Oprava krematoria v Karlových Varech skončila, pohřby žehem budou levnější

  15:58aktualizováno  15:58
Za nižší cenu a hlavně přímo v regionu nyní mohou zajistit žeh nebožtíků pozůstalí z Karlovarského kraje. Od poloviny června je znovu v provozu krematorium v Karlových Varech. Zatím ovšem pouze ve zkušebním.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

 „Do plného provozu přejdeme od 1. července,“ potvrdila Irena Fořtová, jednatelka společnosti Fořt a synové, která karlovarské krematorium provozuje.

„Po skončení oprav bylo nutné udělat ještě potřebná autorizovaná měření,“ doplnila jednatelka. Pro veřejnost může být potěšující, že se nová technologie neprojeví v ceně žehu. Ta je daná magistrátem města jako vlastníkem krematoria na 2 200 korun bez DPH.

„Oproti době, kdy jsme byli nuceni vozit těla k žehu do Hrušovan u Chomutova, bude cena nižší. Tam se za kremaci platilo 2 900 korun,“ doplnila Fořtová.

„Celková cena opravy činila 5,96 milionu korun bez DPH, částkou 3,5 milionu přispěl městu i Karlovarský kraj,“ řekl k finanční náročnosti opravy technologie kremační pece Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu.

Zhotovitel, kterým byla brněnská firma PKI Teplotechna, podle smlouvy poskytuje záruku na opravenou pec v trvání pěti let a garantuje provedení dvanácti tisíc pohřbů žehem při dodržení předepsaných provozních podmínek.

„Mezi ty patří například i maximální hmotnost rakve s ostatky, která nesmí překročit 180 kilogramů. Proto byla do krematoria pořízena i provozní váha,“ upřesnil Kopál.

Za problémy mohl požár technologie

Provoz karlovarského krematoria se zastavil v září roku 2017. „Žáruvzdorná vyzdívka pece vydrží 12 až 15 tisíc žehů. Před dvěma a půl lety ovšem nebyla vůle investovat do technologie potřebné prostředky. A to byl začátek konce karlovarského krematoria,“ komentoval stav v krematoriu Jiří Bezděk, specialista společnosti PKI Teplotechna Brno, která zajišťovala opravu technologie. Tu přitom právě Jiří Bezděk před dvaceti lety osazoval.

Důvodem, proč krematorium přestalo sloužit svému účelu, byl požár technologie. Její obnova byla náročná. Jenom žáruvzdorná vyzdívka pece, kterou je nutné kompletně vyměnit, totiž vážila úctyhodných 13 tun.

„Z původní pece zbyla jenom kostra. Dostala nejen novou vyzdívku, ale například také kompletně novou elektroinstalaci,“ vypočetl Bezděk. Důkladná obnova se ovšem dotkla i rekuperační jednotky pece.

Stěhování v budoucnosti

Představitelé Karlových Varů i kraje se už dnes zamýšlejí nad tím, jak by mohla služba krematoria vypadat do budoucna. I když politici zatím nemají jasno, Kancelář architektury města už má jasnou vizi.

„Nové krematorium by mělo být postaveno bez vazby na obřadní síň a mimo obytnou zástavbu jako čistě technická budova s nejmodernějšími technologiemi. Nová budova by měla být situována v centru kraje, aby byla zajištěna optimální dojezdová vzdálenost pro pohřební služby ze všech koutů regionu, a z tohoto důvodu by mělo být vyhledáno nové vhodné místo,“ uvedl před nedávnem Petr Kropp, ředitel Kanceláře architektury města.

Kancelář připravuje i další krok obnovy krematoria, totiž dlouho slibovanou opravu smuteční síně.

  • Nejčtenější

Karlovy Vary porazily Litvínov v prodloužení, rozhodl Koblasa

Hokejisté Karlových Varů porazily v předehrávce 9. kola Tipsport extraligy tým Litvínova 4:3 v prodloužení. V čase...

Žena se ubránila znásilnění. Vytáhla řezací nůž a útočníka mlátila kabelkou

Znásilnění se dokázala ubránit žena, kterou útočník přepadl po cestě domů v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku. Na...

VIDEO: Lupičky bez maskování přepadly benzinku, kde každý den nakupovaly

Dvojice lupiček přepadla čerpací stanici v Mokřinách na Chebsku s pomocí makety pistole a elektrického paralyzéru....

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

V lázeňském centru Varů hořel butik, oheň vyhnal i lidi z bytů

Obyvatele domu v lázeňském centru Karlových Varů vyhnal požár. Hořet začalo v přízemním obchodě s oblečením. Díky tomu,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Věž hradu Hauenštejn prokoukne, pak přijdou na řadu střecha a hradby

Ještě do konce letošního roku by měla být hotová generální oprava věže hradu Hauenštejn na Karlovarsku. Pod dohledem...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

Řidičům v Chebu se konečně uleví, do Pivovarské ulice se vrátí provoz

Začátkem listopadu by se měla motoristům plně otevřít jedna z hlavních dopravních tepen v Chebu, Pivovarská ulice. Její...

V lázeňském centru Varů hořel butik, oheň vyhnal i lidi z bytů

Obyvatele domu v lázeňském centru Karlových Varů vyhnal požár. Hořet začalo v přízemním obchodě s oblečením. Díky tomu,...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz