Sobota 15. května 2021, svátek má Žofie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. května 2021 Žofie

Nejen senioři. Zahrádkářské kolonie lákají stále víc mladé rodiny s dětmi

  9:18
Zahrádkářské kolonie, kde si i obyvatelé paneláků mohou na kousku půdy vypěstovat vlastní ovoce, zeleninu či květiny, se těší stále větší oblibě. Zájemců o koupi či pronájem zahrádky přibývá a kromě seniorů, kteří byli mezi těmito pěstiteli dříve v drtivé převaze, začíná zahrádkaření táhnout i mladší generaci.

Z malých kluků a holek vyrůstajících v koloniích se stávají aktivní mladí zahrádkáři, kteří vědí, jak se co pěstuje a rádi přiloží ruku k dílu. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Jedná se hlavně o rodiny s dětmi. Letos nám jich tak dvacet přibylo. Oni zjišťují, že než shánět ovoce a zeleninu po obchodech, je mnohem lepší si vypěstovat vlastní – kvalitní a chutnou,“ uvedl Otakar Šuhaj, místopředseda základní organizace Českého zahrádkářského svazu (ČZS) Stalingrad ve Žďáře nad Sázavou.

Lidé si ve stalingradské kolonii, jež funguje už od roku 1957 a je v ní kolem 350 vesměs obsazených zahrádek, nezřizují jen záhony. „Pozemky využívají i k rekreaci. Mohou si tu vybudovat malou chatku i pergolu. Takže se griluje, lidé se schází, pořádají oslavy, navazují nová přátelství,“ vyzdvihl další výhodu společného zahrádkaření Šuhaj.

Fotogalerie

Za pronájem parcel, z nichž většina má asi kolem 200 metrů čtverečních, lidé v této kolonii platí 1,2 koruny za metr ročně, k čemuž se dopočítává platba za vodu. Ti, kteří obhospodařují dvě plochy, platí nájem jen za jednu. U druhé hradí pouze vodné. Ročně tak tento koníček vyjde řádově na stokoruny.

Rostoucí zájem o zahrádkaření potvrzuje i Josef Benda, předseda jihlavského územního sdružení ČZS. „Lidé se na volné pozemky ptají hlavně v létě, kdy si asi myslí, že je pořídí i s výpěstky. Ale tak snadné to není. Jen málokdo se pozemku vzdá, majitelé si jej často nechávají, i když ho neobhospodařují,“ popsal Benda.

Vedle zeleniny a bylinek je i malý bazén a pískoviště

Rovněž mezi jihlavskými zahrádkáři podle něj zvolna přibývá lidí mladších a ve středním věku. Často jde o potomky původních hospodářů.

„Sama jsem vyrostla v paneláku, takže zahrádka za Třebíčí, kde žijeme v bytě, byla pro mě sen. Ač trvalo celkem dlouho, než jsme nějakou vhodnou sehnali, stálo úsilí za to. Se synem tam trávíme každou volnou chvíli. Mohu ho bez obav nechat, aby si hrál na trávě, má tu i malý bazén a pískoviště. Jinak se ale snažíme půdu co nejvíc využít. Pěstujeme cukety, dýně, hrášek, jahody, rybíz, bylinky. Je to úplně jiná chuť než u kupovaných věcí,“ pochvaluje si mladá maminka Hana z Třebíče.

Zahrádkáři v Kraji Vysočina

Počty základních organizací a registrovaných členů Českého zahrádkářského svazu (ČZS) v okresech na Vysočině

  • Žďársko 24 organizací (1 484)
  • Třebíčsko 26 (914)
  • Jihlavsko 17 (1 101)
  • Havlíčkobrodsko 19 (1 233)
  • Pelhřimovsko 23 (813)

Poznámka: Ne všichni zahrádkáři jsou registrovaní ve svazu, jenž má nyní v Česku 140 tisíc členů. ČZS jim nabízí kromě jiného poradenství či účast na výstavách, zájezdech či přednáškách. Svaz také provozuje moštárny a pálenice.

Zdroj: ČŽS

Vášniví pěstitelé jsou pro Vysočinu typičtí. „Už v minulosti se říkalo, že tam, kde končí úrodná půda a začíná kamení, je Vysočina. Takže lidi si velice považují každou píď země a snaží se ji co nejvíc využít. A pěstují vše, nejen ty pověstné brambory, které jsou mimochodem snad na každé zahrádce. A to nejen z toho důvodu, že domácí jsou nejlepší, ale hlavně proto, že se do nich nedává chemie a mandelinky se sbírají ručně. Taková brambora je pak skutečně bio,“ vyjádřila se Marta Pawlicová, tajemnice a mluvčí ČZS.

Právě snaha dopřát dětem zdravé potraviny a naučit je práci s půdou je podle jejích poznatků jedním z důvodů, proč nyní zahrádkaření přichází na chuť mladí lidé, třeba ti narození v osmdesátých letech.

„Když získají zahrádku, první rok si na ni zvou návštěvy, pořídí pro děti pískoviště a po večerech grilují. Za pár let se pak situace mění. Pěstují zeleninu, kterou sice v obchodě také dostanou, ale ta ze zahrádky je bezkonkurenční. A děti? Z malých kluků a holek se stávají aktivní mladí zahrádkáři, kteří vědí, jak se co pěstuje a rádi přiloží ruku k dílu,“ přiblížila Pawlicová.

Málo ploch pro nové zahrady

Zároveň ale zmínila problém, jenž zahrádkáře nyní trápí asi nejvíc. Tím je nedostatek ploch pro nové zahrady. „Zájem je velký, ale nové osady téměř nevznikají. Když, tak jen přídomní, kdy se spojí několik sousedů vlastnících zahradu, a protože se chtějí setkávat, radit si a trávit spolu čas, založí organizaci,“ popsala Pawlicová s tím, že by pomohlo, kdyby samosprávy ve větších městech našly nevyužitou půdu a přidělily ji zahrádkářům alespoň do nájmu.

Ve většině případů totiž zahrádkářský svaz stejně není majitelem půdy, ale mívá ji jen pronajatou či v bezplatné výpůjčce třeba od státu, měst či soukromníků.

Člověk alespoň ví, co jí, shodují se pěstitelé

Relaxace při práci na čerstvém vzduchu, setkávání se s lidmi se stejným koníčkem a samozřejmě i bonus v podobě kvalitních domácích výpěstků. To jsou hlavní důvody, jež táhnou obyvatele bytů do zahrádkářských kolonií.

Jedna se nachází i za žďárským sídlištěm Stalingrad. Mezi těmi, kteří pozemky na okraji města opečovávají, jsou jak nováčci, tak zkušení mazáci. Často jde o obyvatele zmiňovaného sídliště.

„Já už tady hospodařím asi od roku 1970. Zahrady mám dvě a pěstuji kdeco – lilie, mečíky, tulipány… a pak samozřejmě zeleninu a ovoce. Třeba domácí rajčata, to je něco úplně jiného než ta z obchodu! Celý život jsem byl různě ve světě a zavřený ve fabrice, tak teď v důchodu si užívám pobyt venku. Je to lepší než ležet doma a koukat na televizi,“ popisuje Václav Sobotka, na jehož parcele je využito opravdu každé místečko. Na slunci se tam vyhřívají dokonce i květináče s kaktusy.

V sezoně klidně i několikrát za den míří na svoji zahradu také jeho soused, Jaroslav Tatíček. „Já tu při práci relaxuji, baví mě to, ale najdeme si čas i na odpočinek. Pravidelně grilujeme, popovídáme si, je tu dobrá parta,“ říká zahrádkář, jenž v kolonii hospodaří kolem pětatřiceti let.

Hana Tatíčková svoji zahrádku začala obdělávat před přibližně deseti lety. „Začínala jsem tak nějak zlehka, jen s pár rostlinami. Postupně toho ale přibývalo – člověk se učí a určitě pomáhají i rady okolních zahrádkářů. Základy jsem navíc měla z dětství,“ popisuje žena.

Pěstuje bylinky, okrasné květiny, rybíz, maliny, ostružiny a ve skleníku rajčata a okurky. Kvalita domácích produktů je hlavním důvodem, proč Hana Tatíčková v kolonii hospodaří a zásobuje svými výpěstky i svoji rodinu. „Líbí se mi, že vím, co jíme – že jde o ničím nestříkané a poctivě vypěstované produkty,“ dodává zahrádkářka.

Péče o zahrádku ale není vždy jen idyla, někdy musejí pěstitelé o úrodu doslova bojovat. „V poslední době se potýkáme hlavně se zajíci, těch tu běhá hned několik a okoušou kdeco. Takže stavíme kolem záhonů ploty. A největší katastrofa jsou kavky. Kvůli nim si tu lidé dávají na hrách sítě, jinak o něj přijdou,“ nastiňuje tu méně přívětivou tvář pěstitelství další dlouholetý zahrádkář ze stalingradské kolonie.

  • Nejčtenější

Řidič vybrzdil kamion, jeho šofér po něm hodil zámek a rozbil sklo

Hodně nebezpečně si počínali na dálnici D1 řidič kamionu a Škody Superb. Navzájem se blokovali v jízdě a jeden druhému...

Krvavý konec války ve Žďáře: jednotka SS popravila u benzinky šest lidí

Premium Tragická událost se odehrála na samém konci druhé světové války ve Žďáře nad Sázavou. Jednotka SS se tam 9. května 1945...

Jágr? Koukal jsem jako janek, říká Chlubna. Z Jihlavy míří do Budějovic

Ještě před pár dny oblékal ve finále hokejové Chance ligy dres mateřské Dukly Jihlava, v příští sezoně už ale bude...

Na nebezpečné křižovatce u Brodu se srazila čtyři auta, jeden člověk zemřel

Jeden člověk zemřel a další tři skončili se zraněním v nemocnici po tragické dopravní nehodě u Havlíčkova Brodu. Na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

O pramen Oslavy, který je jinde, než určil Zeman, budou pečovat skauti

Geografický pramen řeky Oslavy, který před dvěma roky označili mezi Žďárem nad Sázavou a Českou Mezí hydrologové, si...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Silnice přes řeku Sázavu bude neprůjezdná, oprava mostu ale musí počkat

Plánovaná oprava jediného silničního mostu ve Světlé nad Sázavou se letos neuskuteční. Do výběrového řízení na...

Rozvolnění umožňuje vyrazit o víkendu do muzeí, na hrady nebo na loď

S postupným uvolňováním vládních protiepidemických opatření se rozšiřují možnosti, kam mohou lidé vyrazit na výlet. A i...

V Havlíčkově Brodě nechají růst dvě květnaté louky. Jednu pro Borovského

Trend zřizování květnatých luk dorazil i do Havlíčkova Brodu. Radnice chce nechat založit přímo ve městě ještě v...

Mahlerův festival bude bez ohledu na covid, připravené jsou jeho varianty

V Jihlavě začne 20. května jubilejní 20. ročník hudebního festivalu Hudba tisíců - Mahler Jihlava. Navzdory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...