Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

V Pomezí je dlouhá fronta na test, pendleři už nemusí stát venku na mrazu

  11:12
Mnohakilometrové kolony od rána stojí na hraničním přechodu Pomezí nad Ohří. Tvoří je automobily pendlerů, kteří musí mít od sobotní půlnoci při vstupu do Bavorska negativní test na koronavirus, který není starší 48 hodin. Právě na hranicích, v nově vybudovaném mobilním odběrovém místě, nyní mohou antigenní test absolvovat.

Další odběrné místo je pak kousek za hranicemi na německé straně. To ale ráno zelo prázdnotou. Důvodem by mohlo být to, že němečtí zdravotníci zde nabízejí PCR test, jehož vyhodnocení trvá až 48 hodin. Policisté i chebská radnice proto radí, aby lidé, kteří test aktuálně nepotřebují, zajeli na německé testovací stanoviště.

Fronty pendlerů na přechodu v Pomezí nad Ohří

Chebského místostarostu Jiřího Černého vyhnaly zprávy z Facebooku na česko-německou hranici už v sobotu. „Přestože samotný test trvá včetně administrativy do dvaceti minut, před německým testovacím místem se čekalo až tři hodiny. Lidi stáli v té zimě venku ve frontě. Bylo tam možná přes tisíc lidí. Takže jsem zaurgoval starostu, ten zburcoval hejtmana a hejtman dal echo na ministerstvo. Já jsem mezitím zajistil přes chebské dobrovolné hasiče alespoň pro ty lidi horký čaj,“ vysvětlil Černý. 

Podle jeho slov byla o víkendu situace na hranicích neúnosná. „Řekl bych, že ty podmínky byly až nelidské. Stát v tom mrazu tři hodiny ve frontě... Ani co se týče dodržování protiepidemických opatření to nebylo ideální. Když vezmu, kolik tam bylo lidí. Proto se rychle udělalo testovací místo u nás. Dnes ráno jsem jej byl zkontrolovat a je pravda, že ta fronta je tam taky tak na tři hodiny, ale lidé už naštěstí mohou sedět v autě a jen popojíždějí,“ doplnil Černý.

„Do práce to nestihnu. Už jsem tam volal, že jsem se zasekl při testování na hranicích,“ neskrýval rozladění Karel Sedlák, který za prací do Německa míří dvakrát týdně.

Fakt, že situace je v současnosti pro lidi, čekající na hranicích na testy, velmi nepříjemná, potvrdil karlovarský hejtman Petr Kulhánek. „Opakovaně jsem kontaktoval ministra zahraničí Tomáše Petříčka a ministra zdravotnictví Jana Blatného, kteří by mohli s bavorskou vládou jednat o zmírnění opatření směrem k pendlerům a o dalším navýšení testovacích kapacit v Bavorsku. Věřím, že se snad situace brzy uklidní,“ konstatoval hejtman Kulhánek. 

Upřesnil, že mobilní odběrové místo, které má pendlerům ulehčit, vzniklo v prostoru bývalé celnice na odstavném parkovišti za čerpací stanicí ARMEX Oil v Pomezí nad 0hří. V provozu je od dnešních 4 hodin ráno. Jeho provoz zajišťují hasiči, na místě je jich celkem čtrnáct. 

„Jde o systém drive-in. To znamená, že lidé přijedou autem, u prvního stanu vyřídí nezbytnou administrativu, u druhého stanu absolvují antigenní testování zdarma a poté na parkovací ploše počkají na výsledek,“ vysvětlil hejtman.

Podle informací krajské policejní mluvčí Kateřiny Krejčí se daří fronty na testování oddělit od hlavní silnice. Samotný provoz na hlavním tahu do Německa je tak plynulý. Kvůli evidentně vyšší poptávce po testech chce Karlovarský kraj posílit i testovací místo v chebské nemocnici tak, aby si pendleři mohli opatřit aktuální test i jindy a ne pouze těsně před cestou do zaměstnání v Německu.

Odběrové místo zatím zůstane

Karlovarský kraj chce mobilní odběrové místo v Pomezí nad Ohří zachovat. Zájem pendlerů o antigenní testy je totiž obrovský. Kvůli zabezpečení provozu, který zatím nad rámec svých povinností zajišťují hasiči, kraj požádal o pomoc Armádu ČR.

„Poptávka ze strany pendlerů neustává. Z mého pohledu je proto účelné odběrové místo v Pomezí u hranic s Německem zachovat. Domluvili jsme se s hasiči, že i v úterý 26. ledna bude mobilní odběrové místo opět provádět testy, a to od 4 hodin ráno. Personální kapacity hasičského sboru jsou ale omezené. Z toho důvodu jsem kontaktoval zástupce Centrálního řídicího týmu plukovníka Petra Šnajdárka, který pomoc vojáků na základě žádosti Karlovarského kraje předběžně přislíbil,“ uvedl hejtman Petr Kulhánek. 

Antigenní testování zdarma mohou lidé absolvovat v Česku jednou za 5 dní, přičemž mobilní odběrové místo na hranicích není určeno pro samoplátce. Řidiči se k němu dostanou, pokud ve směru Karlovy Vary - Pomezí sjedou na čerpací stanici (MOL) směr Truckpark, odtud už je trasa dovede přímo ke stanům. „Mobilní odběrové místo zatím bude fungovat, dokud zájem ze strany pendlerů neopadne. Bez pomoci armády se ale neobejdeme,“ dodal hejtman.

  • Nejčtenější

Papoušek si ze stresu vytrhal peří, svého zachránce teď zahrnuje polibky

27. května 2024  12:56

Nejen pro radost, ale i jako záchranná stanice pro papoušky funguje chov exotických ptáků Martina...

Termín je na hraně, ale stále platí. Dálnice D6 bude hotová v roce 2028

28. května 2024  9:31

V těsné koordinaci s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) chystá Karlovarský kraj výstavbu obchvatu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

U Sokolova spustili stáčírnu nápojů, ročně naplní až 150 milionů plechovek

23. května 2024  14:09

Až 150 milionů kusů plechovek s nápoji chce ročně stáčet společnost Bofillex, která spustila provoz...

Vandal, jenž ničil auta dlažebními kostkami, je ve vazbě. Řádění natočil svědek

25. května 2024  21:59

Až deset let vězení hrozí čtyřicetiletému výtržníkovi, který v noci na čtvrtek poškodil v Karlových...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Senior věděl, že ho okrádá falešná sociální pracovnice. Opět ji pustil do bytu

23. května 2024  10:14

Pocit osamělosti někdy přiměje seniory snášet těžko pochopitelné věci. Třeba i vědomí, že je...

Lázeňské lesy otevřou trail pro horská hola, aby skončily nelegální sjezdy

30. května 2024  15:56

Příznivci adrenalinu na horských kolech už pravděpodobně nebudou mít důvod vytvářet v karlovarských...

Divoké parkování u mariánskolázeňské nemocnice skončí, přibude padesát míst

30. května 2024  12:31

Nové parkoviště pro přibližně pět desítek automobilů plánuje na pozemcích v sousedství nemocnice...

Muž kvůli pár stovkám vyhrožoval matce nožem. Když se bránila, zacpal jí ústa

30. května 2024  9:39

Vlastní matku kvůli penězům ohrožoval nožem a dusil pětadvacetiletý muž z Chebu. Ta mu přitom...

Investice obrany do rekonstrukce dráhy karlovarského letiště padla, nechce ho

29. května 2024  14:32

Karlovarské mezinárodní letiště svými parametry nesplňuje požadavky pro jeho možné využití armádou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...