Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Jihlava chce hornický skanzen u Šacberku, odpůrci se bojí narušení přírody

  8:46
Město Jihlava plánuje otevřít středověký historický důl sv. Trojice na úpatí vrchu Šacberk poblíž městské části Lesnov a zpřístupnit jej návštěvníkům. Vedle dolu pak chce vybudovat malý skanzen s funkčními replikami strojů používaných na úpravu stříbrné rudy, která se zde před staletími těžila. Některým místním se ale plán nelíbí.

Autor projektu Jan Šustr (v hornickém historickém oděvu), náměstek primátorky Martin Laštovička (s čepicí) a jeho otec, geolog Zdeněk Laštovička, před velkým modelem hornického skanzenu (na přívěsu). | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Odpůrci záměru se bojí, že oblast ztratí klid a budování skanzenu naruší zdejší přírodu.

Součástí skanzenu bude totiž i malý rybníček, který má pohánět vodní kolo, budou zde také promývací žlaby a pražicí jámy, pícka a drtiče. Tomu padne za oběť část lesa.

„Lesík tady zůstane, kácet chceme jen minimálně s tím, že se tady upraví cestičky, aby to mělo charakter jako ve středověku. Na otevření štoly máme zpracovaný technologický postup, který je odsouhlasený památkáři a stavebním úřadem a je odkonzultován s báňským úřadem,“ přiblížil Jan Šustr, vedoucí městské správy podzemí, který má záměr na starosti.

Rybníček o ploše 2 000 čtverečních metrů bude napájet voda z potůčku a také z důlních vývěrů, kterých je v místě několik. „V okolí Šacberku je 170 pozůstatků staré důlní činnosti, ten kopec je doslova provrtaný jak ementál,“ podotkl Šustr.

Šachtu chtějí zpřístupnit

Budovatelé skanzenu mají v úmyslu otevřít – odborně řečeno vyvzmáhat – zasuté ústí šachty, pod kterým předpokládají pod několikametrovou zátkou otevřený prostor, a chtějí otevřít také odvodňovací štolu šachty.

„Zasuté ústí každoročně klesá o půl metru, takže pod ním je prostor, předpokládáme, že po čtyřech metrech hloubky se do něj dostaneme. Šachtu chceme zpřístupnit a odspodu nasvětlit. Možná tam narazíme na staré původní pažení, které tam chceme nechat. Návštěvníci se budou moci dovnitř dostat štolou,“ popsal Šustr.

Důl sv. Trojice podle odborníků patřil odhadovanou hloubkou kolem sto metrů k nejhlubším na území jihlavského důlního revíru.

Skanzen zabere plochu asi jednoho hektaru. Celý záměr by měl stát 10 milionů korun, které by měly zčásti pocházet z evropských dotací. Částku 4,5 milionu korun na vznik rybníčku už v květnu schválili jihlavští zastupitelé.

Na podzim by měly začít první přípravné práce na budování rybníčku a také na otevírání šachty sv. Trojice, jíž se říká též šachta sv. Jiří a která je zapsanou kulturní památkou.

Skanzen u Lesnova by měl být podle plánu ohrazen palisádou, doplněn napodobeninami „štajgroven“ – domků hornických předáků, vybaven pokladnou, toaletami a vlastní malou čistírnou odpadních vod.

Kritikům vadí, že prostor ztratí klid

Záměr však má i své oponenty v podobě Spolku Lesnov, který tvoří lidé z přilehlé stejnojmenné části města. Tito lidé kritizují, že budováním rybníčku se zničí v tomto místě mladý perspektivní les. Oblast podle nich také ztratí klid, když sem budou v budoucnu přijíždět návštěvníci skanzenu. Ti by měli primárně parkovat na ploše v lese za krematoriem, která je záložním parkovištěm pro sjezdovku na Šacberku. 

„Chceme, aby nám vedení města své plány s tímto místem otevřeně a v úplnosti představilo, a chceme o nich vyvolat diskusi, zda je záměr do této lokality vhodný,“ pověděl místopředseda Spolku Lesnov Oldřich Vlček.

Členové spolku jsou přesvědčeni, že stavební řízení na budování rybníčku nebylo transparentní, a kritizují, že o vyjádření při stavebním řízení nebyl požádán pronájemce, či přesněji pachtýř zdejších lesů, kterým je městská organizace Správa městských lesů.

„Stavba dokonce nebyla uváděna v připravovaných projektech města. Nebyla tudíž umožněna veřejná diskuse o její prospěšnosti,“ napsali členové spolku v letácích rozmístěných poblíž plánovaného skanzenu, kterými o své oponentní iniciativě informovali.

Pachtýře nikdo neoslovil

Náměstek primátorky Martin Laštovička opomenutí při stavebním řízení uznal. „My tady tím rybníčkem nic nepokazíme, ten bude jen zdrojem vody pro stroje, které bude rozpohybovávat. Vodu z rybníčku budou zachytávat mokřady, které jsou níže pod ním. Stavební úřad opomenul oslovit pachtýře, kterým je Správa městských lesů. Bylo to nechtěné opomenutí,“ řekl Martin Laštovička.

V tomto bodu však příprava záměru připomíná jinou letošní podobnou záležitost, kdy při přípravě budování cyklostezky po břehu řeky pod jihlavskou Helenínskou ulicí radnice o záměru opomněla předem informovat místní obyvatele a zeptat se jich na jejich názor, ačkoli se projekt týkal jejich pozemků. Protesty místních obyvatel vzápětí vedly k zastavení příprav a k přepracování projektu.

Ani Spolek Lesnov se nevzdává. „Ještě před prázdninami jsme podali podnět na přezkum stavebního řízení. Krajský úřad ale po přezkoumání řekl, že řízení bylo v pořádku. Rádi bychom nicméně oslovili další zastupitele, chceme se znovu sejít s iniciátory projektu a otevřít o té věci a její prospěšnosti diskusi,“ řekla předsedkyně Spolku Lesnov Petra Kratochvílová.

Myšlenka skanzenu u Rančířova vzala za své

Projekt hornického skanzenu coby první turistům přístupné autentické upomínky slavné etapy jihlavského středověkého dolování stříbra vznikl už před více než dvaceti lety. Tehdy měl mít podobu hornického skanzenu v lokalitě Ráj – tedy ve staré hornické lokalitě u Rančířova jižně od Jihlavy.

„Projekt byl tehdy odsouhlasen zastupitelstvem, mělo to celé stát 70 milionů korun. Jenže to rychle skončilo, protože jsme to sice chtěli udělat ve stylu 16. století, ale radniční developeři tam v návaznosti chtěli postavit několikapatrový hotel. Takže jsme hodili zpátečku a vycouvali z toho. Obec Rančířov navíc na záměr odmítla dát potřebných pět hektarů lesa, které k tomu patřily, a tím to skončilo,“ připomněl geolog Zdeněk Laštovička, bývalý jihlavský místostarosta a prorektor jihlavské vysoké školy.

Tehdy se vlna aktivit jihlavské politické reprezentace v souvislosti s hornickou minulostí města vzedmula v reakci na rok 1999, kdy uplynulo kulatých 750 let od vzniku tzv. Jihlavského horního práva. V onom roce se také uskutečnil první obnovený havířský průvod, vznikla hornická expozice v muzeu, uskutečnila se mezinárodní konference o jihlavském dolování stříbra a vyšla tematická poštovní známka.

„Dnes jinde v Jihlavě než právě na tomto místě pod Šacberkem na vznik skanzenu není šance, protože všechna ostatní stará jihlavská hornická díla už jsou zlikvidovaná, zplanýrovaná, zastavěná, nebo mimo území města,“ podotkl Zdeněk Laštovička, který se jihlavským dolováním celoživotně odborně zabývá. 

Stříbrné dolování v Jihlavě začalo v první polovině 13. století a bylo příčinou následného vlastního založení Jihlavy coby královského horního města.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

  • Nejčtenější

Ruské vlajky a nápis Smrt Ukrajině. Sporný pomník někdo počmáral

Neznámý vandal o víkendu poškodil pomník padlým v Přibyslavi. Křídou na něj nakreslil ruské vlajky a v azbuce vyvedl...

Obchod, který byl symbolem rušení venkovských prodejen, je opět zavřený

Před šesti lety se prodejna v Keřkově, místní části Přibyslavi, stala symbolem. Neprosperovala a provozovatel ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cena haly vyvolala v Jihlavě paniku. Vyhlašme referendum, žádá sdružení

Výstavba Horácké multifunkční arény v Jihlavě budí emoce a neutuchající diskuse nejenom mezi veřejností, ale stává se i...

Na arénu chybí Jihlavě půl miliardy. Najde investora, nebo projekt ukončí

Jihlava procitá z nepříjemného překvapení. Nabídky na stavbu nové Horácké multifunkční arény jsou o půl miliardy vyšší,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Druhá liga: Karviná v deseti otočila zápas s Vlašimí, Dukla prohrála v Opavě

Brzy šli do vedení, jenže zhruba po půlhodině hry přišlo vyloučení záložníka Málka a soupeř ještě před poločasem vývoj...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Hrady a zámky lákají nejmenší návštěvníky na speciální dětské prohlídky

Zámek ve Žďáře nad Sázavou opět cílí na nejmenší návštěvníky. I letos pro ně připravil speciální letní program. Zatímco...

Humpolec staví novou školku, řeší tak letitý problém s malou kapacitou

S nedostačujícím počtem volných míst v mateřských školách se dlouhodobě potýkají v Humpolci. Vedení města se proto...

Šéfové žďárské Kultury vrací festival Horácký džbánek zpět na zámek

Na začátku roku přebrala žďárskou Kulturu bývalá moderátorka Českého rozhlasu a mluvčí novoměstské nemocnice Tamara...

Havlíčkův Brod potřebuje překladiště odpadů, přestaví kvůli tomu sběrný dvůr

Město Havlíčkův Brod se připravuje na velkou rekonstrukci areálu technických služeb v Reynkově ulici. Radnice nechá...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Partner mě opakovaně vmanipuloval do trojky, vzpomíná hvězda Americké krásy

Mena Suvari (43) promluvila o sexuálním zneužívání, které zažila se svým expartnerem. Hvězda filmu Americká krása,...