Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. prosince 2022 Julie

Oranžerie léta pustla, teď rozkvete. Návštěvníci ji uvidí příští rok

  9:07
Už dva roky je kvůli havarijnímu stavu pro návštěvníky uzavřená oranžerie na zámku ve Světlé nad Sázavou. Tento neutěšený stav se však brzy změní. Zámecký skleník, který je jediným takovým na Vysočině, prošel nákladnou obnovou. Zahradníci v něm už sázejí rostliny.

Zámecký skleník, který je jediným takovým na Vysočině, prošel nákladnou obnovou. Zahradníci v něm už sázejí rostliny. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Oranžerie je nedílnou součástí zámku od druhé poloviny 19. století. V letech 1865 až 1868 ji nechal postavit tehdejší majitel světelského panství hrabě František Josef Salm-Reifferscheidt.

Zimní zahrada vyrostla na místě vybourané části severního barokního křídla. Uvnitř byla vybudována mimo jiné grotta s vodopádem a kašna.

„Jsme jediná památka na Vysočině, která oranžerii má. Jenže v posledních letech už žádnou chloubou nebyla. Byla v havarijním stavu a kvůli bezpečnosti musela být před dvěma roky pro veřejnost uzavřena,“ uvedla majitelka světelského zámku Helena Degerme.

Sklo se vysypalo, rostliny mrzly

V minulosti, kdy na zámku sídlila střední zemědělská škola, se nikdo údržbě skleníku nevěnoval. „I obyčejný nátěr se dělal naposledy před šedesáti lety,“ zmiňuje Degerme, jejíž rodina zámek vlastní od roku 2013 a postupně ho renovuje.

Výrazně poškozeny byly v oranžerii veškeré litinové konstrukce, na zem padaly skleněné výplně, kvůli čemuž pomrzla část rostlin. Některé dokonce prorůstaly vzniklými otvory. Grotta i zdi byly popraskané a nasáklé spodní vodou, omítka místy opadala či plesnivěla.

Loni na podzim začala kompletní rekonstrukce a záchrana oranžerie. „Především bylo nutné bezpečně sejmout a kompletně vyměnit všechno osklení. Kovová konstrukce byla poté opálena a opatřena novým nátěrem. Následovalo odvodnění a odvlhčení prostor skleníku a také sanace zdiva,“ popsala Blanka Sedláková, mluvčí městského úřadu, který na obnově s majiteli zámku spolupracuje.

Pěstitelé dovezli palmy i granátová jablka

Pryč musela také většina rostlin. „Odstranili jsme jich zhruba sedmdesát procent. Mnoho jich bylo napadených houbami a chorobami, další ustoupily lešení, které se v zimní zahradě stavělo,“ poznamenala Helena Degerme. „Zůstaly nám tu jen tři původní stromy,“ doplnila. Nyní už jsou veškeré stavební práce dokončeny. Skleník září novotou a postupně se zaplňuje novými rostlinami. Majitelé zámku se v tomto ohledu neobrátili na profesionály, ale místo toho oslovili několik regionálních pěstitelů subtropických rostlin. Ti se o skleník nyní starají.

Degerme si cení hlavně pomoci Petra Brože a Pavla Šimíka, kteří oranžerii zvelebují ve svém volném čase. „Už tam dodali palmy, citronovníky nebo granátová jablka a mnoho dalších rostlin,“ vypráví zámecká paní.

Pro návštěvníky je i letos přichystáno několik prohlídkových okruhů i expozice historického evropského skla nebo historických hodin, obrazů a soch.

Ta v uplynulých dnech zároveň oslovila a vyzvala veřejnost či další soukromé pěstitele, zda by k obnově oranžerie přispěli. „Odezva je zatím fantastická,“ na dálku Helena Degerme děkuje každému, kdo svým dílem přispěl.

Zahradníci ovšem upozorňují, že do zámecké oranžerie není vhodná každá subtropická rostlina. „Potřebujeme hlavně mrazuvzdorné stálezelené keříky, palmy, citrony a jiné subtropické rostliny, popínavé kvetoucí liány, trvalky a půdopokryvné rostliny. Dle doporučení odborníků je vhodné obohatit skleník i třeba perskou akácií, pataguou, fuchsií či griseliniemi,“ vzkazují zahradníci prostřednictvím městských webových stránek.

„Přes zimu se ve skleníku netopí, tudíž jsou potřeba rostliny odolnější a opravdu mrazuvzdorné. Už nyní máme spoustu těch, které budeme muset na zimu stěhovat do vytápěných prostor,“ doplnila Helena Degerme.

Obnovená oranžerie podle ní zřejmě zůstane pro veřejnost do konce letošního roku zavřená. Čerstvě zasazené rostliny se potřebují v klidu uchytit. Až se to zdaří, opět se skleník návštěvníkům otevře. Ti do něj zatím mohou nahlédnout skrz prosklené dveře ze zámeckého nádvoří.

Obnova stála miliony korun

Na kolik obnova oranžerie vyšla, majitelka zámku přesně prozradit nechce. „Byla to částka v milionech korun,“ sdělila pouze.

Menším dílem, zhruba jedním milionem, přispěl dotační program ministerstva kultury. Zbytek uhradili majitelé zámku ze svého.

Obnovená zimní zahrada s řadou vodních prvků turistům návštěvu zámku ještě více obohatí. Ti si ho zvláště v posledních letech po rekonstrukci velice oblíbili.

Pro návštěvníky je i letos přichystáno několik prohlídkových okruhů i expozice historického evropského skla nebo historických hodin, obrazů a soch. Na nádvoří nově vznikla kavárna. Ve sklepeních je pak možné si zahrát únikové hry, k procházkám přímo vybízí zámecký park.

28. června 2013

Velkou oblibu si získaly takzvané Zámecké noci, při nichž se návštěvníci dostanou i do jinak nepřístupných prostor. Součástí těchto netradičních prohlídek je kvíz o drobnou odměnu.

Nejbližší Zámecké noci se ve Světlé nad Sázavou konají 6. a 20. srpna vždy v 18:30 a ve 20 hodin. Následující den na místním zámku pořádají Dětské pohádkové noci (začátek vždy v 17:30 a 18:30).

  • Nejčtenější

Výrostci útočili na krampusy, v garážích napadli i třináctiletého chlapce

Ostudou a fyzickým napadením dítěte v garážích obchodního centra skončila nedělní procházka krampusů, tedy děsivě...

Ve Znojmě a Třebíči hrozil anonym bombami ve školách. Sláva Rusku, napsal

V jihomoravském Znojmě a v Třebíči na Vysočině evakuovali všechny školy kvůli e-mailovému anonymu, který hrozil výbuchy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zimní houby rostou s předstihem, jejich úroda na Vysočině je extrémní

Z letošní nadúrody hřibů mohli klidně houbaři plynule přejít na sběr typicky zimních druhů hub. Ty si tento rok na...

Pod most se po opravě silnice nevešly autobusy, firma musela úsek předělat

První pokus opravit silnici pod železničním mostem v Lukách nad Jihlavou se nezdařil. Dodavatelské firmě se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na železnici u Jihlavy opět jezdí po opravě trakčního vedení vlaky

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí u Jihlavy opět jezdí vlaky. Provoz tam byl zastavený od...

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

Svíčka ve tvaru Zelené hory voní po medu, váže se ke kulatému výročí

Jako originální dárek pod stromeček nebo voňavá vánoční dekorace může posloužit nový propagační předmět, který je nyní...

Pod most se po opravě silnice nevešly autobusy, firma musela úsek předělat

První pokus opravit silnici pod železničním mostem v Lukách nad Jihlavou se nezdařil. Dodavatelské firmě se...

Jihlava na čas uzavře a opraví historickou bránu, možná ji pokryje omítka

Vedení jihlavského magistrátu chce nechat v příštím roce zrekonstruovat historickou Bránu Matky Boží, která je jedním...

Výrostci útočili na krampusy, v garážích napadli i třináctiletého chlapce

Ostudou a fyzickým napadením dítěte v garážích obchodního centra skončila nedělní procházka krampusů, tedy děsivě...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Céline Dion oznámila, že trpí neléčitelnou nemocí, která vede k nehybnosti

Kanadská zpěvačka Céline Dion (54) svým fanouškům na sociálních sítích oznámila, že musí zrušit nebo přesunout své...