Poničený pomník se dočkal obnovy, připomíná zaniklou obec i oběti války

  20:14aktualizováno  20:14
Na dvě desítky německých rodáků a jejich potomků se ve středu zúčastnilo slavnostního odhalení obnoveného pomníku věnovaného obětem 1. světové války v zaniklé vsi Dlouhá, německy Langgrün, v Doupovských horách. Pomník je přitom jedinou připomínkou zaniklé obce, kterou v roce 1953 pohltilo zřízení vojenského újezdu.

Slavnostní akt odhalení obnoveného pomníku obětem 1. světové války v zaniklé vsi Dlouhá (Langgrün) v Doupovských horách. (1. května 2019) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Pomník byl vztyčen v roce 1920 na památku 45 padlých a nezvěstných. Po nuceném vysídlení a vzniku nové vsi přestal být udržován a celé jeho okolí zarostlo křovinami a stromy,“ přiblížil chodovský historik Miloš Bělohlávek, který je členem Spolku pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska. Právě tento spolek ve spolupráci s armádou a bývalými obyvateli pomník obnovil. 

Pomník byl rozlomený na několik částí a chyběly mu desky se jmény. Vzniknout tak musely nové a celou památku čekalo odborné restaurování.

„Je tím posledním, co zůstalo z kdysi velké obce. Nepřipomíná jen padlé a nezvěstné, ale také stovky lidí, kteří v tomto místě žili a bohužel i tragédii těch, kteří museli toto místo opustit. Dokud si jejich památku budeme připomínat, obec Dlouhá nikdy nezanikne,“ řekl Bělohlávek. 

Jedním z rodáků je i Josef Pilz, který musel Dlouhou opustit, když mu bylo třináct let. „Můj dědeček byl jedním z členů výboru, kteří tento pomník zřídili. Na svém místě ale nevydržel dlouho. V roce 1945 přišli Rusové, poté došlo k odsunu obyvatel. Po roce 1953 byl pomník stejně jako kostel zničen,“ uvedl.

Obnovy pomníku se ujal restaurátor a další ze členů spolku Michal Durdis. „S pracemi jsme začali v polovině září a skončili s nimi společně s příchodem jarních dní,“ řekl. Spolek to přitom podle něj neměl vůbec jednoduché, a to kvůli počasí, které nebylo ani trochu příznivé. 

Odkud přesně jeho členové rozbitý pomník vyzvedli, je dobře patrné. Povalený ležel kousek za místem, kde se nachází nyní. 

Fotogalerie

„Snažili jsme se zachovat v půdě otisky jeho částí, aby bylo vidět, že doba, kterou takto ležel, byla dlouhá a počítala se na desetiletí. Většinu existence tedy strávil tam, kde zůstal poražený,“ podotkl restaurátor. 

Spolek se poslední roky velmi věnuje obnově hřbitova a kostela ve Svatoboru. Ten byl před necelými čtyřmi lety v souvislosti se zmenšením území Vojenského újezdu Hradiště převedený do majetku nově vzniklé obce Doupovské Hradiště.

„Vloni, když bylo sté výročí konce první světové války, jsme se rozhodli obnovit několik pomníků a zvolili jsme Doupovské hory, s nimiž jsme spříznění,“ uvedl Jaroslav Vyčichlo, předseda spolku. První z nich je právě v Dlouhé, další dva pak v rovněž zaniklém Lipoltově a Doubském Mezilesí. Tedy opět ve vojenském prostoru, který není turistům přístupný.

„Zajímáme se o památky a chceme je obnovovat úplně všechny,“ zdůvodnil Vyčichlo. Podle Přednosty újezdního úřadu Petra Vašíčka je obnova pomníku v Dlouhé první vlaštovkou připomínající historii Doupovska. „Do budoucna rád po dohodě se spolkem podpořím i další akce,“ slíbil. 

Po odsunu původních obyvatel na místě až do vzniku vojenského prostoru žili dosídlenci.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Za internaci dostal důchodce odškodnění 72 korun měsíčně. Je za ně rád

Dvaadevadesátiletý Joseph Peterson (vlevo) s advokátem Lubomírem Müllerem,...

Dvaadevadesátiletému Josephu Petersonovi z Chebska se podařilo jako prvnímu dosáhnout spravedlivějšího odškodnění za...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Další z rubriky

Zahradnice vysadily ve Varech datum z květin, denně ho musí přeskládat

Květinový kalendář ve Smetanových sadech u karlovarské hlavní pošty.

Přibližně 1 800 květin vysadily ve čtvrtek zahradnice Správy lázeňských parků na tradiční květinovou datumovku v...

Sokolovsko hledá vize pro dobu pouhelnou, potřebuje hlavně pracovní místa

Sokolovská uhelná - lom Jiří.

Karlovarský kraj chce získat přednostní péči státu a Evropské komise. Rád by nabídl přeměnu Sokolovska související s...

Sokolům se v Sokolově daří, na komíně chemičky vyvedli tři mladé

Pár sokolů stěhovavých vyvedl na komíně sokolovské chemičky tři mladé.

Západočeské město má sokola ve znaku, teď bude lidem v Sokolově vzácný dravec létat i nad hlavou. Komín v místní...

Adecco spol. s r.o.
Spezialist mit der Kenntnis der deutschen Sprache

Adecco spol. s r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz