Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Města chtějí stamiliony na úpravu depa i nezvyklou dostavbu knihovny

  9:09
Čtyřiačtyřicet miliard korun si v rámci evropského Fondu spravedlivé transformace rozdělí tři kraje České republiky. Způsob rozdělení finančních prostředků zatím není známý, navrhovanou variantu, že by do Karlovarského kraje přišlo „pouze“ 6,3 miliardy, vedení regionu odmítá jako nespravedlivou.

Budoucí možná podoba chebské knihovny pochází z dílny architektonického ateliéru A69 -Architekti. Dvoupodlažní objekt s pochozí střechou by měl být přistavěn k hradební zdi. | foto: Archiv A69

O konečném rozdělení peněz tak bude ještě rozhodovat vláda, města už přesto připravují projekty, s nimiž chtějí zabodovat. Nejpilnější je v tomto ohledu Sokolov. Město připravilo hned několik strategických záměrů. Mají přinést zásadní změnu hospodářského fungování uhelného regionu a vytvořit v něm nové pracovní příležitosti.

Jedním z nich je revitalizace bývalé třídírny dolu Jiří a území bývalého železničního depa, které je ve zchátralém stavu. Město chce prázdné budovy v areálu zdemolovat a vybudovat tam nové parkovací plochy a průmyslovou zónu, ve které jsou v plánu pozemky pro podnikání, několik průmyslových hal nebo skladovací prostory. 

Dalšími návrhy jsou vybudování podzemních kontejnerů na odpad, vybudování vodovodu a kanalizace pro část města Hrušková na území bývalého lomu Michal, využívání obnovitelných zdrojů energie ve městě nebo postavení podzemního parkoviště a revitalizace náměstí Budovatelů v centru města. Mezi projekty je i záchrana hornických tradic a kulturního dědictví včetně stavebních úprav Hornického domu. Náklady na každý projekt se odhadují na více než 200 milionů.

„Všechno jsou to projekty investiční, zřejmě největší částka bude na revitalizaci bývalé třídírny dolu Jiří a železničního depa, dále bude následovat projekt revitalizace bývalého lomu Michal. Co se týče našeho Hornického domu, kde je projekt hotový a jsme stoprocentně připraveni, je rozpočet asi 400 milionů korun,“ řekla starostka Sokolova Renata Oulehlová.

S jedním projektem

Město Cheb se do sběrny strategických projektů přihlásilo s plánem na dostavbu knihovny. Ta stávající už potřebám na moderní instituci nevyhovuje. Není bezbariérová, citelně jí chybí prostor. Právě dostavba za přibližně 100 milionů korun by měla stávající historickou secesní budovu přizpůsobit podmínkám pro jedenadvacáté století. 

„Město už má studii přístavby, kterou navrhl a zpracoval atelier A69 – Architekti, a rovněž drží i územní rozhodnutí na tuto stavbu. Nyní se tedy bavíme o projektové dokumentaci pro stavební povolení. V rámci zachování kontinuity jsme se rozhodli v této věci oslovit opět atelier A69. Důvodem je, že oni jsou schopni garantovat architektonickou kvalitu stavby. Pokud podmínky budou akceptovatelné, tak bychom chtěli ve spolupráci pokračovat,“ uvedl starosta Antonín Jalovec.

Nápad architektů nabízí zcela unikátní řešení. Novou budovu knihovny skrývá pod zem. Nic by tak nebránilo pohledu na historickou hradební zeď, která se táhne za knihovnou až k divadelnímu klubu. Plán předpokládá, že střecha nového domu by rozšířila stávající chodník a vytvořila široký bulvár. Pro oči návštěvníků by se stavba pod úrovní terénu stala téměř neviditelnou. Prozrazovala by ji pouze prosklená část zdi, která by byla vidět z hradebního příkopu naproti divadlu.

Jediný projekt předloží do Fondu spravedlivé transformace i Karlovy Vary. „Dlouhodobě se soustředíme na projekt ITI, tento fond přišel později a má jiná kritéria, hlavně pak transformační efekt, který se v případě Karlových Varů těžko prokazuje,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Trtek. 

Krajské město proto bude o evropské peníze usilovat s druhou etapou Centra zdraví a bezpečí. „Na tu je hotová studie proveditelnosti. Transformační efekt vidíme ve zvyšování bezpečnosti v každodenních situacích i v možnosti celoživotního vzdělávání mimo školský systém,“ řekl náměstek s tím, že předpokládané náklady činí přibližně čtvrt miliardy korun.

  • Nejčtenější

Plánovaný tunel na stavbě cyklostezky nejde prorazit. Kraj řeší, co s tím

18. června 2024  14:47

Jeden z technicky a finančně nejnáročnějších úseků páteřní cyklostezky Ohře v současné době vzniká...

Předvedly se na Den větru. Dokážou za hodinu vyrobit energii pro celou rodinu

15. června 2024  18:47

Osmi gigawatthodinami elektřiny přispěly v loňském roce do české energetické soustavy dvě větrné...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V nové hale Witte najde práci až 350 lidí, šanci dostanou i starší 55 let

13. června 2024  15:04

Výroba zámkových systémů pro klíčového zákazníka, německou automobilku BMW, bude první, která oživí...

Na nádraží v Chebu už zbourali historickou rotundu. Nahradí ji nová hala

18. června 2024  16:31

Historická severní rotunda na nádraží v Chebu, která sloužila pro opravy vlaků, je již minulostí....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Narovnávání serpentin u Bečova se protáhne, komplikace stavbu prodraží

12. června 2024  15:56

Možná až o dva měsíce oproti původně plánovanému konci července se prodlouží termín dokončení...

Císařské lázně uspěly v soutěži Stavba roku, přibude nový prohlídkový okruh

19. června 2024  17:04

Už rok jsou přístupné Císařské lázně v Karlových Varech po generální rekonstrukci. Za tu dobu...

V Karlovarském kraji chybí policisté. Přidejte jim, píší starostové Rakušanovi

19. června 2024  12:54,  aktualizováno  13:49

Nedostatečné platové ohodnocení, náročnost práce i konkurence z nedalekého Německa jsou podle...

Z deseti glóbů se povede šest. Festivalové ceny z Moseru jsou letos menší

19. června 2024  11:08

O 7,5 centimetru menší budou od letošního roku Křišťálové glóby, hlavní ceny Mezinárodního...

Odložené lince z Tel Avivu do Varů dává naději nasazení menšího letadla

19. června 2024  8:36

Přímé letecké spojení mezi Karlovými Vary a izraelským Tel Avivem bude nakonec zajišťovat letadlo s...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...