Živý betlém patří v Telči k tradičním předvánočním akcím s hojnou návštěvností (na snímku hra z roku 2018). Letos se koná výjimečně v prostorách Panského dvora, a to o nadcházejícím víkendu. Zájemci mohou vybírat každý den hned ze dvou termínů. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Po dvouleté covidové odmlce se na Vysočinu ve velkém vracejí živé betlémy

  • 1
Příběh narození Ježíše Krista v podání desítek herců ožije ve vánočním čase v řadě měst i malých obcí na Vysočině. Divadelní představení, jež dobrovolníci zkoušejí většinou již od podzimu, budou letos diváci moci zhlédnout po dvouleté pauze. Během pandemie covidu se totiž živé betlémy až na výjimky nekonaly.

Připomenout si hranou formou původ křesťanských oslav Vánoc mohou lidé již o nadcházejícím víkendu. Živý betlém se koná například v Telči, a to pod taktovkou folklorních souborů Podjavořičan a Kvítek. Akce má bohatou tradici, poprvé se uskutečnila už v roce 1990.

Vynechán byl pouze ročník 2020, a to kvůli covidovým omezením, a o rok později představení ze stejného důvodu proběhlo jen jako neveřejné, v rámci nácviku. Letos jsou již ovšem přípravy v plném proudu. „Děti nacvičují hned od října, učí se koledy, choreografii. Dospělí se připravují zhruba od počátku listopadu,“ popsala za organizátory Jana Paulusová, vedoucí Podjavořičanu.

Zapojeno bude kolem čtyř až šesti desítek herců, dětí i dospělých. A jelikož na zámku pokračují opravy, živý betlém změní lokaci. Uskuteční se na Panském dvoře.

„Je tam i o něco větší nádvoří, takže si od toho slibujeme také více prostoru pro diváky,“ podotkla Paulusová. Tradiční akce mívá totiž velmi slušnou návštěvnost, nádvoří bývá plné lidí. I proto se živý betlém odehrává ve více termínech - letos mají lidé každý víkendový den dvě možnosti, kdy na představení vyrazit.

Ve Žďáře se rolí ujmou studenti a farníci

Po covidové pauze se do nácviku živého betléma pustili rovněž ve Žďáře nad Sázavou, kde se tradice vystoupení blíží ke třem desetiletím. Příběhem zrození Krista ožije tamní náměstí Republiky v úterý 20. prosince. Rolí se opět ujmou převážně studenti žďárského Biskupského gymnázia a Střední školy gastronomické Adolpha Kolpinga, další role obsadí místní farníci.

„Celkem jde o více než šedesát herců. A chybět nebudou ani živá zvířata, tentokrát budou k vidění ovečky,“ popsal za pořadatele Michael Kubík z Kolpingova díla České republiky.

Doplnil, že na místě budou zájemci moci koupit drobné dárky vyrobené klienty terapeutické dílny v Sejřku. Výtěžek z dobrovolného vstupného půjde na charitativní účely.

Brod zavádí tradici i se třemi králi na koních

Zavést novou tradici konání živého betléma letos zkoušejí v Havlíčkově Brodě, kde za akcí stojí hlavně město s Oblastní charitou (OCH) Havlíčkův Brod; podílí se však na ní rovněž další subjekty. Představení se uskuteční 23. prosince od 16 hodin v rámci tradičních trhů na Havlíčkově náměstí.

Vybrané živé betlémy na Vysočině

  • 17. 12. - Telč, Panský dvůr, 17:00 a 18:15
  • 18. 12. - Telč, Panský dvůr, 14:00 a 15:00
  • 18. 12. - Jihlava, parkoviště u obchodu A je to, Znojemská ulice, 16:00
  • 18. 12. - Pelhřimov, Masarykovo náměstí, 13:00
  • 20. 12. - Žďár nad Sázavou, náměstí Republiky, 16:00
  • 23. 12. - Havlíčkův Brod, Havlíčkovo náměstí, 16:00
  • 25. 12. - Radostín u Vojnova Městce (Žďársko), 17:00
  • 27. 12. - Třebíč, areál zámku a baziliky sv. Prokopa, 17:00

„Bude to první ročník, takže teprve uvidíme, jaký bude mít akce úspěch. Rádi bychom ale, aby se živý betlém stal součástí trhů každý rok před Vánocemi,“ přiblížila Monika Kadlecová z havlíčkobrodské OCH.

Samotného hereckého ztvárnění biblického příběhu se ujme primárně místní Adivadlo. „Chtěli jsme ale, aby i ostatní pořadatelé byli s akcí nějakým způsobem propojeni. Proto se některých menších rolí, třeba pastýřů, zhostí také neherci - dobrovolníci, a to jak z charity, tak i z řad obyvatel města. Role Panny Marie se navíc ujme maminka z azylového domu se svým dítětem,“ vylíčila Kadlecová. Celkem půjde o přibližně tři desítky interpretů.

V živém betlémě ale nebudou chybět ani zvířecí protagonisté, velmi oblíbení hlavně u dětských diváků. „Máme domluvenou malou kravičku, osla, kozy a ovce. Náměstím projedou samozřejmě také tři králové na koních,“ popsala Kadlecová.

Součástí akce bude rovněž prezentace sociálních služeb v jednotlivých stáncích nebo podávání polévky - klasické „couračky“, svařáku, cukroví nebo čaje. Od skautů si lidé budou moci převzít betlémské světlo.

Pelhřimov s velbloudem, vrací se i Radostín

Živými zvířaty bude zpestřen i betlém v Pelhřimově, jenž se koná o zlaté neděli na Masarykově náměstí v režii domu dětí a mládeže. Lidé se mohou těšit i na velblouda. „Bude tu nakonec ten, co tu roky býval, ale protože je nemocný - má artrózu, nebude možnost svezení. Pohladit si ho a vyfotit se s ním ale děti budou moci,“ slíbila Vlasta Vlčková z Kulturních zařízení města Pelhřimova.

Tradice pořádání živých betlémů však není spojena pouze s většími městy. Na Vysočině se tato představení konají rovněž v malých obcích. Příkladem je třeba Radostín, malá ves u Vojnova Městce na Žďársku se zhruba 150 obyvateli.

Tam příběh zrození Ježíše ožívá již zhruba patnáct let za hojné podpory diváků, místních i přespolních. Radostínští ochotníci si dokonce poradili i za covidu, kdy secvičili živý betlém jako rozhlasovou hru. Letos by se mělo vystoupení odehrát v obvyklé podobě - venku, u kapličky, ač se momentálně herecká základna, již tvoří hlavně děti, potýká s vysokou nemocností.

„I přes tyto komplikace se ale snažíme nacvičovat a věříme, že se hra uskuteční,“ uvedla za pořadatele Martina Sedláková. Vystoupit má podle ní kolem deseti až patnácti ochotníků.