Praktické nasazení nového 3D akustického tomografu určeného k posouzení...

Praktické nasazení nového 3D akustického tomografu určeného k posouzení zdravotního stavu stromů v lokalitě Sv. Linhart předvedli Martin Jiřík a Adéla Jírová, technici organizace Lázeňské lesy Karlovy Vary. (4.4.2022) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Zdraví stromů nejen v lázeňských lesích nově prověří akustický tomograf

  • 0
Moderní technologie proniká i do péče o stromy. Společnost Lázeňské lesy Karlovy Vary nově disponuje k posouzení zdravotního stavu dřevin 3D akustickým tomografem. Možnost zjistit, v jaké kondici je strom, je podle projektové manažerky společnosti Martiny Nentvichové otevřená jak pro město, tak pro soukromé majitele pozemků či firmy.

Tomograf dokáže identifikovat skryté dutiny ve stromech a vyhodnotí celkový stav kmene. „Inventarizace zeleně pomůže zvýšit bezpečnost občanů i majetku před pádem stromů. Získané údaje se navíc stanou podkladem pro plánování další údržby,“ naznačila Nentvichová.

„Město, ale i občané nám velmi často volají, abychom posoudili zdravotní stav stromů. K vydání rozhodnutí o kácení je třeba odborný posudek a vyžaduje také bohaté zkušenosti posuzujícího. Celý proces je zdlouhavý a navíc se často stane předmětem sporů o vhodnosti kácení, nebo naopak ponechání stromu,“ popsal své zkušenosti ředitel příspěvkové organizace Stanislav Dvořák.

I to bylo podle Dvořáka impulsem pro zakoupení moderního přístroje. „Nový tomograf pomůže podobné situace vyřešit. Přístroj v krátkém čase poskytne přesné údaje, které se stanou podkladem pro rozhodnutí o riziku pádu stromu. Vyhneme se subjektivním odhadům a zdlouhavým jednáním. Měření usnadní práci úředníkům a přispěje k zajištění bezpečnosti ve městě i kolem komunikací,“ doplnil výhody nové metody náměstek primátorky Petr Bursík.

Vyšetření tomografem stromu neublíží

Jak už název zařízení napovídá, vyšetření stavu stromu se provádí zvukem, tedy nedestruktivní metodou. Po obvodu kmene se umístí senzory vzájemně propojené snímači.

„Obsluha na jednotlivé senzory poklepává kladívkem a přístroj podle času přenosu zvukové vlny vyhodnotí stav dřeva,“ popsala funkci tomografu projektová manažerka Lázeňských lesů.

Díky nasbíraným datům identifikuje přístroj skryté dutiny, stanoví jejich tvar, zbytkovou stěnu dřeva a vyhodnotí celkový stav kmene. Na základě této diagnostiky dokáže vyškolená obsluha zhodnotit bezpečnostní riziko a rozhodnout o nutnosti strom pokácet.

Software však poskytne i sofistikované informace o stabilitě dřeviny včetně 3D modelu kmene a pomůže předpovědět reakce na zatížení, které poslouží k dalším výzkumným účelům.

Správa městských lesů vyškolila pro práci s 3D tomografem své zaměstnance. „Posouzení zdravotního stavu kmene stromů bude organizace poskytovat nejen na pozemcích svého zřizovatele, tedy města Karlovy Vary, ale mohou ji na základě ceníku poptat i občané nebo firmy,“ doplnila Martina Nentvichová.

„Pokud se tomograf osvědčí, doplníme ho o další zařízení, které ještě přesněji stanoví stabilitu stromů díky diagnostice kořenového systému,“ dodal ředitel Lázeňských lesů Karlovy Vary Stanislav Dvořák.