Fotograf hledal v horách zapomenuté pomníky, našel jich přes 200

  17:40aktualizováno  17:40
Po zapomenutých pomnících, ukrytých ve svazích beskydských hor, hlavně na Třinecku a Jablunkovsku, přes pět let pátral fotograf Gustav Beiger z Jablunkova. Sbírku snímků, na kterých zachytil více než dvě stě letitých náhrobních kamenů, předal nyní s označením polohy, kde přesně leží, Muzeu Těšínska.

Gustav Beiger | foto: Gustav Beiger

„K některým pomníkům jsem zjistil i příběh s nimi spojený. A řadu z nich našla moje manželka. Prodírala se se mnou roštím, šplhala do kopců, a zatímco já jsem drobný památník o dva metry minul, ona ho zahlédla,“ líčí náročnost několikaletého hledání šestasedmdesátiletý Beiger.

Proč jste se rozhodl fotit zrovna pomníky a navíc hlavně v lesích, kde na ně možná náhodou narazí už jen nějaký houbař?
Právě proto, že jsou zapomenuté. Většina z nich se váže k nějakému lidskému neštěstí. Mnohé stojí přesně v místě, kde někoho za války zastřelili, kde někdo zahynul, kde dřevorubce zavalil strom, nebo jsou jen připomínkou dávné události z naší historie. Chtěl jsem ty okamžiky oprášit, ač šlo často o „detektivní“ počin nebo bylo nutné se k pomníčku prosekat křovím.

Když jsou zapomenuté, jak jste se o nich dozvěděl?
Pracoval jsem jako lesník, takže o několika z nich jsem měl povědomí. Když jsem se do focení pustil, pamětníci, lesníci, myslivci a místní lidé mi dávali další tipy. Někteří o pomníčcích třeba věděli jen z vyprávění a vydali se je hledat se mnou. Prakticky jsem prochodil obrovský kus Jablunkovska a Třinecka. Ale do sbírky jsem zařadil i pár zajímavých náhrobků v obcích nebo na hřbitovech.

Fotogalerie

Například?
V Jablunkově jsem zachytil nenápadnou desku, která je svědectvím kruté události. Dva týdny před koncem války tam postříleli mnoho lidí z nedaleké polské Javořinky. Dozvěděl jsem se, že Němci u toho museli pouštět nahlas hudbu, aby nebyl v okolí slyšet křik umírajících. A za 14 dnů přišli Rusové.

Nestřílelo se však jen za války.
V Bukovci jsem na kraji lesa objevil náhrobek, který rodina postavila místnímu pašerákovi. Zastřelili ho pohraničníci, když před nimi utíkal se zbožím. V této příhraniční oblasti bylo kdysi pašování na běžném pořádku a někteří za to zaplatili životem. V Dolní Lomné stojí pomníček hajného od arciknížete z roku 1919. Zastřelili ho asi proto, že sloužil před převedením pozemků na stát panstvu. Náhrobní kámen má i jeden lesmistr na Filipce, kde ho skolila mrtvice nebo infarkt. Ten je z roku 1911.

Tvrdíte, že pomníčky z doby před 1. světovou válkou zmizely. Tento je asi jeden z mála, že?
Kromě něj už jsem objevil pouze jeden naproti nádraží v Návsí. Pochází z roku 1800, ale víc jsem se o něm nedozvěděl. Domnívám se, že náhrobní kameny z časů Rakouska-Uherska byly zničeny v době, kdy monarchie zanikla a nastala doba ničení všeho, co s ní souviselo.

A jak je to s dřevorubci, zrovna jejich náhrobků bude asi po lesích hodně?
Ano. Jednoho z nich jsem znal osobně. Byl to mladý kluk z Karviné, který se rozhodl s prací v lese skončit. V ten den kácel na svahu Slavíče svůj poslední strom. Kmen ho zavalil a usmrtil. Když jsem se do focení náhrobků pustil, vzpomněl jsem si na toho kluka a po pětatřiceti letech místo, kde k neštěstí došlo, našel včetně náhrobního kamene. I ten strom tam stále ještě leží.

Náhrobní kameny v horách nemají jen lidé, ale i zvířata. Která?
Známý je pomník poslednímu vlku zastřelenému v Beskydech, kousek od Gírové s letopočtem 1914. Na počest zastřeleného medvěda zase lovci položili kámen poblíž vrcholu Ostrý. Dlouho jsem ho hledal a 80 metrů před cílem už to málem vzdal. Na kameni je uvedený rok 1982. Zaznamenal jsem i přírodní chátrající hřbitov loveckých psů v Třinci-Karpentné se zajímavými náhrobky.

Neobvyklé náhrobky se ukrývají v třinecké části Tyra. Prozradíte jaké?
Pod svahem se nachází doslova mysteriózní obří balvan, o kterém panují domněnky, že sloužil v dávných časech jako obětní. Jsou na něm totiž vyryty zvláštní obrazce. Objevil ho třinecký amatérský historik Vladimír Knybel, který před pár lety zemřel. I jemu přátelé postavili hlouběji v lesích pod Ostrým náhrobní kámen, protože v okolí Tyry s kopačkou v ruce pátral po historii Třinecka a vydoloval ze země spoustu unikátních nálezů.

O čem vyprávějí další pomníčky, na které jste narazil v kopcích?
Několik jich je například věnovaných desátému výročí vzniku republiky. Další Masarykovi a pouze jeden Benešovi, leží na Hrčavě. Pomník na Slavíči má třeba významný stavitel lesních cest Jordán. Jmenuje se po něm i trasa z Doubravy na Slavíč – Jordánka. Mnoho kamenů stále lemuje hranice bývalého majetku arcivévody s označením TK – Těšínská komora. A díky manželce jsem odhalil i zarostlý kámen z roku 1935 na Bahenci. Zůstal tam jako připomínka zaniklé německé chaty. Kvůli němu jsme se asi nachodili nejvíc.

Nejčtenější

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

O bezdomovecká iglú je zájem i v zahraničí. Chtějí je i lidé s přístřeším

Pavla Klečková a Manu Chilaud dokazují, že do bezdomoveckého iglú se vejdou i...

Projekt bezdomoveckých iglú, který do Česka přivedla ostravská dvojice Pavla Klečková a Manu Chilaud, má za sebou první...

Liberec urval čtvrté finále v prodloužení a vyrovnal sérii s Třincem

Liberečtí hokejisté slaví vyrovnání finálové série s Třincem.

Hokejisté Liberce dokázali podruhé srovnat finálovou sérii Tipsport extraligy. Čtvrtý duel na ledě Třince rozhodlo až...

Žháři ve Vítkově útočili před deseti lety, Natálka musela na sto operací

Dvouletá Natálka na popáleninovém oddělení FN Ostrava-Poruba. (14. srpna 2009)

Stačí vyslovit jméno Natálka a mnohým se vybaví holčička, která málem zemřela po útoku žhářů ve Vítkově na Opavsku....

Asistenti přepravy se osvědčili, z ostravské MHD vykázali přes sto tisíc lidí

Každý desátý člověk jezdí po Ostravě hromadnou dopravou bez zaplacení. Vyplývá...

Dopravní podnik v Ostravě v dubnu před dvěma lety zavedl novou službu - asistenty přepravy. Jejich úkolem je mimo jiné...

Další z rubriky

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

Kupec ArcelorMittal není důvěryhodný, máme záložní plán, řekl Babiš

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích

Premiér Andrej Babiš řekl poslancům, že vláda má připravený záložní plán pro případ, kdyby prodej ostravské huti...

Asistenti přepravy se osvědčili, z ostravské MHD vykázali přes sto tisíc lidí

Každý desátý člověk jezdí po Ostravě hromadnou dopravou bez zaplacení. Vyplývá...

Dopravní podnik v Ostravě v dubnu před dvěma lety zavedl novou službu - asistenty přepravy. Jejich úkolem je mimo jiné...

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz