Kapky vody rozehrají jména padlých, líčí Vávra válečný pomník v Liberci

  6:18aktualizováno  6:18
V bojích první světové války jich padlo přes devět set. Jejich jména budou vyřezána do pomníku, jehož podobu navrhuje architekt a herec David Vávra. Za 4,4 milionu korun vznikne v lesíku mezi libereckým Decathlonem a Centrem pro zvířata v nouzi na pomezí Růžodolu a Ostašova.

David Vávra vzdá hold padlým pomníkem, který navrhl ze stočeného plechu. Vznikne v místě, kde stál zajatecký tábor. | foto: Adam Pluhař, MF DNES

Pomník vyroste v místě, kde za první světové války stával obrovský zajatecký tábor. Rozkládal se na ploše 284 hektarů a měl 260 baráků. O zbudování pomníku usiluje spolek Archa 13 ve spolupráci s městem Liberec, kterému pozemek patří.

Podoba ještě není definitivní. V pomníku ze stočeného plechu bude ale vyřezáno 914 jmen padlých libereckých vojáků. V ideji se počítá i s dopadem slunečních paprsků nebo se zakomponováním dešťové vody. 

„Ve výseči, kterou určí v nejdelším dnu roku slunce východem a západem, bude deska. Na té budou autogenem vyřezána jména. Trychtýřem uprostřed by měla padat voda na vydutou kovovou desku. Ta by měla hrát,“ nastínil ideu architekt David Vávra. 

Pomník musel změnit podobu

Podle původní myšlenky se měla jména padlých otáčet proti směru hodinových ručiček. Pod pomníkem by v opačném směru tekla voda a jména měly nasvěcovat lampy. Tato myšlenka ale nesplňovala podmínku, aby byl pomník bezúdržbový. 

Podle Petra Brestovanského, archeologa Severočeského muzea v Liberci a jednoho z iniciátorů pietního místa, pomník padlým z 1. světové války chybí. V roce 1918 se ničily připomínky rakouské monarchie, dvacet let nato vše české a v roce 1945 zase německé.

„Toto mi přijde jako nejméně konfliktní, dostat se přes vášeň toho němectví, protože tam jsou vedle sebe německá, česká, židovská jména padlých,“ uvedl Petr Brestovanský.

Na pomníku budou jména jako Ackermann, Adamec, Altman, Bajer, Bartoš, Bělohlávek, Beneš, Bičík, Fuchs, Fišer, Jeruzalém, Kail, Šámal, Prokop nebo Řehák. Z místa už zmizely náletové dřeviny, odvážejí se žulové balvany. Část se podle Brestovanského na místě rozdrtí a použije jako podklad pro pomník. 

Spolek si musel vzít úvěr

Radnice dá na výstavbu 1,2 milionu korun, dalších 1,9 milionu přidá ministerstvo obrany. Na zbytek si vzal spolek Archa 13 úvěr.

V další fázi se počítá s vytyčením naučných stezek s informacemi o zajateckém táboře a životě v něm. V plánu je také stavba repliky baráku, kde žili internovaní zajatci. Těch bylo v táboře na 55 tisíc.

Zajatecký tábor zaujímal zhruba prostor, kde se dnes rozkládá letiště, Globus a Bauhaus. V lágru jednou měsíčně vycházel německy psaný časopis Reichenberger K. G. Lager Zeitung. Obsahoval básně, popis tábora či kresby.

Tábor byl vlastně městem ve městě. Měl vlastní vodovod, pekárnu, poštu nebo peníze. Kvůli zásobování do něj vedla z ostašovského nádraží úzkorozchodná železnice. Nebyla propojená s hlavními kolejemi, zapotřebí bylo překladiště. Uprostřed lágru bylo malé nádraží, trať měřila více než čtyři kilometry.

Autor:

Nejčtenější

Účet za tanky shořelé v Praze jde do milionů. Žár roztavil části pásů

Tank M36 Jackson je po nehodě nepojízdný. Vysoké teploty poškodily jeho...

Pět měsíců práce a více než tři miliony korun. Tak dlouho bude trvat a tolik bude stát oprava dvou historických tanků,...

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Rodičům, kterým ochrnula dcerka, zaplatí liberecká nemocnice pět milionů

Operace ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Téměř pět milionů korun zaplatí Krajská nemocnice v Liberci rodičům dívky, která v roce 2009 v pěti letech ochrnula při...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Další z rubriky

Registrace na Jizerskou padesátku pořídíte už jen v obchodech

Jizerská padesátka.

Více než měsíc před startem 45. Jizerské 50 ČSOB Pojišťovny uzavřeli organizátoři online přihlášky na hlavní závod na...

Jizerskou padesátku nepřízeň počasí neohrozí

Jizerská padesátka.

Ani neobvykle teplé počasí nezastavilo přípravy na 45. Jizerskou padesátku ČSOB Pojišťovny, která se tak o...

Rozšíření úvodních kilometrů trasy zpříjemní start Jizerské padesátky

Jizerská padesátka.

Šest stop namísto dosavadních tří budou mít úvodní kilometry nadcházející 45. Jizerské 50 ČSOB Pojišťovny. Na závodníky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz