Konečně jsem Češka, raduje se žena ze Sokolovska po letech čekání

  10:36aktualizováno  10:36
Slavnostní atmosféra, hudba, květiny. To všechno patří ke státoobčanskému slibu. Premiérově ho má za sebou i Krajský úřad Karlovarského kraje, kde se občankou České republiky stala Laura Čikošová Vyšinskaja pocházející z Běloruska.
Laura Čikošová Vyšinskaja žije v Česku od svých deseti let. Teprve před nedávnem se ale oficiálně stala českou občankou. (Ilustrační snímek)

Laura Čikošová Vyšinskaja žije v Česku od svých deseti let. Teprve před nedávnem se ale oficiálně stala českou občankou. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Laura žije v Česku už deset let a bydlí v Novém Sedle na Sokolovsku. „Získat české občanství pro mě nebylo úplně jednoduché, musela jsem vyplňovat spousty papírů a navštívit kvůli tomu hodně úřadů,“ řekla.

Cizinci, kteří se o občanství ucházejí, musejí dobře ovládat češtinu, mít základní znalosti ústavního systému a orientovat se v reáliích. Testy však Laura Čikošová Vyšinskaja bez problémů zvládla.

„V České republice žiji od svých deseti let a chodila jsem tady už do základní školy. Díky tomu jsem neměla testy tak přísné jako ti, kteří byli v době příchodu do Česka mladší než já,“ uvedla.

Na slavnostní ceremoniál dorazila i se svou malou dcerou, která udílení občanství prospala v kočárku. „Snažili jsme se všechno ztlumit, abychom ji neprobudili,“ prozradila Veronika Severová z krajského úřadu.

Státoobčanské sliby skládají od Nového roku cizinci už pouze na krajských úřadech, do té doby to směly být i úřady obcí s rozšířenou působností. Ty budoucí české občany stále ještě vítají, jedná se ale o žádosti, které lidé podali ještě před platností nového zákona.

Ačkoli z pohledu zastoupení cizinců mezi obyvatelstvem patřilo podle statistik Karlovarskému kraji v rámci celé České republiky dlouhodobě druhé místo, Laura Čikošová Vyšinskaja je první, kdo na krajském úřadě slib složil. Podle Veroniky Severové je to tím, že cesta k občanství je dlouhou procedurou. O jeho udělení rozhoduje ministerstvo vnitra a zaměstnanci kraje nemohou odhadnout, kolik lidí bude paní Lauru následovat.

O české občanství se za pár týdnů bude velmi zajímat i karlovarský advokát Ronald Němec. Chce jej získat pro Gjona Perdadaje, kosovského hrdinu, který žije v Karlových Varech. Před čtrnácti lety ochránil starou ženu před zlodějem, ten mu ovšem prořízl hrdlo. Kosovan je od té doby plně invalidní, nemůže psát, ani mluvit, tedy jen těžko může splnit současné podmínky udělení občanství.

„Nyní čekáme na 28. října, jestli pan prezident vyznamená pana Perdedaje státním vyznamenáním, na které jej už dvakrát navrhl Senát. Ať už medaili dostane, nebo nikoli, rád bych pro něj o občanství požádal,“ uvedl Ronald Němec.

Obyvatel kraje je už méně než 300 tisíc

Podle údajů Českého statistického úřadu žilo k poslednímu červnu letošního roku v Karlovarském kraji 299 712 obyvatel. Poprvé tak jejich počet klesl pod 300tisícovou hranici. Ke konci loňského roku pobývalo v regionu 18 850 cizinců, a to převážně mužů, kterých bylo 10 532.

Jsou tu i lidé, kteří získali ve zdejších městech ochranný azyl. Karlovarská radnice ví o třech případech, neboť se na ni obrátilo ministerstvo vnitra se žádostí o dotace na nájemné. „Takové žádosti jsme zpracovávali tři, z toho dva žadatelé - rodina z Běloruska a rodina z Ukrajiny, bydlí v Karlových Varech a jedna rodina z Běloruska žije v Sokolově,“ uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Úřednici však důvody azylu nezjišťují. V loňském roce získalo české státní občanství 111 lidí, letos jich je o něco víc. Do poloviny září přibylo v kraji 155 nových českých občanů.

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Další z rubriky

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

O nehodě se už lidé dozvědí včas, slíbil Karlovarský kraj i hasiči

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

O únorové havárii v generátorovně Sokolovské uhelné ve Vřesové se lidé dozvěděli příliš pozdě. Na to, že se vůbec něco...

Zeman navštívil Milhostov, kde ho volil skoro každý. Darem dostal karikaturu

Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Milhostově na Chebsku. Dostal...

Tady mají Miloše Zemana rádi. Devadesát procent voličů, kteří přišli ve druhém kole prezidentských voleb v Milhostově...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz