn, může to být i dražší, než je cena samotné sochy. Rotary Club má několik nápadů, kde peníze získat. 

„Jeden z nich je třeba nadace, kterou by zřejmě muselo založit zastupitelstvo města či krajský úřad. To by vedlo k založení spolku pro postavení jezdecké sochy Karla IV.,“ zmínil. V takovém případě by byl nutný vklad nějaké symbolické částky, například dvaceti či padesáti tisíc korun, a spolek by musel dodržet potřebné náležitosti vedoucí k jeho založení.

„Základní částka potřebná k vybudování pomníku by mohla vzniknout právě na základě soustředění nějakých finančních prostředků tímto způsobem. Samozřejmě by to byla i příležitost pro drobné dárce,“ doplnil Ivan Thýn.

Členové Rotary Clubu by podle něj byli také rádi, pokud by došlo k podepsání jakéhosi memoranda mezi vedením města a autorem. Ten už s předchozím i současným vedením či třeba ředitelem Kanceláře architektury města jednal, ale doposud nevznikl žádný písemný dokument.

„Byl by v něm zřetelně definovaný cíl a to, za jakých podmínek ho bude dosaženo. To znamená, že se najde nějaké vhodné místo a budou s tím souhlasit orgány, kterých se to týká. Na druhé straně tam musí být i nějaké zmínky o formě financování a předpokládané částce. Ta se nebude týkat jen eventuálního pomníku, ale pochopitelně i úprav celého prostranství,“ přiblížil Ivan Thýn.

Soutěž o novou sochu Karla IV. vyhodnotili organizátoři na jaře 2017. Bývalí radní se k jejímu pořízení stavěli spíše diplomaticky.

„Socha je nákladná, město na ni doposud nevyhradilo prostředky. Je ale pravda, že Karlovy Vary nemusejí být jediné, které se na ní budou podílet,“ uvedl mluvčí karlovarské radnice Jan Kopál. 

Podle primátorčina náměstka Tomáše Trtka je zatím předčasné o městských penězích za sochu mluvit. Jeho kolega náměstek Petr Bursík dílu fandí. „Ze svého osobního pohledu věřím, že ta socha realizovaná bude,“ uvedl.

Michal Gabriel v současné době vystavuje v Galerii umění, kde si mohou lidé jeho díla včetně návrhu jezdecké sochy prohlédnout do 8. září.

  • Nejčtenější

Pojišťovna po úmrtí syna nepomůže, její úřednice přitom chybně sepsala smlouvu

Petru Zikmundovi z Božičan na Karlovarsku se doslova zhroutil svět. Nečekaně mu zemřel osmadvacetiletý syn. Společně...

Karlovarský kraj ochromil výpadek elektřiny, mohla za to porucha na rozvodně

Karlovarský kraj v úterý ráno zasáhl rozsáhlý výpadek dodávky elektřiny. Výpadek nastal okolo 8:30 a týkal se prakticky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Sokolovsku hořel les, do akce se zapojili i hasiči z Německa a vrtulník

Mezi Bublavou a Kraslicemi na Sokolovsku v neděli odpoledne vzplál les. Hasičům se krátce po osmé hodině večerní...

Běh rozšiřuje poznání, stihnete toho mnohem víc, říká vytrvalec Miloš Škorpil

Premium Ultramaratonec a propagátor běhu Miloš Škorpil vypráví, jak mu běh pomáhá objevovat krásy Česka. Muž, který příští rok...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fotograf Pavel Černý má slabost pro lišky, na ulovení snímků čeká i hodiny

Hodiny a hodiny tráví nyní v lese ašský fotograf Pavel Černý. Snaží se ulovit snímky mláďat, která se právě nyní...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Nadávky a bití do hlavy, násilník dlouhodobě týral svou o 18 let starší ženu

Týrání osoby žijící ve společném obydlí, porušování domovní svobody, maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání,...

Cheb možná zdraží poplatky za odpad. Kvůli pendlerům i chatovým osadám

Více než padesát milionů korun zaplatilo vloni město Cheb za svoz a likvidaci odpadu. Podle předpokladů se bude tato...

Nové byty v Dragounské ulici jsou před dokončením, sloužit mají seniorům

V panelovém domě v chebské Dragounské ulici, kde před časem sídlil krajský domov pro seniory, vznikají nové...

Sokolovská uhelná ještě těží, v budoucnu si ale musí poradit i bez uhlí

Na polovinu objemu klesla za posledních pět let těžba hnědého uhlí Sokolovské uhelné. Největší lom Jiří opouští nyní...

Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?
Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?

Podravka NATUR využívá pouze čerstvé a kvalitní suroviny, bez umělých přísad, konzervantů nebo barviv. Vyzkoušely jsme kombinaci zeleniny, koření a...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Přehnaným cvičením jsem si zničila tělo, říká Jennifer Anistonová

Hvězda seriálu Přátelé Jennifer Anistonová (54) přiznala, že byla posedlá štíhlostí a cvičila tak intenzivně, že tím...