Frekventovaná jihlavská ulice je v šachu. Úpravy se protáhnou do října

  10:57aktualizováno  10:57
Chaos a stavební pauza v rozkopané rušné Hradební ulici v Jihlavě jsou dalším dopadem sporu, komu patří kanalizační a vodovodní potrubí. Hradební už má alespoň reálný termín dokončení, naopak ulice Jiřího z Poděbrad stále čeká.

Omezení provozu v Hradební ulici u jihlavského City Parku bude trvat o deset týdnů déle, než bylo původně plánováno.

Do běžného stavu by se doprava na frekventovaném místě měla vrátit v polovině října. „Stavebně ukončeno a doufáme i uvedeno do provozu by to mělo být 15. října, stavba pak bude zkolaudována do 15. listopadu,“ řekla Alena Kottová, vedoucí odboru rozvoje města.

Při rekonstrukci části Hradební ulice dělníci prodlužují odbočovací pruh směrem na náměstí od Brněnského mostu až ke křižovatce. Současně opraví chodníky a přístup směrem k Domu dětí a mládeže.

Řidiči i chodci kontroverzně přijímaná stavba měla být ukončena už v závěru července. „Posun termínu způsobil stav kanalizace pod stavbou. Druhým faktorem byla výstavba opěrné zdi u Domu dětí a mládeže, kde byly skutečné poměry jiné, než předpokládal projektant,“ doplnila Kottová.

Fotogalerie

Stavba byla předmětem diskusí i proto, že v místě zúžení u odbočky do City Parku vznikaly pro řidiče zmatečné situace. Při cestách kolem stavby přitom bylo zřejmé, že zde často vládne úplný klid. Výkop už místy dokonce zarostl plevelem. Podle dodavatelské firmy Porr se prodlevám nedalo vyhnout.

„Při sanaci jsme obnažili stávající kanalizaci, která byla v havarijním stavu. Zhruba po měsíci, kdy jsme stavbu na tomto úseku zastavili, se investor rozhodl pověřit naši firmu právě i rekonstrukcí kanalizace s tím, že dodací lhůta materiálu byla tři až čtyři týdny. Proto byl termín posunut,“ vyjádřila se mluvčí společnosti Jana Beranová.

Omezení musíme strpět, zní z obchodního centra

Kromě řidičů a chodců působí omezení problémy také obchodnímu centru City Park, do něhož se dá z Hradební odbočit pouze při jízdě směrem k Brněnskému mostu. Už loni byl přitom příliv zákazníků do centra omezen půlroční uzavírkou mostu.

„Nejsme s tím spokojeni, ale chápeme, že se to musí udělat. A my musíme omezení strpět,“ konstatovala hlavní manažerka City Parku Eva Blažková.

Případné ekonomické ztráty prý není schopna vyčíslit. Ve stejný den, kdy byla zahájena stavba rozšíření Hradební ulice, totiž v City Parku dočasně uzavřel své prostory kvůli rekonstrukci největší nájemce – hypermarket Albert, pak se přidala dm drogerie a dvanáct dalších menších nájemců. Albert i dm drogerie už mají znovu otevřeno, ostatní přivítají zákazníky zase až na podzim.

Oprava kanalizace začne nejdříve na jaře

Zdržení v Hradební ulici je částečně důsledkem letitého sporu Jihlavy a svazku obcí SVAK Jihlavsko o vlastnictví vodohospodářské infrastruktury. Zjednodušeně řečeno: město zde nyní při rekonstrukci nechalo dodatečně opravit kanalizaci, která mu prozatím nepatří.

Podobná situace nastala i v ulici Jiřího z Poděbrad, kde cestáři po odstranění povrchu vozovky zjistili, že vodovod a kanalizace (jež nejsou majetkem města) jsou pod celou ulicí na hraně havárie. Proto práce na řadu měsíců zastavili a ulice je nadále uzavřená.

„Na Hradební jsme opravovali 80 metrů kanalizace za 300 tisíc korun, ale na Jiřího z Poděbrad by se jednalo už o několik milionů, což podle zákona město udělat nemůže. Proto jsme připraveni v ulici udělat vlastní kanalizaci a vodovod, který zatím položíme jen na sucho. Nebude napojen na navazující vodovodní řad, protože ten nám taky nepatří. Ale práce začnou nejdřív na jaře příštího roku,“ uvedl náměstek primátorky Petr Laštovička.

Nejčtenější

Podnikatel z Brodu zabil svoji ženu, pak ji nahlásil jako pohřešovanou

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Obviněným z vraždy osmačtyřicetileté ženy z Havlíčkova Brodu, jejíž zmizení na konci července nahlásil manžel, je podle...

Při útoku proti Saúdské Arábii nebyly použity české motory, brání se firma

Úlomky raket použitých proti Saúdské Arábii (18. 9. 2019)

Společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš ze skupiny PBS Group ve čtvrtek popřela, že by její motory typu TJ100...

Fronta na banány? Ne, lidé v Jihlavě se registrovali u nového zubaře

Nedostatek zubařů v Jihlavě nutí pacienty k ponižujícím krokům. Museli si třeba...

Situace s chybějícími zubaři v Jihlavě a na celé Vysočině začíná být skutečně žalostná. Z marné snahy sehnat...

Rychlá železnice by měla vést přes Světlou a Jihlavu, uvažuje stát

Moderní rychlovlaky by měly mezi Prahou a Brnem jezdit 350kilometrovou

Správci železnic po odmlce představili své nové plány na vysokorychlostní trať, která by měla v roce 2030 protnout...

V Jihlavě vzniklo obří datové centrum, skladují v něm 10 petabajtů

Specialista Pavel Pokorný vytahuje šuplík jedné ze skříní ve speciální...

Nenápadná místnost v suterénu jedné z budov v areálu krajského úřadu na Žižkově ulici v Jihlavě skrývá technologický...

Další z rubriky

Po zvonech ve žďárském kostele opravují vitrážová okna i kazatelnu

Kostel svatého Prokopa s vyhlídkovou věží v centru Žďáru nad Sázavou.

Postupná obnova žďárského kostela svatého Prokopa pokračuje i letos. Dominanta středu města s typickou cibulovitou věží...

Stále více lidí chce svou závislost řešit, poradny vznikají i na venkově

V Jihlavě ještě pár heren navzdory antihazardní vyhlášce přetrvává. Stojí v...

Počet lidí se závislostí roste. A ještě víc roste jejich zájem s problémem něco dělat. Svědčí o tom zvyšující se zájem...

Po opravě mostů začne Jihlava budovat nový sjezd z přivaděče k obchodům

Dvouletá oprava čtyř mostů na dálničním přivaděči u Vodního ráje v Jihlavě by...

Jihlava by se na jaře roku 2021 měla dočkat výrazné dopravní změny. Magistrát plánuje vybudovat sjezd z mostu na...

Když fouká, museli chrám kvůli bezpečnosti zavírat. Začíná jeho oprava

Chrám svaté Markéty je výraznou dominantou zámeckého komplexu i celého města...

Na poslední chvíli začíná generální oprava barokního chrámu svaté Markéty, který je dominantou zámeckého komplexu v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz