Jihlava proslulá těžbou stříbra nemá hornickou památku. Má se to změnit

  12:09aktualizováno  12:09
Jihlava chce oživit hornickou naučnou stezku na Šacberku. V plánu je zpřístupnění štoly vedoucí ke středověké šachtě. Vzniknout by měly i repliky důlních strojů. Podle vedení Jihlavy je totiž ostuda, že město s bohatou hornickou historií nic podobného dosud nemá, a chce to změnit.

Hornickou historii Jihlavy si město připomenulo o minulém víkendu při Havíření. Nyní plánuje oživit naučnou stezku na Šacberku a turistům trvale zpřístupnit areál se štolou a replikami původních hornických nástrojů a zařízení. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Uvolněný zastupitel Martin Laštovička (KDU-ČSL) by do pěti let veřejnosti rád zpřístupnil štolu vedoucí ke sto metrů hluboké šachtě Nejsvětější Trojice. Chtěl by tam ukázat repliky středověkých důlních strojů na zpracování stříbrné rudy.

„Je tak trochu ostuda, že Jihlava, významné středověké horní město, nemá ve svém nejbližším okolí žádnou zpřístupněnou hornickou památku. Přitom to je velký turistický potenciál pro celé město,“ domnívá se Laštovička.

Na začátku tohoto tisíciletí se vedly debaty o vybudování velkolepého hornického skanzenu v lokalitě Ráj. Z těchto vizí nakonec sešlo, a tak Jihlava kromě naučné hornické stezky na Šacberku a šachty s replikou středověkého vrátku na Rounku nemá nic, co by názorně dokumentovalo středověkou stříbrnou horečku v Jihlavě.

„Chceme oživení této stezky dělat v postupných krůčcích, a proto raději nechci nic zakřiknout,“ obává se Martin Laštovička.

Lidé by prošli štolou a na jejím konci by nahlédli do šachty

Záměrem je na vrchu Rudný odkrýt takzvanou dědičnou štolu, kterou odtékala vyčerpaná důlní voda z šachty. A otevřít ji pro veřejnost. Lidé by prošli štolou a na jejím konci by měli možnost nahlédnout do šachty Nejsvětější Trojice, která bude nasvícená. Vedle štoly by měl vzniknout rybníček a zázemí pro repliky středověkých důlních strojů, jež bude pohánět voda právě z tohoto vodního zdroje.

Fotogalerie

Jihlavské zastupitelstvo na svém posledním zasedání schválilo uvolnění 350 tisíc korun na zpracování projektové dokumentace pro stavební povolení k vybudování této malé vodní nádrže. Na samotnou realizaci projektu chce město žádat dotaci.

Podle náměstka primátorky Petra Laštovičky (ODS) má lokalita vysoký potenciál pro turistický ruch. „Zároveň je to místo, které je nyní významně postižené kůrovcovou kalamitou. Chceme uskutečnit postupné kroky, abychom oblast oživovali i v tom nepříjemném období, kdy se bude les obnovovat,“ poznamenal.

K vybudování rybníčku by bylo využito dvou vývěrů důlní vody. „Ty chceme přehradit a udělat rybník. Z něj povede přívodní žlab k funkčním replikám středověkých strojů, které budou touto vodou poháněny,“ popisuje vizi Jan Šustr, vedoucí oddělení správy jihlavského podzemí.

Stroje budou demonstrovat zpracování stříbrné rudy. „Bude tam oběžné kolo na drtiče rudy, pak voda půjde do promývacích žlabů a pražicích jam. Voda se následně bude vracet zpět do vodoteče a mokřadů, které jsou pod cestou. Součástí bude i tavicí pec,“ dodal Šustr.

Rozhledna dál zůstane torzem, nové plány se jí netýkají

Podle Martina Laštovičky bude rybník sloužit k zatraktivnění šachty Nejsvětější Trojice. „Na této naučné stezce je tato šachta klenotem. Přitáhlo by to hodně návštěvníků,“ vysvětloval zastupitelům Laštovička. Výhodou je podle něj i dostupnost lokality pro širokou veřejnost prostřednictvím MHD.

Šachta Nejsvětější Trojice je přibližně sto metrů hluboká a patří k nejhlubším na Jihlavsku. Důlní činnost tam probíhala převážně v první etapě dolování, od 13. století do začátku husitských válek. Byla součástí velkého kutiště, které sledovalo žílu ve směru východ-západ o délce 400 metrů.

Celkem je po celé ploše vrchu Rudný přibližně 180 terénních pozůstatků po historické těžbě stříbra.

Vrch Rudný, jemuž se mezi lidmi říká spíše Šacberk, je vyhledávaným cílem vycházek a sportovního vyžití. Nyní je na jedné straně kopce vyhledávaný lyžařský ski areál, na druhé straně je začátek hornické stezky.

A na samém vrcholu kopce v minulosti stávala rozhledna. Ta však v roce 1940 vyhořela a zbylo po ní jenom torzo. Už dlouhé roky politici říkají, že by o obnovu rozhledny stáli. Do stavby se ale nikdo nežene. A to ani současné vedení jihlavské radnice.

„Bylo by hezké mít tam rozhlednu. Líbilo by se mi to. Ale otázkou jsou finance. Momentálně na rozhlednu peníze v rozpočtu nemáme,“ konstatoval náměstek primátorky Petr Laštovička.

Jihlava si při Havíření připomněla dávnou slávu těžby stříbra:

Nejčtenější

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokovaly kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Za rok nikdo většího kapra nechytil. Úlovek studenta je v knize rekordů

Fantastic. Tak pojmenoval Stanislav Blažka z Jihlavy obřího, 32 kilogramů...

Do České knihy rekordů přibyl další zápis. Nově do ní byl zanesen výkon osmnáctiletého Stanislava Blažky z Jihlavy,...

Za smrt chlapce pod koly vláčku navrhla policie obžalobu, tají proti komu

V zábavním areálu Šiklův mlýn zemřel pětiletý chlapec pod koly vláčku (14. 7....

Policie po roce uzavřela vyšetřování tragické nehody, která se stala v areálu zábavního parku Šikland ve Zvoli u...

Opravy starých traktorů zaberou i rok, výsledky sklízely obdiv na přehlídce

Setkání historických traktorů ve Škrdlovicích na Žďársku se letos konalo už...

Ochota obětovat koníčku čas i peníze, mít podporu blízkých a obrovské nadšení. To vše musí mít nadšenci zabývající se...

Další z rubriky

Složené z několika těl, jako Frankenstein, říká o albu lídr XIII. století

„Mnohokrát už jsme byli přesvědčeni o tom, že skončíme, ale pořád tu jsme a...

Jihlavská kapela XIII. století má nové album. Jak vznikala deska nazvaná Frankenstein i stejnojmenná titulní píseň,...

Hračky s námi doma normálně žijí, vypráví sběratelka lidových výrobků

S červenou dřevěnou panenkou si Marta Kovaříková hrávala jako dítě na statku...

Lidové hračky ze všech koutů republiky vlastní Marta Kovaříková ze Svratky na Žďársku. Její rozsáhlá sbírka, byť ona...

Zelenou horu skrývá lešení, návštěvníci ale vidí restaurátory při práci

Dělníci letos obnovují druhou třetinu omítek vzácné památky.

Návštěvníkům žďárské Zelené Hory se letos naskýtá nevšední podívaná. Památka zapsaná v seznamu UNESCO sice ztratila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz