Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zapomenuté pomníky vojákům padlým za velké války jsou často uměleckými díly

  9:30
Od konce do té doby největšího globálního válečného konfliktu uplynulo už sto pět let. Válka, které se původně říkalo prostě velká a od roku 1939 první světová, propukla 28. července 1914 měsíc po sarajevském atentátu na následníka rakouského trůnu Ferdinanda d’Este a skončila všeobecným příměřím, které na všech frontách vstoupilo v platnost 11. listopadu 1918 v 11 hodin.
Pomník padlým vojákům v Dasnicích

Pomník padlým vojákům v Dasnicích | foto: Jiří Linhart

Dlouhá, přes čtyři roky trvající válka, si vyžádala do té doby nepředstavitelné množství obětí. Na celém světě bylo mobilizováno více než šedesát milionů vojáků, z nichž přes devět a půl milionu padlo a další statisíce byly doživotně zmrzačeny. Zhruba deset, a podle některých odhadů možná až dvacet milionů obětí, si válka vyžádala i v řadách civilistů.

Z Čech a Moravy bylo do zbraně povoláno asi milion tři sta tisíc mužů, počet padlých v boji nebo zemřelých na následky válečných zranění odhaduje respektovaný demograf Vladimír Srb na tři sta tisíc, což dělá asi tři procenta z tehdejších necelých deseti milionů obyvatel zemí Koruny české.

Jejich památku na místech velkých bitev připomínají vojenské hřbitovy a po celé Evropě pomníky se jmény padlých. Kolik takových pomníků vzniklo na našem území, lze těžko odhadovat. Geograficko-historický projekt Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského, který mapuje pomníky legionářům a padlým v 1. světové válce na území bývalého Československa, jich uvádí 2734.

Seznam však není zdaleka kompletní. Největší mezery má celkem nepřekvapivě v oblasti takzvaných Sudet a hlavně na Karlovarsku. Například ze tří pomníků na Sokolovsku, o kterých bude dále řeč, není v této databázi žádná zmínka, a přitom jde nesporně o zajímavá sochařská díla.

Pomník v Dasnicích

V obci ležící na levém břehu Ohře stojí pomník připomínající 16 mužů, z nichž třináct padlo na bojištích ve Francii, Srbsku, Haliči, Rusku a Itálii a tři zemřeli na následky zranění. Na to, že v obci před druhou světovou válkou žily necelé čtyři stovky obyvatel (dnes jich tu žije 261), je to číslo strašidelné. Největší utrpení přinesla válka (zřejmě rozvětvené) rodině Pleierů, ve které oplakávali šest mrtvých mužů.

Pomník má podobu mohutného hrubě opracovaného žulového monobloku s kamenným válečným křížem a deskou se jmény padlých na čelní straně. Před kamenem je socha žalem zlomeného sedícího vojáka s puškou v pravé ruce a přilbou mezi koleny. Z litého betonu zpevněného armaturou ji vytvořil kameník Eduard Müller z Kynšperka nad Ohří.

Ve spodní části desky je věnování, z něhož lze soudit, že pomník vznikl z iniciativy dasnického spolku dobrovolných hasičů. Při celkové opravě pomníku v roce 1992 pak pod tímto věnováním přibyly další německé nápisy „Na paměť všem padlým 1939–1945“, „Mír a svobodu všem národům“ a dedikace „Spolek veteránů Ingolstadt-Mailing, Feldkirchen 1992“.

Pomník padlým vojákům v Dasnicích

Pomník v Kaceřově

Jeden z umělecky nejcennějších válečných pomníků na Karlovarsku stojí asi 700 metrů východně od Kaceřova při silnici do Chlumu svaté Maří od 13. července 1924. Tehdy byl na tomto místě slavnostně odhalený při příležitosti desátého výročí propuknutí Velké války.

Monument má podobu mohutného, více než dva metry vysokého kamene z hrubě opracované žuly s koulí na vrcholu, před kterým je postavená socha mytického rytíře svírajícího oběma rukama meč ve svislé poloze.

Autorem sochy je chebský rodák Johann Adolf Mayerl (28. srpna 1884 – 23. září 1954), žák profesora Myslbeka na pražské Akademii výtvarných umění, považovaný za nejvýznamnějšího sochaře Chebska první poloviny 20. století. Sochu z pochlovické žuly vytesal chebský kameník Hans Höllering.

Pod špičkou meče byla původně deska se seznamem 24 jmen obyvatel Kaceřova s místy a daty jejich úmrtí a německým nápisem „Zřízeno ve světové válce 1914–1918 padlým hrdinům obce Kaceřov“. Deska byla po druhé světové válce odstraněná. Podobný osud potkal i desku umístěnou na pomník po roce 1989. Byla opakovaně vandalsky zničená a opět obnovená.

Nakonec byla na pomník umístěná deska s českým nápisem „Seznam občanů obce Kaceřov, kteří padli a zahynuli v první světové válce v letech 1914–1918“ a se sedmadvaceti jmény, která byla opsaná z obecní kroniky.

Památník turnerům v Sokolově

Jeden z nejoriginálnějších válečných pomníků byl zřízený v roce 1925 v dnešních Husových sadech v Sokolově v blízkosti krytého plaveckého bazénu. Památník je ve tvaru ve skále vytesaného hrobu s ležící postavou mrtvého vojáka. Byl věnován členům Německého tělovýchovného hnutí (Turnverein), kteří padli jako vojáci Rakousko-uherské armády v 1. světové válce.

Po stranách pomníku byly umístěné desky se jmény padlých, ty byly však po druhé světové válce odstraněné. Spousta lidí pak památník považovala (a bůhví, jestli pořád ještě nepovažuje) za pomník zavaleného horníka. Dnes je po levé straně pomníku deska s českým nápisem „Na paměť všem padlým vojákům v 1. světové válce 1914–1918“.

Po pravé straně je deska s uvedením autora originálního řešení pomníku, kterým je sokolovský rodák, významný malíř a grafik Toni Schönecker (1. listopadu 1893 – 2. listopadu 1979). Pomník v Husových sadech je jedinou dochovanou sochařskou realizací Toni Schöneckera v Čechách.

Z měděného plechu vytepaná socha Krista na památníku padlým z 1. světové války na vrchu Hard v Sokolově byla za druhé světové války roztavená na výrobu zbraní. Z jeho monumentálních malířských prací se do současnosti dochovala pouze freska na štítu kostela sv. Kunhuty v Královském Poříčí.

15. října 2022

  • Nejčtenější

Ztraceného čápa Lumíra našli po třech dnech. Při obraně hnízda spadl do komína

10. dubna 2024  19:42

Drama se šťastným koncem, I tak by se dalo nazvat třídenní hledání chebského čápa Lumíra, který se...

Chovatel „venčil“ v parku na stromě hady, vyděšená žena zavolala strážníky

12. dubna 2024  14:36

Neznámý milovník hadů vzal dva své svěřence a nechal je užívat si teplé jarní slunce na stromě v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lázně si ze sebe dělaly legraci na pohlednicích

14. dubna 2024  10:43

Když se jednou karlovarský amatérský historik a autor dvou knih o Karlových Varech Antonín Foglar...

Vítr po celém Česku lámal stromy a zastavil vlaky. Poryvy shodily i posed

16. dubna 2024  9:20,  aktualizováno  13:06

Silný vítr v noci na úterý lámal stromy po celé zemi. Jen v Královéhradeckém kraji hasiči...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jestli budeš svědčit, skalpujeme tě, vyhrožovala dvojice svědkyni

8. dubna 2024  15:58

Osm let vězení nyní hrozí dvojici z Horního Slavkova na Sokolovsku. Policisté je viní z vydírání a...

Vítr po celém Česku lámal stromy a zastavil vlaky. Poryvy shodily i posed

16. dubna 2024  9:20,  aktualizováno  13:06

Silný vítr v noci na úterý lámal stromy po celé zemi. Jen v Královéhradeckém kraji hasiči...

Na Doupově je rušno, vojáci testovali protiletadlový systém z Izraele

16. dubna 2024  9:58

Ve Vojenském újezdu Hradiště je v těchto dnech rušno. Jednou z jednotek, která v posledních dnech...

Za lednovou smrt dělníka v podzemí dolu Jeroným mohl náhlý průval vod

15. dubna 2024  15:48

Šlo o nepředvídatelnou událost, kterou způsobilo přílišné nahromadění srážkových vod. Takový je...

Vyrážím po dešti, špačci tahají žížaly a sbírají brouky, říká fotograf přírody

15. dubna 2024  13:28

Když ašský fotograf Pavel Černý vyráží po zimě do přírody, hned vyhlíží špačky. Kropenatý pták prý...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...