Brtnický zámek se otevře na jediný den, lidé projdou i sklepem ve skále

  14:28aktualizováno  14:28
Lidé budou opět po několika měsících moci navštívit zámek v Brtnici na Jihlavsku. Otevře se však pouze na jediný den. Lidé budou mít jedinečnou možnost vidět dosud nikdy nezpřístupněné prostory zámku včetně sklepa tesaného ve skále. Prohlídkový den se uskuteční 15. června.

V rámci prohlídky šatlavy si budou lidé historicky poprvé moci projít i dosud nepřístupné části ve skále tesaného zámeckého sklepení. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Chceme, aby zámek byl otevřený veřejnosti, a to bezpečně, aby tady návštěvníkům nic nemohlo spadnout na hlavu. Vymýšlíme už jenom konkrétní podobu, jak prohlídky udělat,“ řekl Oleg Rybnikář, předseda Spolku Svébyt Brtnice, který je v současnosti majitelem zámku.

Na zámku působí kastelán František Kalců, který bude mimo jiné organizovat i prohlídky. Ty by se zde zmíněného 15. června měly uskutečnit v rámci setkání uměleckých kovářů Brtnické kovadliny, jehož 11. ročník bude ve dnech 14. až 16. června.

Brtnické kovadliny v minulých ročnících bývaly i přímo na zámku. Letos budou účastníci mítinku využívat ke stanování zámecký park.

„Předpokládáme, že prohlídka zámku bude trvat asi 45 minut, návštěvníci budou moci s průvodcem projít východní nebo severní palác, případně nově připravenou expozici zámecké šatlavy,“ přiblížil kastelán Kalců.

Část zámeckého sklepení je vytesána přímo ve skále

V rámci prohlídky šatlavy si budou lidé historicky poprvé moci projít i dosud nepřístupné části ve skále tesaného zámeckého sklepení se vstupem z prvního nádvoří.

Fotogalerie

Zámek loni na podzim dostal 21 oken a dvoje dveře do budovy na prvním nádvoří. Letos by měla přibýt další nová okna. „Letos jsme podali do státního Programu záchrany architektonického dědictví (PZAD) požadavek na financování dalších asi třiceti oken prvního nádvoří,“ upřesnil Rybnikář.

Lidé při prohlídkách uvidí také další novinky. Jednou z nich je obnova části výzdoby fasády na druhém nádvoří, kterou zde udělali štukatéři v rámci kvalifikačního kurzu památkových řemesel.

„V rámci toho kurzu podobně malíři obnovili část stropních fresek na třetím nádvoří, truhláři zrestaurovali jedno a půl okna a kováři udělali železné dveře do zámeckého archivu,“ popsal Kalců.

Zřícenou ohradní zeď se dosud opravit nepodařilo

Dosud se však nepodařilo opravit poškozenou ohradní zeď na třetím nádvoří, která se částečně zřítila v zimě roku 2017. Příčinou bylo hromadění vody na třetím nádvoří, která odtud nemohla odtékat kvůli betonáži ohradní zdi v sedmdesátých letech minulého století.

Podle Rybnikáře bude nutné současně s opravou zmíněné stěny opravit i část sousedícího sklepení pod třetím nádvořím.

„Chceme postupovat v souladu s památkáři, kteří chtějí také opravu tohoto rozsáhlého sklepení, což ale bude finančně náročnější. V minulých dnech se tady dělalo 3D skenování sklepa i okolních stěn a směřuje to k podání žádosti o podporu do PZAD,“ řekl Rybnikář.

Majitel zámku chce rovněž nechat s pomocí dotací restaurovat cenné velkoformátové obrazy, které jsou umístěny v zámeckém Sále vjezdů.

„Už jsem o tom před časem jednal s odborníky z Národní galerie,“ řekl Rybnikář.

  • Nejčtenější

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Festival dokumentů se letos zaměří i na 30. výročí sametové revoluce

Do zahájení 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2019 zbývá týden a stejně jako se začátek...

Kulturní událost roku v Jihlavě se blíží, na zimní stadion se vrátí Lucie

Už jen měsíc zbývá do hudební události roku na Vysočině. Zatímco loni kapela Lucie vyprodala velké hokejové arény,...

Židé nasedli na transport a už je nikdo neviděl. V Polné mají další kameny

Položením dalších pěti kamenů zmizelých, které byly zasazeny do dlažby na Karlově náměstí, si Polná připomenula další...

Stranický palác v Jihlavě si komunisté raději hned nechali zpamátnit

Prestižní kšeft pro povolné architekty i obávaný polibek smrti pro řadu umělců. Okázalý znak moci i předmět nenávisti....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz