Úterý 29. září 2020, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. září 2020 Michal

Roky zavřený zámek Karlštejn známý z Četnických humoresek opět vítá hosty

  8:41
Zámek Karlštejn u Svratky na hranicích Pardubického kraje a Vysočiny je po letech opět přístupný veřejnosti. Nový majitel mu vrací původní vzhled. V provozu už je restaurace, salonek, apartmány, galerie i reprezentativní sál. Na znovuvysvěcení čeká kaple svatého Jiljí s obnovenými freskami.

Před rekonstrukcí patřil objekt v klidném prostředí Žďárských vrchů společnosti OP Prostějov. Oděvní podnik zámek využíval jako školicí a rekreační zařízení. Po krachu společnosti jej koupila pražská firma Glacis Forte, která se zabývá realitami.

„Společnost Glacis Forte odkoupila zámeček v roce 2012. O dva roky později architekt zahájil přípravu projektu rekonstrukce,“ říká provozní ředitel zámku Karlštejn Igor Khomenko.

Vlastník si dal na rekonstrukci záležet. „Probíhala pod poměrně přísným dohledem památkářů. Záměrem majitelů bylo vrátit zámečku co nejvíc jeho původní podobu, po předchozích majitelích nezůstal kámen na kameni,“ přibližuje Khomenko.

Ne vždy to šlo snadno, stavební úpravy za předchozího vlastníka podle Khomenka totiž narušily statiku objektu. „O to složitější byly nynější úpravy,“ poukazuje.

Karlštejn jako střecha Evropy

Karlštejn si zahrál například v populárním seriálu Četnické humoresky, kde představuje vilu Hermana Klimszy ztvárněného Janem Hrušínským, nebo v pohádce O kominickém učni a dceři cukráře. Stojí na křižovatce turistických tras mezi Svratkou, Svratouchem, Čachnovem, Pustou Rybnou a Křižánkami, hlavně v létě kolem projde spousta turistů a cyklistů, v zimě za dobrých podmínek běžkaři.

Traduje se, že z jedné strany Karlštejna odtéká voda do Černého moře a z druhé strany do Severního. Evropské rozvodí se však ve skutečnosti nachází několik set metrů odtud.

„Opravdové rozvodí je asi o 300 metrů dál. V lese severním směrem se terénní vlna stáčí. Jestliže je rozvodí v lese a tady krásný objekt, tak se trochu posunulo na jeho střechu, aby to bylo atraktivnější,“ líčil před časem František Vambera, který je na Karlštejně správcem už přes třicet let.

Veškerá voda tak odtéká do řeky Svratky a dále do Černého moře.

Zámek budoval rod Kinských v 18. století

Pozornost lovců zajímavostí může Karlštejn zaujmout i tím, že leží ve výšce kolem 780 metrů nad mořem. „Jde o nejvýše položený zámek v Česku,“ poznamenal Khomenko.

Lokalita má zajímavou historii. Jako první stála na místě dnešního zámku už v roce 1708 kaple zasvěcená patronu lesů svatému Jiljí. „Zámek pak nechal v letech 1770 až 1776 vybudovat Filip Kinský pro lovecké účely, v okolí byla i velká obora,“ připomíná Igor Khomenko.

V roce 1823 získal celé rychmburské panství i s Karlštejnem jiný slavný rod, Thurn-Taxisové, za jeden milion zlatých. Současní majitelé proto přemýšlejí i o tom, že u zámku vybudují ještě malou daňčí oboru.

Původní kaple byla při stavbě loveckého zámečku symetricky zakomponována do celého objektu. „Původní fresky se při rekonstrukci objevily až po odstranění čtyř vrstev. Majitelé nechali fresky kompletně obnovit,“ říká provozní ředitel.

Před rekonstrukcí byla podlaha v kapli zabetonovaná, místo kříže stála televize a místo židlí gauč.

Vlastník přemýšlí i o obnově poutí

Na září už se připravuje vysvěcení zrestaurované kaple a majitelé už spřádají další plány související s historií místa. „Pamětníci, kteří nás už navštívili, připomínají, jaké tu bývaly poutě. Možná by bylo zajímavé tuto tradici obnovit,“ přemítá Khomenko.

To jsou zatím jen úvahy a vize. Jisté už je to, že reprezentativní sál pro asi padesátku lidí v patře hlavní budovy bude kromě firemních školení sloužit například také koncertům. Na čtvrtek 27. srpna je v plánu recitál uznávaného kytaristy Štěpána Raka.

Právě v tomto sále stojí přesná replika bílých kachlových kamen, jejichž originál je vystavený v chrudimském muzeu.

Mezi prvními návštěvníky oživeného Karlštejna byla také řada místních a pamětníků dřívější podoby zámku.

„Přicházejí a vzpomínají, někteří zde strávili školní výlet nebo rekreaci. Je zajímavé poslouchat, jak to tady chodilo a kde byla třeba jídelna, kde se hrál stolní tenis a kde plavali v bazénu,“ říká provozní šéf.

Ani bazén už na svém místě za zámkem není, majitelé jej nechali při rekonstrukci odstranit.

Starší bratr nás zastiňuje, směje se provozní

Jen kousek od Karlštejna je přírodní památka Zkamenělý zámek, dříve označovaná jako Starý Karlštejn. Skaliska byla v němčině nazývána „Kahlstein“, což znamená holý kámen. Zkomolením německého názvu vzniklo pojmenování Karlštejn, což s sebou nese řadu těžkostí kvůli časté záměně s nejslavnějším českým hradem.

„Začalo to už při hledání personálu. I když jsme anoncovali práci na hranicích Pardubického kraje a Vysočiny, volali nám nadšeně lidé z Prahy, že to budou mít kousek,“ vzpomíná s úsměvem Igor Khomenko.

Méně úsměvné už bylo to, že řada stavebních firem dorazila se zpožděním, protože její pracovníci nejdřív zamířili na Berounsko.

„Náš starší bratr nás zastiňuje i při vyhledávání na internetu, ale věříme, že se to časem změní,“ dodává provozní ředitel loveckého zámku.

Zámeček Karlštejn se nachází přesně na pomezí Žďárska a Chrudimska u obcí Svratka a Svratouch.

Zámeček Karlštejn se nachází přesně na pomezí Žďárska a Chrudimska u obcí Svratka a Svratouch.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Radnice jde proti ministerstvu. Vyzvala školu, ať učí děti bez roušek

Žáci na druhém stupni základní školy v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nemusí mít při výuce nasazené roušky....

Spor o půdu na Vysoké graduje, farmář zastavěl lyžařskou chatu balíky slámy

Tělovýchovná jednota Lyžař HB, která provozuje lyžařský areál na Vysoké u Havlíčkova Brodu, řeší další problém. Opět je...

Lipánek s nižším množstvím cukru u lidí uspěl, říká šéf Madety Milan Teplý

Kvůli výbuchu v přístavu v Bejrútu i koronaviru se společnosti Madeta propadl vývoz zboží téměř na nulu. Pomáhá to však...

Třebíč zahájila propagaci obchvatu, odpůrci se kvůli jeho trase soudí

Spor o podobu třebíčského obchvatu se stupňuje. Zatímco odpůrci obchvatu v jeho vytyčené trase chtějí podat stížnost k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lézt s kyslíkem? Jako jet Tour de France na elektrokole, říká Radek Jaroš

Premium Stal se prvním českým horolezcem, který vylezl na všech čtrnáct osmitisícových vrcholů. V Česku byste marně hledali...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Lipánek s nižším množstvím cukru u lidí uspěl, říká šéf Madety Milan Teplý

Kvůli výbuchu v přístavu v Bejrútu i koronaviru se společnosti Madeta propadl vývoz zboží téměř na nulu. Pomáhá to však...

Covid zrušil slavnosti, klání dřevorubců i Dvorského festival zůstávají

Kvůli koronaviru a zpřísněným hygienickým opatřením výrazně prořídl program akcí, jež se měly na Vysočině uskutečnit o...

V zahradě žďárského zámku roztopili repliku středověké pece na keramiku

Návštěvníci zámku ve Žďáru nad Sázavou mohou nyní vstoupit do období na přelomu třináctého a čtrnáctého století a...

Nová hala s velkou horolezeckou stěnou okamžitě přilákala zájemce o lezení

Dlouhodobé provizorium pro novoměstské školáky a sportovce skončilo. Naplno už mohou využít novou sportovní halu za...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...